کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت ۹۵ هم با همه خوبی‌ها و بدی‌هایش تمام شد و حالا داوطلبان کوشا و با پشتکار خوشحال از عملکرد خود، در فکر ساخت آینده تحصیلی درخشانی برای خود هستند. افرادی هم که به هر دلیل نتیجه دلخواه را کسب نکردند حق دارند کمی مأیوس شوند ولی نباید اجازه داد این حس ناخوش‌آیند، مزمن و طولانی مدت شود. باید از جا برخاست و با امید و پشتکار و اراده فکری کرد و آینده‌ای ساخت که گذشته احیانا ناکامتان در برابرش زانو بزند.

ما هم در تیم نفت‌آکادمی بیکار ننشستیم و تصمیم گرفتیم با پیگیری سریع، پاسخ تشریحی کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت ۹۵ را زودتر از بقیه آماده کرده و در اختیار مخاطبان گرامی قرار دهیم. پاسخ‌ها برای بیشتر باکس‌های اساسی آماده شده‌اند و در آینده نزدیک بقیه دروس نیز اضافه خواهند شد.

سعی بر این بوده که پاسخ‌ها روشن و واضح بدون کم و کاست و اغلاط علمی تهیه شوند. با این وجود خوشحال خواهیم شد که ایرادات احتمالی را به ما گوشزد کنید تا اصلاح نماییم.

در ادامه بررسی و تحلیلی مختصر از دروس مختلف کنکور ارشد نفت ۹۵ ارائه می‌شود و فایل PDF پاسخ تشریحی سوالات برای دانلود در دسترس است. قانون کپی‌رایت در ایران وجود ندارد اما بیایید خودمان با رعایت این قانون باعث تداوم چنین فعالیت‌های عام‌المنفعه‌ای بشویم. هرگونه استفاده از پاسخ‌ها با ذکر منبع بلامانع است.

این شما و این هم پاسخ تشریحی سوالات کنکور ارشد مهندسی نفت سال ۹۵:پاسخ تشریحی زبان انگلیسی [دانلود]

سوالات زبان انگلیسی در کنکور سال ۹۵ مانند سال‌های گذشته از ۳۰ سوال اعم از ۱۰ سوال لغت، ۵ سوال گرامر و ۱۵ سوال درک مطلب تشکیل شده بود. سطح سوالات لغت متوسط بوده و سطح سوالات مربوط به کلوز تست نسبت به سال‌های پیش تفاوتی نداشت. سوالات مربوط به متون تخصصی هم نسبتاً آسان بوده و به همان سبک و سیاق سال‌های قبل طراحی شده بود.

_________________________________________________________

پاسخ تشریحی زمین‌شناسی [دانلود]

سوالات زمین‌شناسی سال ۹۵ در مجموع نسبت به سال گذشته دشوارتر بود. سوالات زمین‌شناسی عمومی گستره بیشتری از سال‌های قبل را شامل شده بود و قطعا دشوارتر بود. سطح سوالات زمین‌شناسی نفت متوسط بود و سطحی مشابه سال گذشته داشت. سوالات زمین‌شناسی ساختمانی از سال گذشته آسان‌تر بود اما دو سوال از نقشه مطرح شد که در سال‌های اخیر کم‌نظیر بود. 

_________________________________________________________

پاسخ تشریحی خواص سنگ و خواص سیال مخزن [دانلود]

امسال سوالات این باکس سطحی متوسط رو به آسان داشت. سوالات مفهومی و سوالات محاسباتی توزیع عادلانه‌ای داشتند. در مجموع سوالات امسال خواص سنگ و سیال استاندارد بود.

_________________________________________________________

پاسخ تشریحی مخزن ۱و۲ [دانلود]

این دو درس تخصصی مهندسی مخزن در مقایسه با پارسال کمی دشوارتر شده بود. چندین سوال اثباتی در درس مخزن ۱ مطرح شده بود. امسال در این باکس سنت‌شکنی عجیبی شد و ۱۵ سوال از مخزن ۱ و تنها ۵ سوال از مخزن ۲ مطرح شد! البته سوالات مخزن ۲ ساده و روتین بودند. سوالات مهندسی مخزن برای رشته حفاری و بهره‌برداری اما دشوار بود. سوالات مهندسی مخزن مربوط به حفاری و بهره‌برداری هم در این فایل پاسخ داده شده است.

_________________________________________________________

پاسخ تشریحی چاه‌آزمایی [دانلود]

سبک سوالات چاه آزمایی نسبت به سال‌های قبل تفاوت داشته و بیشتر سوالات جنبه حفظی و از تعاریف طرح شده بود. اکثر سوالات در کتاب Bourdet بوده و در بین سوالات فقط یک سوال احتیاج به تحلیل داشته و پاسخ مابقی سوالات عینا در کتاب وجود دارد. نکته دیگر که به وضوح دیده می‌شود توجه زیاد طراحان به نمودارهای مشتق فشار است (۵ سوال از ۱۰ سوال چاه‌آزمایی مستقیما به مشتق فشار مربوط می‌شد).

_________________________________________________________

پاسخ تشریحی نمودارگیری چاه [دانلود]

سطح سوالات نمودارگیری چاه نسبتا ساده بوده و یک سوال اشتباه نیز در بین سوالات دیده می‌شود. به نظر سوال‌هایی که طرح شدند خارج از منابع اصلی بوده و مبتنی بر جزوات بودند. در کل پیشنهاد می‌شود که برای این درس چندین جزوه مختلف مطالعه شود و سرمایه گذاری و تمرکز زیاد روی آن چندان توصیه نمی‌شود.

_________________________________________________________

پاسخ تشریحی حفاری [دانلود]

به طور کلی سوالات حفاری نسبت به سال قبل دشوارتر طراحی شده بود و به خصوص سوالات برای گرایش های مخزن و اکتشاف دشوار محسوب می شوند. از سرفصل‌های مربوط به هیدرولیک و رئولوژی سیالات حفاری نسبتا سوالات بیشتری طرح شده بود. توصیه می‌شود حتی المقدور کتاب‌های حفاری Applied و Rabia برای این سرفصل‌ها مطالعه شود.

_________________________________________________________

پاسخ تشریحی بهره‌برداری و مکانیک سیالات دوفازی [دانلود]

سوالات بهره‌برداری و دوفازی برای داوطلبان حفاری و بهره‌برداری نسبت به سال گذشته آسان‌تر طرح شده بود. این سوالات برای گرایش اکتشاف نسبتاً متوسط بوده و برای داوطبان مخزن دشوار بود. به نظر می‌رسد طراح سوالات امسال نیز دکتر غضنفری بوده و سوالات مربوط به جزوه ایشان در این بین کاملا مشخص است. می‌توان گفت با توجه به افزایش چشمگیر سرفصل‌های مورد سوال در این درس در سال‌های اخیر، باکس حفاری و بهره‌برداری برای داوطبان گرایش مخزن، دشوارترین (یا غیراستانداردترین) بخش دفترچه کنکور ارشد محسوب می‌شود.