دانشجویان معمولا در هفته‌­ها و روزهای نزدیک به کنکور اشتباهاتی را مرتکب می‌­شوند که مانع از عملکرد حداکثری آنها در سر جلسه امتحان می‌­شود. این مقاله به بررسی ۷ عادت و اشتباه بزرگی می‌پردازد که با ترک آنها کنکور به مراتب موفق‌تری خواهید داد. برای آگاهی از این ۷ اشتباه رایج با نفت‌آکادمی همراه باشید:


اشتباه اول: عدم خوابیدن کافی و نداشتن برنامه زمانی برای خواب 

اشتباه اول به راحتی قابل اجتناب است. شما باید در هفته قبل از کنکور، در هر ۲۴ ساعت، ۷ ساعت خواب شبانه یکسره داشته باشید. با این کار در روز کنکور کاملا پرانرژی خواهید بود. بر اساس تحقیقات انجام شده خوابیدن کمتر از ۷ ساعت در شب و انجام مطالعه بیشتر حتی با چرت‌های کوتاه در طول روز تاثیر مثبتی نخواهد داشت.

خواب در برنامه مطالعاتی شما اهمیت بسیاری زیادی دارد. برای اینکه ریتم بدن شما که بر روی هورمون‌ها و عملکرد بدن تاثیر می‌گذارد نیازمند حداقل چند روز زمان می‌باشد تا به آهنگ و روند مناسب خود دست یابد، بنابراین خوابیدن کافی را تنها به شب قبل از کنکور موکول نکنید!

اگر به طور مثال کنکور در ساعت ۷ صبح شروع می‌شود اما شما بر طبق عادت در ساعت ۱۰ از خواب بلند می‌شوید، از مدتی قبل برنامه‌ریزی کنید که شب‌ها یک ساعت زودتر بخوابید و صبح‌ها هم یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید. با این روند در روز امتحان می‌توانید در ساعت ۶ صبح با تمرکز و هوشیاری بالا از خواب بلند شوید.اشتباه دوم: بالا بردن شتاب یادگیری در چند روز منتهی به کنکور

اگر از هر مربی ماراتنی نظرش را در مورد دوی ماراتن در روز قبل از مسابقه جویا شوید تنها یک پاسخ دریافت خواهید کرد: شما دیوانه هستید!

اگر به طور مثال هفته‌­ها روزانه ۱۴ ساعت مطالعه کرده‌­اید، شروع به کاهش آن به روزانه ۱۰ و سپس ۸ ساعت در طول روز نمایید. شتاب­زدگی برای مطالعه در روزهای پایانی موجب بالا رفتن سطح اضطراب در شما گردیده که تاثیر نامطلوبش به مراتب از زمان­‌های صرف شده برای یادگیری بیشتر خواهد بود.

براساس تحقیقات صورت گرفته مطالعه در روز قبل از آزمون سبب آسیب به شما می­‌گردد، زیرا با این کار حافظه کوتاه مدت شما به دلیل ورود اطلاعات در آخرین لحظات دچار آشفتگی گردیده و ممکن است سبب تداخلش با حافظه بلند شما گردد و مهارت تصمیم‌­گیری در شما را تحت تاثیر قرار دهد.اشتباه سوم: خود را در خانه محبوس کردن

هرچند که کنکور می‌­تواند در آینده درسی و کاری شما تاثیرگذار باشد، اما نباید خود را از هفته­‌ها قبل در خانه و یا کتاب­خانه حبس کنید. نرمش­‌های سبک را صبح‌­ها در برنامه قرار بدهید. نیازی به انجام ورزش سنگین وجود ندارد بلکه نرمش­های سبک که سبب بهبود ضربان قلب می‌­شوند بسیار مفید خواهند بود به طوریکه سبب آزاد سازی اندروفین در بدن شده و قدرت ذهنی شما را بالا برده و اعتماد به نفستان را زیاد می‌­کند. 

علاوه بر این، انجام ورزش سبک، سبب خواب راحت شما در شب­‌ها می‌­شود. پیاده‌­روی، دویدن آهسته و دوچرخه‌­سواری را امتحان کنید. با توجه به اینکه هفته‌­ها در حال مطالعه با استفاده از کتاب و رایانه و سایر ابزار بوده­‌اید، سعی کنید به چشمان خود کمی استراحت دهید. سعی کنید در فضایی باز قرار گرفته و از مناظره طبیعی لذت برده و به ذهن خود برای لحظاتی استراحت دهید.

