Untitled 2

بعد از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت، در گروه نفت‌آکادمی تصمیم گرفتیم با رتبه برترهای کنکور مصاحبه کنیم تا داوطلبان کنکور سال آینده از تجربیات ناب و تازه دانشجویان موفق در این عرصه استفاده کنند. امید است مخاطبان گرامی با به کاربستن تجربیات و توصیه‌های ارزشمند افرادی که در عرصه‌های علمی موفق و پیروز بوده‌اند مسیر درست را برای حرکت انتخاب کنند. مسیری که منجر به پیروزی و موفقیت می‌شود. از جناب آقای امیر قرچه بیدختی رتبه ۱۳ حفاری - بهره‌برداری ۹۵ ممنونیم که قبول زحمت کردند و به دفتر نفت‌آکادمی آمدند تا حاصل کار مصاحبه‌ای مفصل و خواندنی از آب دربیاید. شما را به مطالعه این مصاحبه خواندنی دعوت می‌کنیم:● ابتدا یک معرفی و بیوگرافی کامل از خودتان بفرمایید. در خصوص دبیرستانتان هم برای ما بفرمایید. در کنکور امسال چه نتیجه‌ای گرفتید؟ درصدهای شما چگونه بود؟
امیرحسین قرچه بیدختی هستم متولد ۷۳ نیشابور. دبیرستان سمپاد نیشابور بودم. رتبه کنکور لیسانس من ۴۶۷ بود. فارغ التحصیل لیسانس مهندسی نفت دانشگاه تهران هستم. ما در این مقطع گرایش خاصی نداشتیم و مهندسی نفت به طور جنرال (مخزن – بهره‌برداری – حفاری - اکتشاف) بود. رتبه ۱۳ حفاری- بهره‌برداری را هم در کنکور ارشد مهندسی نفت امسال (۹۵) کسب کردم. درصدهای کنکورم به صورت زیر بود:

زبان ۵۹
ریاضی ۵
زمین ۵۰
سنگ و سیال ۷۰
لاگ و تست ۵۵
حفاری ۲۸
مخزن / بهره / دوفازی ۷۴● چرا با این رتبه (۴۶۷) مهندسی نفت را انتخاب کردید؟
آن موقع قیمت نفت خیلی خوب بود! (خنده). اسم مهندسی نفت هم تا حدی دهن‌پر کن بود. اما اگر بخواهم صادق باشم من اشتباه کردم که در دبیرستان رشته ریاضی فیزیک را انتخاب کردم. کلا حافظه‌ام خیلی بهتر از تحلیل و محاسبه بود. اما الان که در مهندسی نفت تحصیل می‌کنم خب واقعیت این است که رشته مهندسی نفت ریاضیات سبک‌تری در مقایسه با کامپیوتر و برق دارد و تا حد زیادی هم به حافظه شما مربوط می‌شود. و الان از کاری که کردم خیلی راضی هستم. در واقع متناسب با توانایی‌هایم نفت را انتخاب کردم.

● کنکور امسال در مقایسه با سال‌های قبل چطور بود؟‌ سطح سوالات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
اگر بخواهیم نسبی نگاه کنیم کنکور امسال در مقایسه با پارسال سخت‌تر بود. باکس مخزن، بهره، دوفازی اما استاندارتر از دو سال گذشته بود. لاگ و تست امسال خیلی عجیب و غریب بود! باکس حفاری خیلی مسائل محاسباتی داشت. سنگ و سیال نرمال بود. زبان به نسبت ساده‌تر شده بود. امسال اگر کسی روی زبان سرمایه‌گذاری می‌کرد برد کرده بود. در مورد ریاضی اینطور نبود! ریاضی دشوار بود. زمین‌شناسی هم متعادل بود و هم سوالات سخت داشت و هم آسان. از نظر من مشکل بیشتر روی باکس لاگ و تست بود.

● از کی برای کنکور شروع به خواندن کردید و هدفمند مطالعه کردید؟ تغییر زمان کنکور ارشد از بهمن به اردیبهشت تأثیری در برنامه مطالعاتی شما نداشت؟
از اردیبهشت سال گذشته تصمیم جدی گرفتم در کنکور ارشد نفت شرکت کنم. اوایل هم پروسه تحقیق را شروع کردم. از افراد موفق زیادی پرس و جو کردم و اینکه برنامه تابستان را چگونه تنظیم کنم. از تابستان به صورت دست و پا شکسته می‌خواندم. اما مطالعه جدی از اواخر آبان و اوایل آذر شروع شد که مینیمم روزی ۶ ساعت برای کنکور می‌خواندم. در خصوص تغییر زمان کنکور به نظرم اگر بهمن ماه بود بهتر بود. به دلیل این تأخیر برگزاری، مطالعه برای کنکور خیلی طولانی و خسته کننده شد.

● برنامه روزانه شما برای مطالعه چگونه بود؟
ماکسیمم تایم مطالعه من به ۱۰ تا ۱۱ ساعت می‌رسید و معمولا کمتر از ۵ ساعت در روز مطالعه نمی‌کردم. جالب اینجاست روزهایی که دانشگاه کلاس داشتیم بیشتر برای کنکور می‌خواندم اما روزهایی که کلاس نداشتیم، خسته بودم و کمتر مطالعه می‌کردم! بین زبان و ریاضی، من زبان را انتخاب کرده بودم و هر شب به طور مرتب نیم ساعت لغت می‌خواندم. شبی حدودا ۲۰ تا ۳۰ لغت جدید یاد می‌گرفتم. زمین‌شناسی را هر روز حداقل یک ساعت مطالعه می‌کرد. بقیه درس‌های تخصصی را هم به صورت باکسی جلو می‌بردم که معمولا دو تا درس تخصصی با هم هستند. آنها را می‌خواندم تا تمام شوند و بعد دو درس بعدی. قبل از آزمون‌های آزمایشی هم درس‌های تخصصی را سریع مرور می‌کردم. این روش به حدی مرا قوی کرده بود که در فروردین و اردیبهشت ماه مثلا درس حجیمی مثل لاگ را می‌توانستم یک روزه به طور کامل مرور کنم.

● آیا در کلاس‌های آمادگی کنکور ارشد شرکت می‌کردید؟ آزمون‌های آزمایشی چطور؟
کلاس کنکور که نه اما ۸ مرحله آزمون‌های راهیان را شرکت می‌کردم. آزمون‌های آزمایشی خوب بودند و مرا در جو کنکور قرار می‌دادند.

● کتاب‌های کنکوری و منابع مطالعاتی خاصی داشتید؟
تقریبا تمام کتاب‌های راهیان را مطالعه کردم و کامل بودند. جزوه اما مطالعه نکردم. اشتباه بزرگ من در واقع همین بود. حداقل باید زمین‌شناسی دکتر ربانی را می‌خواندم. کتاب دوفازی راهیان را توصیه می‌کنم. این کتاب چکیده کتاب دکتر وطنی است و مطالب مهم آن را صرفا آورده و با مطالعه آن به راحتی ۶ تست دوفازی را جواب دادم.

● از نتیجه کنکور رضایت دارید؟
به هیچ وجه! خیلی انتظار بهتری داشتم. حتی دوستان و خانواده هم انتظار خیلی بیشتری داشتند. البته با توجه به شرایط کنکور شاید رتبه‌ام می‌توانست بدتر از این هم بشود. از جلسه کنکور که بیرون آمدم حالم زیاد خوب نبود به طوری که حتی به اپلای در پتروناس هم فکر می‌کردم!!

● آیا به صورت گروهی با بچه‌ها مطالعه می‌کردید یا انفرادی؟
گاهی با علیرضا صادقین می‌خواندیم. اما سبک من بیشتر مطالعه فردی بود. اما با این حال در جریان مطالعه هم بودیم. گاهی رفع اشکال و بحث علمی با هم داشتیم. در مورد یکسری تست‌ها و تحلیل‌ها همفکری می‌کردیم. توصیه من این است که داوطلبان با هم مباحثه داشته باشند البته بعد از اینکه مطلبی را کامل و عمیق به طور انفرادی مطالعه کردند.

