مصاحبه با آرمین شیربازو از این جهت برای ما جالب و آموزنده بود که مسیری که او طی کرده مسیری بسیار دشوار و پر فراز و نشیب بوده است که می‌توانست به راحتی هر کسی را از ادامه دادن منصرف کند. قهرمان این مصاحبه ما حجت را بر خیلی‌ها تمام کرد و توانست با اراده‌ای فولادین یک سال تمام با تمرکز و تلاشی مثال‌زدنی به پیش برود و به عنوان اولین افتخار آفرین از دانشگاه گرمسار موفق به کسب رتبه ۱۱ حفاری و بهره‌برداری کنکور سراسری ارشد نفت ۹۵ شود. این واقعا کار کمی نیست و ما هم در زمان مصاحبه انقدر از آرمین انرژی و انگیزه گرفتیم که واقعا نمی‌شود همه آنها را در متن مصاحبه بیان کرد. بدون صحبت بیشتر شما را به خواندن این مصاحبه شورانگیز دعوت می‌کنیم.


اولا تبریک عرض می‌کنیم این موفقیت بزرگ شما را. لطفا خودتان را معرفی کنید؟ از سوابق تحصیلی‌تان برای ما بگویید. چه درصدهایی در کنکور ارشد کسب کردید؟
آرمین شیربازو هستم متولد سال ۷۱ تهران. من در یک دبیرستان دولتی (و نه حتی نمونه‌دولتی!) درس خواندم. رتبه من در کنکور سراسری کارشناسی زیاد جالب نشد و مهندسی نفت گرمسار قبول شدم. ما جزء اولین ورودی‌های مهندسی نفت دانشگاه گرمسار بودیم و جزء اولین خروجی‌های این دانشگاه هم محسوب می‌شویم. من ۷ ترمه و در شهریور سال ۹۴ فارغ‌التحصیل شدم.
در کنکور ارشد امسال با درصدهای زیر رتبه ۱۱ حفاری - بهره‌برداری شدم:
زبان ۳۷
ریاضی ۱۵
زمین‌شناسی ۳۷
خواص سنگ و سیال ۶۷
لاگ و تست ۷۰
حفاری ۳۵
بهره‌برداری / مخزن / دوفازی ۷۸

در دانشگاه آیا جزء شاگرد اول‌ها بودی؟‌ دانشجوی درسخوانی محسوب می‌شدی؟
رنک من در دانشگاه گرمسار دوم یا سوم بود (از این جهت ابهام وجود دارد که بین بچه‌ها من رتبه دوم بودم ولی سایت دانشگاه موقع فارغ‌التحصیلی من را به عنوان شاگرد سوم معرفی کرد). در دانشگاه خبر کسب رتبه ۱۱ حفاری من سریع پخش شد و از قبل این انتظار وجود داشت که رتبه خوبی کسب کنم.

جو دانشگاه گرمسار چگونه بود؟ کلا درباره این دانشگاه توضیح بده.
دانشگاه گرمسار دانشجوهای خوبی دارد ولی متأسفانه اساتید قوی‌ای ندارد. فقط یک استاد خوب داشتیم و آن هم دکتر شریفی بود که از دانشگاه امیرکبیر می‌آمد و به ما ول‌تست درس می‌داد. تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاه گرمسار عملا وجود ندارد و با کمال تأسف تمام واحد‌های آزمایشگاهی را به صورت تئوری گذراندیم! در خصوص گرایش‌ها، ورودی ما فقط بهره‌برداری داشت و بعد از ما گرایش مخزن هم اضافه شد. حفاری اما هنوز ندارد. سال ورود ما دانشگاه گرمسار ۳۰ نفر گرفت سال بعدش ۳۵ نفر و سال بعد ۱۶۰ نفر. هم ورودی مهر داشت و هم بهمن. هم روزانه و هم شبانه.

درباره کنکور امسال بگو. نسبت به سال قبل چگونه بود؟ در مقایسه با سال‌های قبل‌تر چطور؟
در مجموع کنکور امسال سخت‌تر از پارسال بود. مثلا لاگ امسال واقعا سخت بود البته نمی‌شود گفت استاندارد نبود. اما حفاری دیگر واقعا غیراستاندارد بود. بهره‌برداری البته برای بچه‌های حفاری بهتر شده بود. ریتم سوالات ول‌تست تغییر کرده بود. ریاضی امسال هم تقریبا سخت بود. من برای ۲۰ تا ۳۰ درصد ریاضی را خوانده بودم که ۱۵ درصد جواب دادم. زبان امسال ساده بود. زمین‌شناسی نسبت به پارسال سخت‌تر بود اما فرمت سوالات شبیه به پارسال بود. سنگ یکی دوتا سوال محاسباتی وقت‌گیر داشت اما در کل سنگ و سیال نرمال بود.

چه مدت برای کنکور وقت گذاشتی؟ تغییر زمان کنکور در روند کارت چه تأثیری داشت؟
در ابتدا یعنی اسفند ۹۳ که تصمیم جدی برای کنکور گرفتم، هدفم فقط این بود که در یکی از دانشگاه‌های خوب قبول شوم و هدفم خیلی رؤیایی نبود. آن وقت‌ها تصمیم داشتم کنکور مخزن شرکت کنم و خیلی روی گرایش مخزن تعصب داشتم. اما بعد از کمی پرس و جو به ویژه با کمپانی‌من‌های جنوب نظرم تغییر کرد و تصمیم گرفتم حفاری شرکت کنم. البته متعصبانه نظرسنجی نمی‌کردم. من کارآموزی را در اداره مخازن چهارطبقه گذراندم و با مخزنی‌های زیادی صحبت کردم. در واقع آنها بودند که مرا ترغیب کردند با کمپانی‌من‌ها صحبت کنم. گفتند مخزن آخرش همین است و تهش میایی چهارطبقه! خلاصه تصمیم به کنکور حفاری گرفتم و تیرماه ۹۴ بود که به طور جدی با روزی ۴ تا ۵ ساعت مطالعه، کارم را شروع کردم. شایعه تغییر زمان کنکور به اردیبهشت ماه زودتر پخش شد و من انقدر از این موضوع اعصابم به هم ریخت که تصمیم گرفتم کنکور ندهم و سربازی بروم! چون واقعا خسته‌کننده می‌شد. تا یک مدتی فقط برای خالی نبودن عریضه و ساعت ۳ بعد از ظهر تا ۸ شب می‌خواندم. با این حال تمام درس‌های تخصصی را یک دور در تابستان خواندم. ده روز اول مهر هم با روزی ۶ ساعت مطالعه کل زمین‌شناسی را تمام کردم. تا عید میانگین روزی ۶ ساعت مطالعه می‌کردم. در این مدت ۸-۷ بار درس‌ها را مطالعه کردم. درس‌ها را خلاصه‌نویسی کرده بودم و خلاصه‌هایم را می‌خواندم و واقعا نتیجه می‌داد. در همه آزمون‌های مرحله‌ای رتبه بالای ۳ نداشتم! چهار بار هم رتبه ۱ شدم. بعد از عید اما کار واقعا فرسایشی شد و حتی شمارش معکوس روی گوشی‌ام گذاشته بودم که کی این وضعیت تمام می‌شود و روز‌های آخر واقعا فشار وحشتناکی روی من بود. من که در ابتدا فقط قصدم یک دانشگاه خوب بود حالا فقط به رتبه ۱ تا ۳ کنکور فکر می‌کردم. در بدترین شرایط فکر می‌کردم رتبه‌ام ۹ شود و هیچ وقت به رتبه بیشتر از ۱۰ فکر نمی‌کردم. نتایج آزمون‌های آزمایشی کمی شهرت برای من در بین بچه‌های نفتی راهیان ایجاد کرده بود و یک انتظار و توقعی از من وجود داشت. این فشارها و استرس‌ها به قدری زیاد شد که روز قبل از کنکور افتادم و کارم به بیمارستان کشید! اگر کنکور به جای ظهر، صبح برگزار می‌شد به خاطر حال خرابم به کنکور نمی‌رسیدم! اما خدا را شکر کنکور بعد از ظهر برگزار شد.

● این انتظارها بیشتر از سوی دوستان بود یا خانواده؟
خانواده واقعا فشاری به من نمی‌آوردند و فقط کمک می‌کردند. اما بین دوستان و کسانی که مرا به واسطه رتبه‌هایم در آزمون‌های آزمایشی شناخته بودند و به خصوص ورودی‌های بعد از ما مدام پیگیر وضعیت من بودند و این استرس شدیدی به من وارد می‌کرد. شاید اگر این همه فشار و نورافکن روی من نبود نتیجه بهتر از این می‌شد. استرس شدید سر جلسه کنکور اجازه فکر کردن به من نمی‌داد. یعنی واقعا نمی‌توانستم به صورت ارادی فکرم را جمع کنم. آرام و قرار نداشتم و قلم در دستانم می‌لرزید. فقط انقدر تسلط خوبی روی مباحث پیدا کرده بودم که انگار به صورت غیرارادی به تست‌ها جواب می‌دادم! انگار داشتم تست‌ها را از حفظ جواب می‌دادم. در واقع مباحث همه در مغزم نهادینه و ملکه شده بود. 

● چطور با ۵ تا ۷ ساعت مطالعه در روز به چنین تسلطی رسیده بودی؟ آیا این میزان مطالعه مفیدت بود؟ چگونه به این حد از تمرکز رسیده بودی؟
خوشبختانه تمرکز خوبی وقت مطالعه داشتم. از یک ساعت مطالعه واقعا نهایت ۵ دقیقه آن پرت بود و بقیه‌اش با تمرکز مطالعه می‌کردم. در دانشگاه هم همین‌طور مطالعه می‌کردم البته بیشتر شب امتحانی! ولی در روزهای فرجه‌ها  خوب می‌خواندم و نتیجه می‌گرفتم. تکرار زیاد رمز تسلط من به مباحث بود. من سعی می‌کردم کوتاه بخوانم اما با دفعات تکرار زیاد. زمان زیادی صرف نمی‌کردم و سعی می‌کردم با سرعت بالا مطالعه کنم. این به تمرکز من هم کمک می‌کرد. خلاصه‌نویسی هم به سرعت گرفتن مطالعه من در دفعات بعدی خیلی کمک کرد. ابتدا در یک سالنامه خلاصه درس‌ها را نوشتم و دیدم حجم آن زیاد شد به خاطر همین دوباره از روی خلاصه‌ها خلاصه‌نویسی کردم. بهمن ماه بود که تقریبا تمام درس‌ها را خلاصه‌نویسی کرده بودم. بر اساس خلاصه‌ها شاید تا روز کنکور ۱۸ بار تمام درس‌ها را کامل مرور کردم. با این حساب شاید اگر حفاری سوالات عملیاتی به آن شکل نمی‌آمد رتبه بهتری کسب می‌کردم چون درصدهای دیگر دروس تخصصی من بالا بود. با اینکه حفاری ۳۵ درصد زدم میانگین دروس تخصصی من ۶۲ درصد بود. من برای حفاری متأسفانه یا خوشبختانه ۶ رفرنس خواندم! اما این وسواس بیش از حد خوب نبود و در نهایت ۳۵ درصد جواب دادم. توصیه می‌کنم بچه‌ها اصلا روی درس خاصی وسواس به خرج ندهند. شاید یکی از دلایل وسواس من روی حفاری این بود که در سال‌های قبل به ما گفته بودند تراز درس حفاری برای گرایش حفاری بیشتر است و مثلا اگر کسی حفاری ۷۰ درصد جواب بدهد و زبان مثلا ۱۰ درصد، درصد حفاری باعث بالا رفتن عجیب و غریب ترازش می‌شود. اما کنکور امسال این‌طور نبود و نحوه ترازدهی عوض شد. اما این را هم در نظر بگیرید که حفاری واقعا درسی نیست که بشود روی آن حساب باز کرد. حفاری انتها ندارد. حد و مرز ندارد واقعا. من کتاب اپلاید و کتاب بیکر را مطالعه کردم. جزوه دکتر هاشمی، دکتر جمشیدی، دکتر شهبازی و دکتر نخعی را خواندم. دو جلد کتاب راهیان را مطالعه کردم و حتی مباحثی از حفاری پیشرفته ارشد را مطالعه کردم. 

