ابتدا عرض سلام و تبریک داریم به شما برای کسب این موفقیت ارزشمند. لطفا خودتان را معرفی کنید و از نتیجه کنکورتان بگویید. اهل کجا هستید؟ لیسانس کجا بوده‌اید و چه گرایشی؟
علیرضا صادقین هستم، متولد ۷۳ شهر قزوین. دبیرستان سمپاد قزوین بودم و دوره کارشناسی را دانشگاه تهران گذراندم (بدون گرایش و به صورت جنرال)
رتبه ۱۳ گرایش مخارن هیدروکربنی سال ۹۵

کنکور امسال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ سطح سوالات در مقایسه با سال‌های گذشته چگونه بود؟
سخت‌تر و متفاوت با سال‌های قبل
درباره دروس عمومی باید بگویم زبان مثل همیشه بود حتی شاید کمی ساده‌تر، سوالات ریاضی سخت‌تر و زمان‌بر و زمین‌شناسی مشابه سال‌های گذشته بود.
سبک سوالات دروس تخصصی در درس خواص سنگ کمی متفاوت و سوالات حل کردنی بیشتر بود ولی خواص سیال مشابه هر سال. سوالات ول‌تست تمرکز زیادی روی نمودارها به خصوص مشتق فشار داشت و می‌توان گفت سوالات درس ول‌لاگ خارج از کتاب "سرا" نبود، درس مخزن ۱ و ۲ تمرکز زیادی روی انواع معادلات دیفرانسیلی جریان داشت و کمی دشوارتر از سال‌های گذشته به نظر می‌رسید و اما در مورد باکس حفاری، بهره برداری و دوفازی می‌توان گفت که سوالات حفاری سخت و نامناسب برای گرایش مخزن بود و بهره‌برداری هم توجه زیادی به مبحث GLR شده بود و دوفازی جز یک سوال بقیه به راحتی با کتاب دکتر وطنی قابل پاسخگویی بود.

به طور مفید چقدر برای کنکور امسال وقت گذاشتید؟ تغییر زمان کنکور از بهمن به اردیبهشت ماه در روند مطالعاتی شما تأثیر مثبت داشت یا منفی؟
چون فکر می کردم کنکور بهمن برگزار بشود از اواسط تابستان شروع کردم که اواخر تابستان مطالعه را کم کردم و از هفته دوم مهر دوباره جدی شروع کردم.
تغییر زمان کنکور قطعا تأثیر منفی داشت! برنامه ریزی من به هم خورد و کمی قبل و بعد عید باعث سردرگمی شد.

برنامه روزانه شما برای مطالعه چطور بود؟ چند ساعت صرفا برای کنکور مطالعه می‌کردید؟
معمولا دو کتاب را با هم پیش می‌بردم که به بقیه هم پیشنهاد می‌کنم.
سوالات درسی را هم با دوستانم (آقایان امیر قرچه و علی اصفهانی) به بحث می‌گذاشتیم.
ساعت مطالعه کمی متغیر بود و به زمان برگزاری کلاس‌های دانشگاه بستگی داشت و به طورکلی بین ۲ تا ۹ ساعت ولی اواخر به صورت پایدار و حدود ۶ ساعت.

● آیا در کلاس‌های آمادگی کنکور یا آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کردید؟ کتاب‌های کنکوری خاصی مطالعه می‌کردید؟
کلاس که نه، ولی آزمون‌های راهیان نفت شرکت می‌کردم.
کتاب‌های راهیان را مطالعه می‌کردم، به بقیه هم پیشنهاد می‌کنم، بهترین و کامل‌ترین منابع موجود فعلی هستند.

● از نتیجه کنکور رضایت دارید؟ فکر می‌کردید رتبه بهتری کسب کنید یا خیر؟ 
به هیچ وجه!
با توجه به تلاشی که کرده بودم و تسلطی که قبل از کنکور داشتم و نتایجی که در آزمون‌های آزمایشی می‌گرفتم توقع نتیجه خیلی بهتری داشتم ولی خب کنکور است و ۱۵۰ دقیقه سرنوشت‌ساز و پراسترس!

● چه منابعی را برای موفقیت در کنکور ارشد نفت به داوطلبان توصیه می‌کنید؟
بیشتر کتاب‌های راهیان نفت و برای بعضی درس‌ها جزوه‌های اساتید دانشگاه‌های مطرح

● به نظر شما بیشتر اساتید و منابع دست اول در موفقیت کنکور نقش دارند یا خود داوطلب؟
قطعا اساتیدم در دانشگاه تهران نقش پررنگی داشتند ولی نقش خود داوطلب بسیار مهم است همان‌طور که چند سالی هست که تعدادی از رتبه‌های برتر از دانشگاه‌های دولتی شهرستان‌های مختلف و دانشگاه آزاد هستند نشان می‌دهد که انگیزه و تلاش و پشتکار چقدر می‌تواند مهم باشد.

● در بین درس‌های تخصصی کنکور در کدام درس قوی‌تر و در کدام ضعیف‌تر بودید؟ آیا درسی وجود داشت که مسیر پیشرفت را در آن طی کنید؟
در دروس عمومی زمان زیادی برای مجموعه زمین‌شناسی گذاشته بودم و نقطه قوت من در دروس عمومی بود و ریاضیات هم مطالعه می‌کردم ولی زبان فقط روی Reading وقت گذاشته بودم.
در دروس تخصصی بر روی همه تسلط مناسبی داشتم ولی برای مخزن ۱ و ۲ وقت بیشتری گذاشتم و در آزمون‌های آزمایشی حداقل ۸۵ درصد می‌زدم ولی متاسفانه در کنکور به دلایلی که خودم هم نمی‌دانم ۶۷ درصد زدم و خیلی روی نتیجه‌ام تاثیر گذاشت.

● برای داوطلبان کنکور ارشد نفت سال آینده توصیه خاصی دارید؟
مهم‌ترین نکته انگیزه است؛ از همان ابتدا هدفشان را مشخص کنند که بزرگترین هدف هم با تلاش قابل دسترس است و تحت هیچ شرایطی ناامیدی به خودشان راه ندهند و دست از تلاش بر ندارند.

● کلام آخر؟
از زحمات و همراهی خانواده عزیزم بسیار سپاس گزارم که در این مدت همواره مشوق و پشتیبان من بودند و باعث شدند با امید و انگیزه بیشتری به تلاشم ادامه بدهم. در پایان ممنون از شما و آرزوی موفقیت برای کلیه داوطلبان 

ما هم در نفت‌آکادمی از شما تشکر می‌کنیم که وقت گذاشتید و به سوالات ما پاسخ دادید. امیدواریم در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشید