بعد از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت، در گروه نفت‌آکادمی تصمیم گرفتیم با رتبه برترهای کنکور مصاحبه کنیم تا داوطلبان کنکور سال آینده از تجربیات ناب و تازه دانشجویان موفق در این عرصه استفاده کنند. امید است مخاطبان گرامی با به کاربستن تجربیات و توصیه‌های ارزشمند افرادی که در عرصه‌های علمی موفق و پیروز بوده‌اند مسیر درست را برای حرکت انتخاب کنند. مسیری که منجر به پیروزی و موفقیت می‌شود. بدون توضیحات بیشتر شما را دعوت می‌کنیم تا مصاحبه خواندنی با سرکار خانم صالحی راد رتبه ۶ مخزن ۹۵را مطالعه کنید:

ابتدا عرض سلام و تبریک داریم به شما برای کسب این موفقیت ارزشمند. لطفا خودتان را معرفی کنید و از نتیجه کنکورتان بگویید. اهل کجا هستید؟ لیسانس کجا بوده‌اید و چه گرایشی؟
من فاطمه صالحی راد هستم و در کنکور ارشد رشته مهندسی نفت سال ۹۵ و گرایش مخزن رتبه ۶ را کسب کردم. متولد تهران هستم. در مقطع لیسانس در دانشگاه تهران و در رشته مهندسی نفت تحصیل کردم.

کنکور امسال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ سطح سوالات در مقایسه با سال‌های گذشته چگونه بود؟
کنکور امسال سطح بالایی داشت و از خیلی جهات به کنکور پارسال شباهت داشت. سوالات ریاضی امسال دشوار بود. دقیقا پارسال هم همین‌طور بود. سوالات حفاری و بهره‌برداری بسیار گنگ بودند که سوالات پارسال هم همین‌طور بود. ولی برای بقیه درس‌ها مثل خواص سنگ و سیال و مخزن و چاه‌آزمایی و چاه‌پیمایی، سوال‌ها به نظرم استاندارد بودند.

به طور مفید چقدر برای کنکور امسال وقت گذاشتید؟ تغییر زمان کنکور ارشد از بهمن به اردیبهشت ماه در روند مطالعاتی شما تأثیر مثبت داشت یا منفی؟
من از تابستان پارسال برای کنکور شروع به خواندن کردم چون فکر می‌کردم که کنکور بهمن ماه است. اما وقتی مرداد ماه متوجه شدم که قرار است کنکور ارشد در اردیبهشت ماه برگزار شود تقریبا دیگر نمی‌خواستم ادامه بدهم چون احساس می‌کردم خسته خواهم شد و باید دیرتر شروع کنم. ولی به پیشنهاد یکی از دوستان تصمیم گرفتم که دور اول را در تابستان تمام کنم. به نظرم تصمیم بسیار درستی بود چون ترم ۷ دانشگاه از مهر ماه شروع می‌شد و بسیار درگیر دانشگاه و درس‌ها شدم. تقریبا مطالعه جدی بعدی من، بعد از امتحانات دی ماه شروع شد و شروع کردم به دوره مجدد دروس و تست زنی. به نظرم این انتقال در کل تأثیر مثبت داشت.

برنامه روزانه شما برای مطالعه چطور بود؟ چند ساعت صرفا برای کنکور مطالعه می‌کردید؟
وقتی جدی برای کنکور و حدود بهمن ماه شروع کردم حدود ۷ ساعت در روز مطالعه داشتم. بعد از تعطیلات عید و روزهای باقی مانده تا کنکور تقریبا تا ۹ ساعت در روز مطالعه داشتم.

آیا در کلاس‌های آمادگی کنکور یا آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کردید؟ کتاب‌های کنکوری خاصی مطالعه می‌کردید؟
در کلاس آمادگی کنکور شرکت نمی‌کردم ولی در آزمون‌های آزمایشی راهیان که ۸ مرحله بود شرکت می‌کردم. منبع اصلی من برای مطالعه، کتاب‌های راهیان بود و از تمام کتاب‌های این مجموعه استفاده می‌کردم، در کنار این کتاب‌ها برای بعضی از دروس از جزوه استفاده می‌کردم. مثل جزوه خواص سنگ دکتر رستمی و جزوه خواص سیال دکتر هلالی‌زاده.

● از نتیجه کنکور رضایت دارید؟ فکر میکردید رتبه بهتری کسب کنید یا خیر؟ 
از نتیجه کنکورم رضایت ندارم! چون انتظار نتیجه بهتری را داشتم.

● چه منابعی را برای موفقیت در کنکور ارشد نفت به داوطلبان توصیه می‌کنید؟
کتاب‌های راهیان از نظر من منابع کاملی هستند.

● به نظر شما بیشتر اساتید و منابع دست اول در موفقیت کنکور نقش دارند یا خود داوطلب؟
خود داوطلب نقش اساسی دارد ... منابع هم تأثیر زیادی دارند. ولی پشتکار و تلاش داوطلب نقش اساسی و تعیین‌کننده دارد.

● در بین درس‌های تخصصی کنکور در کدام درس قوی‌تر و در کدام ضعیف‌تر بودید؟ آیا درسی وجود داشت که مسیر پیشرفت را در آن طی کنید؟
من در دروس مخزن ۱ و ۲ بسیار قوی بودم و نقطه قوت من محسوب می‌شد. در گرایش مخزن این دروس تأثیر خیلی زیادی دارند. در درس حفاری ضعیف بودم و در این بخش هم در کنکور ضربه خوردم. در درس ریاضی هم قوی بودم که ضعف من را در درس زبان جبران کرد.

● برای داوطلبان کنکور ارشد نفت سال آینده توصیه خاصی دارید؟
توصیه می‌کنم همه دروس را جدی بگیرند و اصلا هیچ درسی را حذف نکنند! ... اشتباهی که من کردم این بود که درس زبان را مطالعه نمی‌کردم و زمانی متوجه اهمیت آن شدم که دیگر دیر شده بود... حتما این درس را جدی بگیرند.

● کلام آخر؟
خیلی از شما ممنونم و باعث افتخار است که تجربیاتم را در اختیار داوطلبان عزیز می‌گذارم.

● ما هم در نفت‌آکادمی از شما سپاس‌گزاریم که برای هدایت علمی داوطلبان آینده کنکور ارشد نفت وقت گذاشتید و با حوصله به سوالات پاسخ دادید.  امیدواریم در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشید