Untitled 2

با وجود اینکه ۳۳ سال از انتشار کتاب فن مطالعه تألیف لیندا فریل انیس در امریکا می‌گذرد اما همچنان این کتاب یکی از بهترین‌ها و خوش‌خوان‌ترین‌ها در زمینه آموزش تکنیک‌های ثمر‌بخش مطالعه است. 

سایت آمازون بتازگی این کتاب را در لیست ۱۰۰تایی بهترین‌ کتاب‌های سال ۲۰۱۵ خود قرار داده است که به عنوان یک کتاب غیرداستانی، حیرت‌انگیز است.

فن مطالعه کتابی با بک‌گراند علمی است به این معنا که تمام تکنیک‌ها و فنونی که برای افزایش راندمان مطالعه ارائه می‌دهد از مقالات علمی معتبر استخراج شده‌اند که حاصل سال‌ها پژوهش و تحقیق در دانشگاه‌های تراز اول ایالات متحده است.  

به همین دلیل فن مطالعه کتابی اساسا علمی و البته خوش‌بیان است که به هیچ‌وجه قابل مقایسه با کتاب‌های روانشناسی عامه‌پسند نیست که صرفا با تلقین و انگیزه‌بخشی کاذب در صدد جذب مخاطب برمی‌آیند. 

 فن مطالعه به شما راهکار عملی می‌دهد.

در شروع، نویسنده کوشش می‌کند به این دیدگاه غلط پایان دهد که فقط عده‌ای خاص با استعداد‌های برتر می‌توانند موفقیت‌های تحصیلی آنچنانی پیدا کنند. در بخش‌های ابتدایی کتاب می‌خوانیم که همه افراد که از هوش نسبی برخوردارند می‌توانند تبدیل به دانشجوهای کاراتری شوند و تنها لازم است یکسری قانون‌مندی‌ها را رعایت کنند.

شاید کمی عجیب باشد اما این یک واقعیت ثابت شده علمی‌ست که شما با پیاده کردن اصول و فنون مطالعه علاوه بر اینکه مطالعه‌‌های موفق‌تری خواهید داشت، می‌توانید تا حد زیادی در وقت‌تان هم صرفه‌جویی کنید. به عبارتی با کمتر خواندن نتیجه بهتری بگیرید.

کی بخوابیم و کی درس بخوانیم؟

احتمالا این مهمترین سوالی باشد که دانشجویان جویای موفقیت دائما می‌پرسند. در کتاب فن مطالعه با ارائه مستندات علمی ثابت می‌شود بهترین زمان خواب و بهترین زمان مطالعه چه وقت است. از آنجایی که بیش از نیمی از فرآیند یادگیری به طور ناخودآگاه توسط مغز در هنگام خواب انجام می‌شود، زمان‌بندی و چگونگی توالی و سیکل‌های خواب و بیداری فوق‌العاده تأثیر مؤثر و یا مخربی می‌تواند در پروسه یادگیری بگذارد. این بخش از کتاب را با دقت بخوانید و عمل کنید.

یادگیری مطالب جدید فرآیندی سه مرحله‌ای ست. این مراحل سه گانه که به مراحل یادگیری کلامی معروف‌اند شامل توجه، زبان‌گردانی و پیوند مطالب جدید با مطالب قبلی هستند. این قسمت از مهمترین بخش‌های کتاب است. 

به کمک این کتاب شما می‌آموزید چگونه توجه خود را به مطالب جدیدی که قصد خواندنشان را دارید بیشتر جلب کنید و از این طریق تمرکز و راندمان یادگیری را افزایش دهید. 

از لحاظ علمی ثابت شده است شما تا مطلبی را زبان‌گردانی نکنید محال است آن را بیاموزید! زبان‌گردانی یعنی تبدیل کردن و برگردان آنچه می‌خوانید به زبان خودتان. ما همواره به طور ناخودآگاه دائما در حال زبان‌گردانی هستیم و تا مطالب را به زبان خودمان وارد ذهن نکنیم امکان ندارد بتوانیم با دنیای بیرون ارتباطی برقرار کنیم. به همین دلیل لازم است حتما تمام مطالبی که می‌خوانیم به زبانی که برای شخص خودمان قابل درک است برگردانیم. در غیر اینصورت فقط یک مشت متن بی‌مفهوم را وارد مغز کرده‌ایم که هیچ خاصیتی جز اشغال فضای مغز و سردرگمی برایمان ندارد.

در کتاب فن مطالعه یاد می‌گیرید چگونه زبان‌گردانی را به بهترین شیوه ممکن انجام دهید


حضور فعال در کلاس موضوع فوق العاده مهمی است که ریزه‌کاری‌های فراوانی دارد. فصلی در این کتاب وجود دارد که بهترین نحوه استفاده از کلاس، کتاب درسی و کلا وسائل کمک آموزشی را یاد می‌دهد.

شیوه گوش دادن به درس استاد، تکنیک‌های یادداشت برداری، روش‌های فعالانه تماشای اسلاید در سر کلاس و بسیاری نکته دیگر در این زمینه وجود دارد که در فصلی جداگانه به آنها پرداخته می‌شود. 

تأثیر حافظه و اهمیت آن در موفقیت‌های تحصیلی و کنکور بر کسی پوشیده نیست. اما حافظه هم تکنیک و قانون‌مندی دارد. در فصلی جداگانه در کتاب فن مطالعه به طور خاص به تکنیک‌های کاملا کاربردی تقویت حافظه و بالابردن شانس یادآوری مطالب در ذهن پرداخته می‌شود. روش مکانی، روش گره‌زنی، روش داستان‌سازی، روش از برخواندن و ... تکنیک‌هایی علمی برای یادآوری‌ طولانی مدت مطالب هستند.

بسیاری از افراد خوب مطالعه می‌کنند و حتی حافظه مناسبی هم دارند اما در جلسه امتحان و سر کنکور نتیجه نمی‌گیرند اما چرا؟  

آسیب‌شناسی این افراد و معرفی استراتژی‌های صحیح در جلسه امتحان و کنکور موضوع یک فصل جداگانه از کتاب است. تکنیک‌های جمع‌بندی هوشمندانه مطالب درسی در روز‌های پایانی نزدیک به امتحانات و آزمون‌ها در این کتاب به زیبایی بیان شده‌اند.  

فصل پایانی کتاب فن مطالعه به نکته‌ای اشاره می‌کند که شاید با اهمیت‌ترین مسئله در مطالعه باشد؛ برنامه‌ریزی. تا برنامه‌ای دقیق و هدفمند نداشته باشید، موفقیت خیالی باطل است. برعکس، رعایت اصول برنامه‌ریزی مطالعاتی دقیق منجر به نتایج خیره کننده می‌شود. بدترین حرفی که یک دانشجو می‌تواند بزند این است که انقدر کم وقت دارم که فرصتی برای برنامه‌ریزی ندارم! این حرف نشان دهنده تنها یک موضوع است و آن اینکه دانشجو متأسفانه به هیچ‌عنوان درکی از اهمیت برنامه‌ریزی ندارد و فکر می‌کند برنامه‌ریزی یعنی ادا و اطوار! اما واقعیت این است که تفاوت بین دانشجوی خوب و عالی این است که اولی خوب درس می‌خواند اما برنامه ندارد ولی دومی از روی برنامه‌ای مدون خوب درس می‌خواند.

فصل پایانی فن مطالعه مجابتان می‌کند که هرچه سریع‌تر آستین‌ها را بالا زده و قبل از هر اقدامی یک برنامه جامع مطالعاتی برای خودتان بنویسید.

کتاب فن مطالعه بیان زیبایی دارد اما آن را صرفا برای تفریح نخوانید. همیشه دم دستتان باشد. قسمت‌های مهمش را هایلایت کنید. دائما به آن مراجعه کنید. سبک و سیاق درس خواندتان را برای همیشه با این اصول علمی جلو ببرید و منتظر خلق شگفتی باشید.