اشتباه چهارم: حذف کامل تلویزیون

ممکن است برای نشان دادن جدیت و تلاش خود، در طول دوران مطالعه تماشای تلویزیون را از برنامه خود حذف کنید که شاید اقدام سودمندی برایتان باشد. حفظ تمرکز در طول زمان مطالعه بسیار خوب است اما گاهی نیاز داریم که زمان کوتاهی را هم برای خود کنار بگذاریم. اگر جز دسته افرادی هستید که از تماشای تلویزیون لذت می‌­برید، خودتان را از تماشای گاه به گاه آن به عنوان یک جایزه محروم نکنید. برای بعضی از افراد حتی تماشای تلویزیون قبل از آزمون یک استراحت ذهنی مناسب می‌­باشد.

برنامه‌­های تلویزیونی و فیلم‌­های اکشن با تصادفات و کشتارهای زیاد و یا داستان‌­های عاشقانه درگیرکننده ممکن است به دلیل مشغول نمودن ذهن در روزهای بعد از تماشا، انتخاب مناسبی نباشند. اگر قصد تماشا تلویزیون دارید برنامه‌­ای بدون نیاز به تفکر را انتخاب کنید!اشتباه پنجم: مصرف بیش از حد کافئین


بسیاری از دانشجویان برای بیش از حد بیدار ماندن به مصرف بی حد و اندازه مواد کافئین‌­دار نظیر قهوه و چای روی می‌­آورند که رفتار بسیار اشتباهی است. بعضی دیگر بر این باورند که مصرف مواد کافئین‌­دار مانع از عملکرد مناسب آنها می‌­شود، بنابراین از مصرف آن خودداری می­‌کنند که این باز هم کار اشتباهی است.


حقیقت این است که شما نباید در رابطه با مصرف مواد کافئین‌­دار سخت­گیری کنید. سعی کنید که مصرف بیش از حد کافئین را در روزهای منتهی به آزمون کم کم متوقف کرده و یا حداقل حد متوسط خود را رعایت کنید.

نکته مهم این است که از تغیر رژیم غذایی و یا مصرف بیش از حد کافئین در روز آزمون حتما خودداری کنید و نکته دیگر اینکه سعی کنید به منظور عدم ایجاد تداخل در خواب خود از مصرف مواد کافئین‌­دار پس از ساعت ۴ بعدازظهر خودداری کنید.


اشتباه ششم: دوری از تفکر درباره روز امتحان

ممکن است که شما تمایلی برای تفکر درباره روز امتحان نداشته باشید اما فراموش نکنید که خود را برای روز امتحان آماده کنید.

آماده شدن برای روز امتحان راه مناسبی برای افزایش اعتماد به نفس و کسب آمادگی ذهنی می‌­باشد. تعدادی از سوالات مهم برای برنامه‌­ریزی در روز امتحان می‌تواند موارد زیر باشد:

ماشین خود را کجا پارک خواهید کرد؟

کیف خود را کجا قرار می‌­دهید؟

رسیدن به محل آزمون چقدر طول می‌­کشد؟

با توجه به دما آیا محل آزمون سرد و یا گرم خواهد بود؟

در رابطه با تمامی شرایط روز آزمون فکر کنید. برنامه‌ریزی برای زمان کوتاه استراحت خود در آزمون را فراموش نکنید. مطمئن باشید که یک بسته غذایی مناسب به همراه دارید. پیشنهاد ما استفاده از کربوهیدرات در شروع روز برای انرژی بیشتر می­‌باشد. موز و سیب حاوی آب و املاح مقوی بوده و حمل راحتی نیز دارند. در آخر نیز از محل سرویس­‌های بهداشتی آگاهی داشته باشید تا در صورت نیاز دچار مشکل نگردید.
اشتباه هفتم: تمرکز کوتاه مدت و دوری از زندگی عادی پس از آزمون

تنها به دلیل اینکه عبور از مانع آزمون شاید کمی سخت باشد، نباید برنامه‌ریزی و برنامه‌­های خود را برای پس از آزمون از دست بدهید.

ایجاد انگیزه در خود بسیار آسان است. برای یک تفریح مناسب پس از امتحان برنامه‌­ریزی کنید.

یک مسافرت کوتاه را با دوستان خود برنامه­‌ریزی کنید.

برای رفتن به رستوران مفرح نوبت رزرو کنید.

با دوستان و هم­کلاسی­‌های خود یک مهمانی کوچک برگزار کنید.

مدت کوتاهی پس از پایان آزمون، شما به دلیل این برنامه‌­ریزی‌ها درون خود احساس خوبی پیدا خواهید کرد. 

روز امتحان به اندازه کافی سخت و دشوار است و شما به اندازه کافی موضوع برای نگرانی دارید، پس دشمن خود نباشید. تلاش کنید اشتباه‌های کوچک خود را شناخته و تا مقدار ممکن آنها را برطرف کنید، بنابراین شما در روز آزمون آرام و دارای اعتماد به نفس خواهید بود. ذهن خود را از تمام موضوعات اضافی پاک کرده و سر خود را بالا گرفته و فقط کاری که صحیح می‌دانید را انجام دهید.