● با اینترنت کار می‌کردید؟ تفریح و استراحت شما در سال کنکور چطور بود؟
به طور روزانه تقریبا یک ساعتی تلگرام و اینستاگرامم را چک می‌کردم. ترم هفتم به طور منظم ورزش می‌کردم. اما از ترم هشتم چون جو رقابت شدیدتر شد دیگر تفریحاتم را متوقف کردم.

● آیا درسی بود که نقطه قوت شما باشد؟ نقطه ضعف شما چه درسی بود؟
زبانم خیلی خوب بود. زبان حتی روی بالای ۷۰ درصد حساب می‌کردم که ۵۹ درصد جواب دادم. در خصوص دروس تخصصی اما واقعا در درس خاصی آنقدر قوی نبودم! لاگ و تست را خیلی منظم مطالعه می‌کردم و خب نسبت به اوایل کار که پایه معمولی‌ در لاگ داشتم، روند رو به پیشرفتی پیدا کردم. دروس مخزن / بهره / دوفازی هم با کمی وقت گذاشتن واقعا می‌توان به سوالات آن به راحتی پاسخ داد. حفاری و بهره‌برداری اما جزء دروسی بود که پاشنه آشیل من شد.

● با توجه به اینکه زبان شما از قبل خوب بود چرا باز هم تایم منظم و روزانه به آن اختصاص داده بودید؟
حقیقتش مدتی بود که از جو زبان فاصله گرفته بودم. به همین دلیل در سال کنکور منظم مطالعه می‌کردم. الان هم بعد از کنکور دارم زبان را دنبال می‌کنم و حتما دنبال مدرک زبان هستم.

● برای هر کدام از باکس‌های دروس کنکور چه منبع و شیوه‌ای برای مطالعه پیشنهاد می‌کنید؟
زبان: کتاب ۵۰۴ واژه و لغات کتاب راهیان. کتاب لغات ضرروی تافل را هم تا حدی مطالعه کردم. اما الان اگر برگردم کتاب ۱۱۰۰ را هم حتما مطالعه خواهم کرد. سوالات زبان در واقع سلیقه‌ای‌ست و هرچه بیشتر بخوانید بهتر است. زبان را به نظرم با دید زبان یادگرفتن باید بخوانید نه صرفا برای کنکور. اما کتاب ۵۰۴ واقعا ضروری و لازم است و از ۱۰ تست لغت حتما ۳ الی ۴ تست را می‌توان با اطلاعات این کتاب پاسخ داد

ریاضی: من ریاضی را خوب نخواندم (فقط معادلات خواندم و فقط یک تست جواب دادم) لذا منبع خاصی هم نمی‌توانم پیشنهاد بدهم! اخیرا شنیدم که راهیان کتابی تحت عنوان چکیده ریاضی مهندسی نفت زده که شاید کمک کند

زمین‌شناسی: برای زمین‌شناسی ساختمانی قطعا جزوه دکتر شکاری در کنار کتاب راهیان. برای زمین‌شناسی عمومی و نفت جزوه دکتر ربانی به نظرم کافی‌ست. چون اگر قرار بود طبق راهیان سوال در کنکور بیاید باید درصد من خیلی بالاتر از ۵۰ می‌شد! و کلا مباحث زمین‌عمومی و تا حدی هم نفت برای من جدید بود در سر جلسه

خواص سنگ: کتاب راهیان با جزوه دکتر رستمی هم‌پوشانی دارد و فکر می‌کنم کافی باشد

خواص سیال: کتاب راهیان بر اساس جزوه دکتر هلالی‌زاده نوشته شده. با این حال مطالعه جزوه دکتر هلالی‌زاده خالی از لطف نیست

لاگ: من خودم کتاب راهیان را مطالعه کردم اما با توجه به اینکه مدتی‌ست دکتر شاد طراح این درس شده‌اند جزوه ایشان هم کمک خواهد کرد