● روند مطالعه‌ات برای حفاری چگونه بود؟ با توجه به گستردگی مطلب از چه منبعی شروع کردی؟
ابتدا با کتاب‌های راهیان شروع کردم و آنها را خواندم. اما در پایان نتوانستم با آنها تست بزنم. اما بعد به سراغ جزوه دکتر شهبازی رفتم که منبع خوب و نسبتا کاملی بود. توصیه می‌کنم هرکس می‌خواهد برای شروع دید خوبی از مهندسی حفاری پیدا کند این جزوه را مطالعه کند. جزوه دکتر شهبازی دید عملیاتی خوبی به شما می‌دهد. من خودم به طور موازی جزوه دکتر شهبازی و دکتر هاشمی را مطالعه می‌کردم و خوب بود. 

● چه کتاب‌های کنکوری‌ای مطالعه کردی؟
کتاب‌های راهیان را مطالعه کردم. ول‌تست و مخزن راهیان خوب بود. کتاب بهره‌برداری اصلا خوب نبود. کتاب خواص سنگ و سیال راهیان متوسط است. خواص سنگ البته خوب است ولی کافی نیست. کتاب لاگ راهیان جالب نیست و در واقع با تغییر طراح، تاریخ مصرف این کتاب گذشته است و خواندن آن فایده‌ای ندارد! توصیه می‌کنم برای لاگ جزوه دکتر شاد را مطالعه کنند. 

● در مورد زمین‌شناسی و زبان چطور؟
راستش من از این دو درس دل خونی دارم! کتاب زمین‌شناسی راهیان با اینکه مفصل نوشته شده اما کافی نیست. در واقع با هیچ درسی به اندازه زمین‌شناسی ساختمانی مشکل نداشتم! البته دوستم آقای امین تقوی‌نژاد برای این درس خیلی کمکم کرد اما باز هم مشکل داشتم با این درس. برای زبان ۵۰۴، و ۱۱۰۰ را خواندم و لغات کتاب راهیان را هم خواندم. کتاب لغات پرتکرار کنکور ارشد مدرسان را هم مطالعه کردم. سوالات زبان کنکورهای ارشد ده سال اخیر را جواب می‌دادم و لغاتی را که بلد نبودم روی یک برگه A4 می‌نوشتم و مرور می‌کردم. گرامر هم نمی‌دانم چطور جواب دادم. دوتا درست شد و سه تا غلط! متنهای تخصصی هم ۹ تا درست و ۶ تا غلط جواب دادم. زبان امسال خیلی ساده بود و می‌توانست کمک کند. ولی متأسفانه برای من اینطور نشد. 

● در مورد ریاضی توضیح بدهید؟
من ریاضی‌ام خوب بود ولی نمی‌دانم چرا در کنکور اینطور شد. ریاضی امسال البته واقعا سخت بود. درصدهای ریاضی رتبه برترهای امسال اکثرا خیلی پایین است. به جز آقای علی‌نژاد (رتبه یک) که در آزمون‌ها ۹۰-۸۰ درصد جواب می‌داد و در کنکور ۶۲ درصد ریاضی را جواب داد، مابقی درصدهای پایینی داشتند. من در آزمون‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ درصد ریاضی را جواب می‌دادم. فقط هم ریاضی ۱ و معادلات دیفرانسیل خوانده بودم. الان اگر به قبل از کنکور برگردم اصلا ریاضی نمی‌خوانم!! البته انصافا ریاضی هم خوب نخواندم و وقت کافی برای آن نگذاشتم. برای ریاضی ۱ کتاب پوران پژوهش را خواندم البته یکسال قبل از اینکه برای کنکور مطالعه کنم. معادلات هم کتاب نیکوکار را خواندم. پیشنهاد من برای ریاضی این است که به افراد خبره برای یادگیری ریاضی مراجعه کنند. افراد خبره‌ای که شاید یکی دو نفر بیشتر نباشند و باید بگردید تا آنها را پیدا کنید. مبحث لاپلاس هر سال در کنکور بدون شک می‌آید. توصیه می‌کنم حتما این مبحث را بخوانند و آن را از دست ندهند. من در کنکور یک سوال لاپلاس را جواب دادم و یک سوال دیگر از معادلات دیفرانسیل. ریاضی عمومی چیزی جواب ندادم و ریاضی مهندسی با اینکه نخوانده بودم اما یک سوال را به صورت معکوس با جاگذاری حل کردم و به این ترتیب ۱۵ درصد ریاضی جواب دادم. من نمی‌توانم برای ریاضی پیشنهاد درستی بدهم اما اگر بخواهم توصیه‌ای بکنم می‌گویم فقط معادلات را بخوانند چون سوالات روتین‌تری دارد که کمتر به خلاقیت نیاز دارد. 

● در کلاس‌های آمادگی کنکور شرکت کردید؟ آزمون‌های آزمایشی چطور بود؟
در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم. در تمام آزمون‌های راهیان اما شرکت کردم. رتبه‌ام در چهار آزمون ۱ شد در دو آزمون ۲ و در دو آزمون دیگر رتبه‌ام ۳ شد. اولین آزمون جامع را ۱ شدم. دومی و سومی را رتبه ۳ و آخری  را ۲ شدم. آزمون‌های راهیان بد نبود اما نتیجه کنکور را برای من به درستی شبیه‌سازی نکرد. در واقع هیچ آزمونی مثل کنکور نیست. یکی از بدی‌های آزمون‌های راهیان این است که سوالات آن با تست‌های کتاب‌هایش همپوشانی دارد. ضمنا مباحث آموزشی‌ای که در کانال راهیان گذاشته می‌شود خیلی به سوال‌های آزمون‌ها نزدیک است. اما از خوبی‌های آن جامعه آماری نسبتا خوب آن است و تقریبا می‌توانی جایگاهت را به صورت حدودی تخمین بزنی. اما واقعا نه جو آن مثل جو کنکور است و نه سوالات آن شبیه به سوالات کنکور. 

● گفتی از نتیجه کنکورت راضی نیستی، دلیل آن همین آزمون‌ها بود؟ یا بدشانسی آوردی؟
همه چیز دست به دست هم داد. شاید کم‌کاری کرده باشم چون آن طور که باید و شاید وقت نگذاشتم. یعنی مثلا بیشتر از ۹ ساعت معمولا نمی‌خواندم. چون واقعا اذیت می‌شدم و راندمانم پایین‌تر می‌آمد. 

● مطالعه گروهی هم انجام می‌دادی یا انفرادی درس می‌خواندی؟
مطالعه من بیشتر به صورت انفرادی بود. فقط با امین تقوی‌نژاد (رتبه ۲۱ مخزن) که همسایه ما هم هست ارتباط زیادی داشتم و روزانه تا یک ساعت هم در تلگرام ویس می‌گذاشتیم و با هم بحث و تبادل نظر می‌کردیم. 

● به جز شما در دانشگاه گرمسار دانشجوی دیگری بود که به طور جدی برای کنکور بخواند؟
بله. رتبه ۱۶ حفاری آقای مجتبی پرنده و ‌آقای محمدرضا اکبری رتبه ۲۷ مخزن هم خوب می‌خوانند و نتیجه گرفتند. رتبه ۴۱ حفاری و ۵۵ مخزن هم از رتبه‌های خوب دانشگاه گرمسار هستند. آقای پرنده هم ورودی من بود و می‌دانستم رتبه خوبی می‌آورد. آزمون‌های راهیان را نیامد و فقط جامع‌ها را شرکت کرد. 

