Untitled 1

ابتدا یک معرفی و بیوگرافی کامل از خودتان بفرمایید. لیسانس کجا بودید؟ در کنکور امسال چه نتیجه‌ای گرفتید؟
من سید علی حسینی هستم. در کنکور امسال رتبه 8 مخازن را کسب کردم. متولد شهرستان لردگان و در مقطع لیسانس بورس (البته به ظاهر!) دانشگاه صنعت نفت و گرایش حفاری بودم.

کنکور امسال در مقایسه با سال‌های قبل چطور بود؟‌ سطح سوالات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
کنکور امسال به نظرم در برخی دروس تازگی خاصی داشت... سوالات زبان و مخزن یک و ‌ولتست مثل هر سال بود. ریاضی منطقی تر از سال گذشته بود. لاگ سبک جدیدی ارائه شده بود. سوالات حفاری دیوانه‌کننده بود و بیشتر به حفاری دو می‌خورد. سنگ و سیال و بهره و دوفازی هم تقریبا متعادل بود.

از کی برای کنکور شروع به خواندن کردید و هدفمند مطالعه کردید؟ تغییر زمان کنکور ارشد از بهمن به اردیبهشت تأثیری در برنامه مطالعاتی شما نداشت؟
اوایل تابستان یک دوره دو هفته‌ای کارآموزی را داشتم و بعد هم به خاطر عمل جراحی که داشتم تا اواسط شهریور نتوانستم درس بخوانم. دروس ریاضیات را تا اوایل آبان تمام کردم و بعد اختصاصی‌ها را شروع کردم. با وجود اعتصاب‌ها و امتحانات سخت دانشکده نفت درس‌ها را تا اواخر بهمن ماه تمام کردم. خواندن زمین‌شناسی را از اسفندماه شروع کردم و تا روز کنکور درس‌ها را دوره می‌کردم. اما انتقال زمان به اردیبهشت با وجود اینکه تابستان نتوانستم مطالعه داشته باشم، تأثیر منفی داشت. به عقیده من اگر کنکور بهمن برگزار می‌شد نتیجه بهتری می‌گرفتم چون ساعت مطالعه و انگیز‌ه‌ام این اواخر پایین آمده بود.

برنامه روزانه شما برای مطالعه چگونه بود؟
از اوایل مهرماه تا اواخر بهمن ماه حدودا 8.5 ساعت در روز مطالعه داشتم (نگید «نیم» رو از کجا آورده چون با دفتر برنامه‌ریزی مطالعه می‌کردم و ساعت‌هایی که می‌گم کاملا دقیقه)... اسفند و فروردین حدود 6 ساعت و اردیبهشت 9 ساعت در روز مطالعه داشتم...

● آیا در کلاس‌های آمادگی کنکور ارشد شرکت می‌کردید؟ آزمون‌های آزمایشی چطور؟
در آزمون‌های آزمایشی راهیان نفت شرکت می‌کردم و کتاب‌های راهیان را در کنار جزوه‌های بعضی اساتید مطالعه می‌کردم...

● 
از نتیجه کنکور رضایت دارید؟
اصلا و ابدا... جز رتبه یک به چیز دیگری فکر نمی‌کردم. قبل از اینکه شروع به مطالعه جدی کنم تمام سوالات کنکور را آنالیز کردم و با توجه به اهمیت دروس برای هر درس منبع و شیوه مطالعه مشخص کردم. مثلا همانطور که گفتم من رشته‌ام حفاری بوده و حفاری یک و دو را گذرانده بودم ولی وقتی سوالات کنکورهای اخیر را بررسی می‌کردم هیچوقت سوال از حفاری دو در گرایش مخازن نمی‌آمد و سوالاتی هم که از حفاری یک مطرح می‌شد از مباحث کلی بود یعنی صرفا از جزوه استاد خاصی نبود ولی امسال هم از حفاری دو سوال آمد و هم از ریز نکات جزوه آقای خاص! یا این که همیشه در کنکور نفت، مخزن یک و دو و حفاری حرف اول و آخر را می‌زدند و بالاترین تراز را داشتند و باکس سنگ و سیال اصلا تراز نداشتند و رتبه یک کسی بود که بیشترین درصد مخزن و حفاری را می‌زد و من هم مطابق با این قانون ساعت مطالعات و تمرکزم را گذاشته بودم روی این دو درس، غافل از اینکه دقیقا سه هفته قبل از کنکور سازمان سنجش معیار را درصد قرار می‌دهد و اختصاصی‌ها با هم هم‌ارزش می‌شوند. همه این‌ها به کنار اگه سر جلسه کنکور دوستان تمرکزم را بهم نمی‌زدند خیلی بهتر از این می‌شدم.

● 
آیا درسی بود که نقطه قوت شما باشد؟ نقطه ضعف خاصی داشتید؟
کلا در دروس اختصاصی بجز سنگ و سیال که واقعا خودم کم وقت گذاشته بودم، قوی بودم و نقطه قوت من بودند ولی اگر درس خاصی مدنظر باشه مخزن یک و دو. ضمنا درست است پایین‌ترین درصد من ریاضی بود (10 درصد) اما اگر همان اذیت‌های سرجلسه نبود خیلی بهتر می‌زدم ولی در کل خواندن زمین‌شناسی برایم عذاب‌آور بود و نقطه ضعف من حساب می‌شد.

● 
برای کسانی که سال آینده قصد شرکت در کنکور ارشد نفت را دارند توصیه خاصی دارید؟
با توجه به اینکه الان تمام دروس اختصاصی هم ارزش (ضریب 3) و تمام دروس عمومی هم‌ضریب (ضریب 2) هستند به دوستان توصیه می‌کنم که هیچ درسی را حذف نکنند و گرنه بلایی که سر من آمد (سنگ و سیال!) سر شما هم می‌آید. این را جدی بگیرید لطفا. سنگ و سیال و مخزن و حفاری و ولتست و لاگ به یک اندازه اهمیت دارند و همین‌طور زبان و ریاضی و زمین. آدم عاقل کسی‌ست که از تجربه‌های دیگران استفاده کند نه اینکه خودش تجربه‌ای بشود برای دیگران. امیدوارم از مسیر رسیدن به هدفتان لذت ببرید.

● 
کلام آخر
برای کنکوری‌های 96 و مجموعه نفت‌آکادمی آرزوی موفقیت می‌کنم.

ما هم از شما به خاطر وقتی که گذاشتید تشکر می‌کنیم و امیدواریم در تمام مراحل پیش‌رو در زندگی‌تان موفق و پیروز باشید.