با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای احمدی نژاد، بار دیگر موفقیتتان در کنکور ارشد نفت را به شما تبریک می‌گوییم. لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید و از نتیجه کنکورتان بگویید. چه درصدهایی کسب کردید؟ اهل کجا هستید؟ لیسانس کجا بوده‌اید و چه رشته و گرایشی؟
با سلام ارشیا احمدی‌نژاد هستم. متولد ۷۱ اصفهان و فارغ‌التحصیل رشته‌ مهندسی معدن گرایش اکتشاف از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم. در کنکور ارشد امسال رتبه ۳۱ حفاری و بهره‌برداری را کسب کردم. درصدهای کنکور ارشد من به صورت زیر بود:

زبان: 41.11
ریاضی: 5
زمین شناسی: 48.33
خواص سنگ و خواص سیال: 51.67
چاه‌آزمایی و نمودارگیری از چاه: 54.39
مهندسی حفاری: 56.67
مهندسی مخزن و بهره‌برداری: 60


لطفاً در مورد رشته مهندسی معدن و انگیزه تغییر رشته‌تان توضیح دهید. با توجه به افت قیمت نفت در سال گذشته و گلایه‌های وزیر نفت از نیروهای مازاد و اوضاع نابسامان شرکت نفت چرا این رشته را انتخاب کردید؟
من از ابتدا به رشته‌ی نفت علاقه‌مند بودم. حتی برای کارشناسی هم تنها علاقه‌ام رشته نفت بود. چون در کنکور کارشناسی رتبه مورد نیاز برای نفت را به دست نیاوردم، رشته‌ معدن که بسیار نزدیک به نفت بود را انتخاب کردم. البته برای نفت علوم تحقیقات تهران هم قبول شده بودم. اما تحصیل در رشته‌ معدن را انتخاب کردم و فکر می‌کنم بهترین تصمیم را گرفتم. علاوه بر اینکه بسیار به رشته معدن علاقه‌مند شدم، باعث شد تا علاقه‎ اولیه‌ام نسبت به نفت را سمت ‎و ‎سو دهد و هدفمند سازد. در لیسانس دروس زمین‌شناسی، ول‌لاگ، حفاری، مکانیک سنگ و ژئوفیزیک را سپری کرده بودم. در این دوره بیشتر به سمت حفاری و مکانیک‌ سنگ متمایل شده بودم و پایان‌نامه‌ کارشناسی‌ام را نیز در زمینه Wellbore Stability انجام دادم. در نهایت تصمیم گرفتم تا برای کارشناسی ارشد در رشته‌ مهندسی حفاری نفت ادامه تحصیل دهم. برای انتخاب رشته شخص باید یک دید بلند مدت داشته باشد و باید ببیند مثلا ۲۰ سال آینده می‌خواهد چه تحصیلاتی، چه شغلی و چه جایگاهی داشته باشد و شرایط نابسامان هم‎اکنون اهمیت ندارد.

کنکور امسال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ سطح سوالات در مقایسه با سال‌های گذشته چگونه بود؟ لطفاً نظر خود را در مورد هر یک از باکس‌های دفترچه بگویید.
در کل فکر می‌کنم کنکور در چندین سال گذشته همیشه از یک استاندارد خوبی برخوردار بوده است. با این حال حفاری امسال سخت‌تر از سال پیش بود به این دلیل که معلوم نبود از چه جزوه یا منبعی طرح شده بود. با وجود اینکه منابع زیادی را خوانده بودم، اما باز هم چندین سئوال آن را در هیچ‌جا ندیده بودم. مخزن-بهره-دوفازی از سال پیش ساده‌تر بود و به طور عجیبی چند سؤال بهره‎برداری آن مشابه و در واقع یک چیز بود. زبان هم تا حدودی ساده‌تر بود. باکس‌های لاگ-تست و سنگ-سیال هم تقریبا نرمال بودند.