● رسیدیم به مهمترین سوال. سوالی که برای کنکوری‌های سال آینده خیلی مهم است. پیشنهادت برای منابع و شیوه مطالعه هر درس کنکور چیست؟ فرض کن خودت دوباره قرار است کنکور شرکت کنی و پیش زمینه خیلی قوی‌ای  هم نداری و روی پایه‌ها آنقدر مسلط نیستی. چگونه مطالعه می‌کردی؟
زبان: من کل لغات ۱۱۰۰ را بلد بودم! از قبل بلد نبودم و واقعا برای کنکور خواندم. در هفته آخر کنکور دوبار ۱۱۰۰ را کامل مرور کردم. ولی در کنکور متأسفانه زیاد از ۱۱۰۰ نیامد. ۵۰۴ هم دیگر واقعا ضروری ست و باید خوانده شود. زبان تخصصی من بد نبود اما زبان عمومی معمولی بودم. در کل من در زبان متوسط بودم و نمی‌دانم چه منبعی برای کنکوری‌ها معرفی کنم که حتما نتیجه بگیرند. مثلا در آزمون‌های آزمایشی درصدهای بالای ۶۰ می‌زدم چون لغات آزمون‌ها در سال‌های قبل آمده بود و از این جهت شبیه‌سازی خوبی نبود.
ریاضی: بدون شک اول معادلات را بخوانند با کتاب نیکوکار که یک کتاب آبی رنگ هست مال انتشارات آزاده که حدود ۳۰۰ صفحه درسنامه است و برای کسی که بیس ریاضی ضعیفی هم دارد خیلی خوب است. 
زمین‌شناسی: کتاب‌های راهیان نسبتا خوب است ولی اصلا کفایت نمی‌کند. جزوه زمین‌شناسی نفت ربانی و جزوه زمین‌ساخت دکتر الیاسی و زمین‌شناسی عمومی هم جزوه دکتر شکاری فرد خوب است البته من آن را نخواندم! 
خواص سنگ و خواص سیال: اول کتاب‌های راهیان را مطالعه کنند و خوب بفهمند. بعد از آن به سراغ جزوه دکتر غضنفری برای سنگ بروند بعد از آن هم جزوه دکتر رستمی بد نیست. برای خواص سیال کتاب راهیان کفایت می‌کند. ضمنا برای سنگ و سیال بخش‌هایی از کتاب هندبوک طارق احمد خوب است مخصوصا نمودارهای انواع مختلف سیالات مخزن. 
لاگ و تست: ول‌تست کتاب راهیان خوب است ولی نمی‌توان با آن تمام سوال‌ها را جواب داد. من جزوه دکتر شریفی را هم توصیه می‌کنم. کتاب ول‌تست جان‌لی ترجمه انتشارات ستایش هم خوب است. برای لاگ هم جزوه دکتر شاد را به شدت توصیه می‌کنم. مطالب جزوه دکتر شاد واقعا متفاوت با کتاب راهیان است. 
حفاری: اول جزوه دکتر شهبازی و کتاب راهیان به طور موازی با آن خوانده شود. جزوه دکتر هاشمی هم مطالعه شود. کتاب اپلاید هم در صورتی که وقت کردند مطالعه کنند. سوالات امسال البته واقعا عجیب و غریب بود. وقتی ما قرار است در یک آزمون آکادمیک شرکت کنیم دیگر نباید سوالات عملیاتی ریز مطرح شود! مثلا آن سوال cutting bed چی بود واقعا! و سوالات عملیاتی دیگر. 
مخزن: کتاب راهیان کفایت می‌کند.
بهره‌برداری: با خواندن جزوه دکتر غضنفری می‌شد به سوالات امسال جواب داد اما فکر می‌کنم طراح امسال دکتر مقدسی بود. بهره‌برداری امسال برای بچه‌های حفاری کلا ساده بود. کتاب راهیان بیشتر به درد کسی می‌خورد که بیس بهره‌برداری را نمی‌داند. و اما به طور مبحثی این کتاب‌ها را هم توصیه می‌کنم: کتاب آلن برای مشبک‌کاری، کتاب اکونومایدز برای بخش گراول‌پک و پمپ‌ها و کتاب علی قلمبر برای گس‌لیفت و هایدرولیک فرکچرینگ
دوفازی: کتاب دکتر وطنی را پیشنهاد نمی‌کنم. با کتاب راهیان که دسته‌بندی بهتری از کتاب دکتر وطنی ارائه کرده می‌شود ۴ تا ۵ تست از دوفازی را جواب داد. 

● توصیه خاصی برای بچه‌های کنکور ارشد نفت ۹۶ داری؟
من هفته آخر خیلی خودم را اذیت کردم. شما اگر خوانده‌اید و تلاش کرده‌اید در روزهای پایانی دیگر آنقدر به خودتان فشار نیاورید. رها کنید و نتیجه را به خدا بسپارید. درست است که من با بچه‌های صنعت نفت و شریف و تهران رقابت می‌کردم ولی انگیزه بسیار بسیار شدیدی برای پیروزی داشتم. شاید اعتماد بنفس آنچنان بالایی نداشتم اما شک ندارم که انگیزه مرا برای کنکور هیچ کس نداشت و همین انگیزه خیلی کمکم کرد. انگیزه زیاد من برای این بود که می‌خواستم خودم را از گرمسار بکَنم و بیرون بیاورم. خواستم بالا بروم. الان همه دارند درس می‌خوانند و لیسانس و فوق لیسانس دارند. تو باید یک تفاوتی با بقیه داشته باشی. آدمی که می‌خواهد از طریق درس خواندن به جایی برسد باید از بقیه دو سه گردن بالاتر باشد. من می‌خواستم نتیجه نه چندان خوب کنکور لیسانسم را جبران کنم. می‌خواستم خودم را از آن منجلاب بیرون بکشم. کلا از نظر علمی چیزی کم نداشتم و هر آنچه لازم بود را خوانده بود. در ماه‌های نزدیک به کنکور یک جو روحی به شما حاکم می‌شود که «آخ فلان چیز را یادم رفته!» و «یک ماه دیگر کنکور است چه حالی خواهم داشت در سر جلسه» و از این دست فکرها. همه اینها می‌گذرد و تمام می‌شود. به خدا توکل کنید من واقعا حضور خدا را در سال کنکور کاملا حس کردم. مطمئن باشید نتیجه زحماتتان را خواهید دید. در خصوص مدیریت استرس واقعا برای من سخت بود. توقع‌ها از من بسیار زیاد بود و خیلی‌ها من را بعد از نتایج آزمون‌ها شناخته بودند. 

● کلام آخر
در این یک سالی که برای کنکور خواندم مثل این بود که ساختمانی را از پایه بالا می‌بردم. ستون‌های این ساختمان بی‌شک خانواده‌ام بودند. اگر آنها نبودند هیچ وقت موفق نمی‌شدم این ساختمان را بالا ببرم. دستشان را از اینجا می‌بوسم، پدر و مادرم و همین‌طور خواهرم. همین‌طور از دایی‌هایم به ویژه دکتر علی معصومی که خودشان نفتی هستند و مرا ترغیب به رشته مهندسی نفت کردند و دیگر دایی‌های عزیزم آقایان مهندس قاسم معصومی، مهندس مهدی معصومی و مهندس میلاد معصومی که با وجودی که می‌دانستند در دانشگاه رده اولی درس نمی‌خوانم به من انگیزه می‌دادند و من را خیلی قبول داشتند و دارند. از دوست عزیزم آقای امین تقوی‌نژاد هم تشکر می‌کنم که در کنار هم بودیم و به هم امید روزهای درخشان را می‌دادیم. برای کسانی هم که شرایط مشابه من را دارند می‌خواهم بگویم که درس خواندن خیلی ساده است. فقط کافی‌ست کمی با افق دورتر و از بالا به درس خواندن نگاه کنید. شما فقط باید یکسری مفاهیم و مطالب را درون مغزتان ببرید که این هم با تکرار و تمرین و تلاش، ممکن و شدنی است. این فکر را هم از سرتان بیرون کنید که بدون تلاش و کوشش می‌شود کاری کرد و چیزی به دست آورد. شما وقتی شروع به درس خواندن می‌کنید خودتان را در انبوهی از درس‌ها محاصره شده می‌بینید اما کافی‌ست از بالا به این درس‌ها نگاه کنید و به خودتان بگویید من می‌توانم این‌ها را جمع کنم و مطمئن باشید نتیجه مطلوبی خواهید گرفت. 

ما هم در نفت‌آکادمی از شما تشکر می‌کنیم که برای این مصاحبه وقت گذاشتید و امیدواریم در تمام مراحل زندگی موفق و سربلند باشید. با آرزوی بهترین‌ها برای تلاشگرترین‌ها