ول‌تست: کتاب راهیان کافی بود

حفاری: برای حفاری واقعا نمی‌شود گفت چه منبعی را باید خواند! کتاب راهیان تا حدی کمک می‌کند. با توجه به کنکور امسال، این وقتی که من برای مطالب حفظی و گل و سیمان گذاشتم اگر روی مسائل گذاشته بودم خیلی بهتر نتیجه می‌گرفتم. جزوه دکتر جمشیدی را من مطالعه نکردم و نمی‌توانم در مورد خوب یا بد بودن آن نظر بدهم

دوفازی: کتاب راهیان کافی بود

مخزن۱: کتاب راهیان مناسب است و می‌توان به تست‌ها پاسخ داد

بهره‌برداری: کتاب راهیان اصلا خوب نیست. مگر اینکه مثل امسال شانس بیاوریم! در کل فکر می‌کنم جزوه دکتر غضنفری خیلی بهتر باشد تا کتاب راهیان.

● حقه یا ترفند خاصی برای مطالعه کنکوری داشتید؟
اگر کسی بتواند خلاصه‌نویسی کند به نظر من خیلی کمکش می‌کند. شاید این کار در ابتدا کمی زمان‌بر باشد ولی واقعا ارزش دارد. مثلا دوستانی داشتیم که خلاصه‌نویسی کرده بودند و خیلی راحت همه جا نوت‌ها همراهشان بود. این خیلی بهتر بود نسبت به کسانی که کتاب راهیان را دست می‌گرفتند برای مرور دوباره. خود من در هر بار مرور کل کتاب را از اول تا آخر می‌خواندم و این کار را توصیه نمی‌کنم چون زمان بسیار زیادی از آدم می‌گیرد.

● قبلا اشاره کردید حافظه خوبی دارید. برای درس‌هایی مثل زمین‌شناسی یا دوفازی که باید هم خوب بتوان مطالب را حفظ کرد و هم خوب از ذهن فراخوانی کرد چگونه مطالعه می‌کردید؟
شیوه مطالعه من برای درس‌هایی مثل زمین‌عمومی و زمین‌نفت این بود که از همان ابتدای مطالعه دقیق و عمیق مطالعه می‌کردم و سعی می‌‌کردم مثلا وقتی فصل ۱ زمین‌نفت را یک دور دقیق خواندم حالا دوباره برگردم و آن را مرور کنم. بعد وارد فصل ۲ می‌شدم و عمیق می‌خواندم و بعد فصل ۱ و ۲ را با هم مرور می‌کردم و همین‌طور الی آخر. این روش به یادگیری دروس حفظی خیلی کمک می‌کند. این شیوه همیشگی من برای یادگیری دروس حفظی بوده است. ضمنا مرور‌های بعدی هم همگی تقریبا عمیق بودند و سطحی مرور نمی‌کردم.

● برای کسایی که سال آینده قصد شرکت در کنکور ارشد نفت را دارند توصیه خاصی دارید؟
یکی از اشتباهات من این بود که زمین‌شناسی را از تابستان شروع نکردم. زمین‌شناسی را باید از اول تابستان شروع کرد و با توجه به حجم بسیار زیاد آن به صورت پیوسته مطالعه کرد. به بچه‌ها توصیه می‌کنم با تمام توان تلاش کنند و به خدا توکل کنند. قطعا نتیجه می‌گیرند و اگر هم نتیجه نگرفتند حتما مصلحتی در آن بوده.

● کلام آخر
از پدر و مادرم خیلی ممنونم که واقعا من را حمایت کردند. حتی وقتی در یک آزمون جامع با اینکه خوب خوانده بودم رتبه‌ام ۷۰ شد به من دلداری دادند و گفتند اصلا مهم نیست و تلاش و کوشش خودت را کرده‌ای، حتما نتیجه می‌گیری.

ما هم در نفت‌آکادمی از شما سپاس‌گزاریم که برای هدایت علمی داوطلبان آینده کنکور ارشد نفت وقت گذاشتید و با حوصله به سوالات پاسخ دادید. امیدواریم در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشید