نفت آکادمی - ترجمه ای از مقاله ای به قلم مورگان الدرد که در شماره اخیر مجله نفت و گاز به چاپ رسیده است. 

مورگان الدرد، مدیر تحقیقات و مشاوره بخش صنایع بالادستی نفت و گاز از شرکت خدماتی - مشاوره‌ای گارتنر، معتقد است که تغییر و تحول دیجیتالی در نگرش و عملیات‌های صنعت نفت و گاز آغاز شده است.

برای دهه‌ها، فرهنگ غالب شرکت‌های بالادستی، فعالیت در بازار مناسب و سرمایه‌گذاری و گسترش فعالیت‌های عملیاتی در سطح وسیع بوده است. با این وجود با توجه به شرایط جدید، تغییر نگرش در بسیاری از شرکت‌های نفت و گاز آغاز شده است. بکارگیری تجارت الکترونیک در صنایع بزرگ دیگر مانند حمل و نقل هوایی و آب و برق باعث بلوغ و رشد این تجارت شده و بهترین نحوه کاربرد تبیین و میزان ریسک حاصل از تغییرات در آن کاهش یافته است.

فرصت‌های بکر خلاقانه دیجیتال که هنوز بهره‌برداری نشده‌اند در تمام زمینه‌ها از جمله اکتشاف (مانند بهبود دقت و صحت مدل‌های شبیه‌سازی و افزایش بهره‌وری از علوم زمین)، توسعه (الگوریتم کنترل حفاری و تکمیل فرصت‌ها) و مدیریت پروژه (مانند مدیریت اطلاعات برای کاهش زمان) وجود دارند. 

در ادامه شرایط دشوار بازار در سال 2016 ، برخی از شرکت‌ها در حال گسترش و هدایت به سمت روش‌های خلاقانه دیجیتال با استفاده بهتر و بیشتری هستند. برای شرکت‌های نفت و گاز خاورمیانه این نوآوری شامل:

  •  تجزیه و تحلیل پیشرفته و شبیه‌سازی تجارت و در پی آن شناسایی روش‌های جدید برای کاهش هزینه‌ها و افزایش نرخ بازیابی برای تمامی انواع داریی‌های بالادست می‌باشد
  • برنامه‌ریزی یکپارچه و راه‌حل‌های کاربردی که قادر به بهینه‌سازی فنی، عملیاتی و عملکرد تجارت باشد
  • مدیریت راندمان دارایی که قفل خلاقیت را باز کرده و شیوه‌های عملی جدید با کارایی منسجم و بالاتری از دارایی، هزینه پایین تعمیر و نگهداری و افزایش ایمنی و سطح بالاتر از کارایی را به وجود می‌آورد

اولویت‌های دیگر فرصت‌های مختلف دیجیتالی بر مبنای فاکتورهایی مانند موجودی اوراق بهادار سرمایه، مالی، توانایی و استراتژی تجارت می‌باشد. دیگر فن‌آوری‌های کلیدی نیز در حال ظهور هستند اما نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر داشته در عین حال توام با ریسک بالاتر هستند:

  • برون‌سپاری خدمات فنی دیجیتال که نه تنها افزایش درآمد در بودجه دارد بلکه اطمینان بیشتر و راه‌حل‌های کم‌هزینه‌تر کاربردی در ابعاد اقتصادی خواهد داشت. در ابتدا این فرآیند بر روی عملکرد سرمایه بر کارکرد تجهیزاتی مانند توربین و ... تمرکز دارد. 
  • راه‌حل‌های مدیریت زیرساخت‌های مجازی. شرکت‌های فعال همچنان به سرمایه گذاری در فناوری برای گرفتن حجم بیشتر پروژه، مهندسی، داده‌های عملیاتی و نگهداری با هدف استفاده از این داده‌ها برای برنامه‌ریزی بهتر راه‌اندازی و نگهداری می‌باشد.

تغییر و تحول دیجیتالی در عملیات‌های نفت و گاز شروع شده است. دیجیتالی شدن ریشه در این دارد که رهبران نفت و گاز شانس بی‌نظیری در دستیابی به اعتبار و ارزش‌های جدید خواهند داشت.

شرکت‌های نفت و گاز نیاز به استراتژی مناسب برای پشتیبانی از موج جدید تغییرات دیجیتال می‌باشند. سازمان‌ها نیاز به ایجاد توانایی بالا برای تمرکز بر روی ایمنی، امنیت و قابل اعتماد بودن عملیات در عین استفاده از پروژه‌های نوآورانه دیجیتال با سرعت و چابک‌سازی، هستند