به طور مفید چقدر برای کنکور امسال وقت گذاشتید؟ تغییر زمان کنکور از بهمن به اردیبهشت ماه در روند مطالعاتی شما تأثیر مثبت داشت یا منفی؟
چون قصد تغییر رشته داشتم، به نسبت بچه‌های نفت نیاز به مطالعه‌ بیشتری داشتم. در بعضی از درس‌ها مثلا ول‌تست یا ۲فازی هیچ پیش زمینه‌ای از درس نداشتم. ابتدا باید یک ایده اولیه از درس به دست می‌آوردم، سپس در مرحله بعد طوری می‌خواندم که کامل بفهمم و در آخر تثبیت و خلاصه‎نویسی می‌کردم. از تیر‎ماه شروع به مطالعه کردم و در این مدت به جز ۱ ماه، مابقی را مشغول مطالعه بودم. تغییر زمان کنکور برای من به شخصه خیلی مثبت بود. باعث شد دروس را آرام با دقت و عمیق مطالعه کنم. همچنین فشار روحی کمتری تحمل کنم.

برنامه روزانه شما برای مطالعه چطور بود؟ چند ساعت صرفا برای کنکور مطالعه می‌کردید؟ آیا روش و ترفند خاصی برای حفظ تمرکز و افزایش کیفیت مطالعه داشتید؟
ابتدا با روزی ۴ ساعت شروع به درس خواندن کردم و در ماههای آخر به ۱۲-۱۳ ساعت رساندم. یک سیر تدریجی و پیوسته پیش گرفتم تا هم از مطالعه لذت ببرم و هم عمق مطالعه‌ام را افزایش دهم. مطالعه‌ام را از ۷:۳۰ صبح در کتابخانه و همیشه با نیم ساعت زبان شروع می‌کردم. به واسطه‌ اینکه سالن مطالعه در یک پارک بود معمولا روزی نیم ساعت هم در پارک می‌دویدم که بسیار موثر بود و باعث افزایش تمرکزم می‌شد. برای تمام دروس خلاصه‌نویسی انجام دادم. در ماه‌های آخر فقط خلاصه‌ها را دوره می‌کردم. برای درس زبان از جعبه لایتنر استفاده می‌کردم. انگیزه و آرامش و ثبات ذهنی هم بسیار در تمرکز و افزایش کیفیت مطالعه تاثیر دارد.

● آیا در کلاس‌های آمادگی کنکور یا آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کردید؟ کتاب‌های کنکوری خاصی مطالعه می‌کردید؟ به جزوات اساتید دانشگاه‌های نفتی دسترسی داشتید؟
فقط برای درس ریاضی۱ در تابستان، در موسسه مدرسان شریف ثبت نام کردم. اما چون پس از کلاس، ریاضی را کنار گذاشتم و وقتم را صرف دروس تخصصی کردم عملا نتوانستم هیچ استفاده‌ای از آن کنم. در ۴ مرحله کنکورهای آزمایشی جامع راهیان نفت شرکت کردم. جالب اینجاست که بهترین نتیجه‌ی من در این امتحانات رتبه ۴۶ بود و رتبه‌ام در آخرین کنکور آزمایشی که یک هفته قبل از کنکور بود، ۱۲۱ شد! اما در هیچ امتحانی به خودم اجازه ندادم که ناامید بشوم. و مطمئن بودم که نتیجه کنکورم بهتر از همه‌ این‌ها می‌شود. برای دروس تخصصی از کتاب‌های کنکور راهیان نفت استفاده کردم. برای اکثر درس‌ها از همان جزوه‌هایی که بر روی اینترنت بود استفاده کردم. همچنین برای چند درس از جزوه‌های وبلاگ مهندس سلمانی استفاده کردم که بسیار خوب و مفید بودند. 

● 
از نتیجه کنکور رضایت دارید؟ فکر می‌کردید رتبه بهتری کسب کنید یا خیر؟ 
اگر ایده‌آل گرایانه بخواهم فکر کنم می‌توانست بهتر شود. اما در کنکور پارامترهای بسیار زیادی تاثیرگذار هستند. شخص داوطلب، دوستان، شرایط روحی، خانواده و خیلی مسائل دیگر. با توجه به همه‎ این شرایط و اتفاقاتی که برای من در طی این مدت، بخصوص هفته قبل از کنکور رخ داد، ممکن بود نتیجه‌ خیلی بدتری بدست آورم. اما خدا را شکر توانستم بر تمام آن مشکلات و استرس‌ها غلبه کنم و روحیه خودم را حفظ کنم. البته تمام اینها را مدیون مادرم هستم. بنابراین بله از نتیجه کنکورم راضی هستم.

● 
چه منابعی را بری موفقیت در کنکور ارشد نفت به داوطلبان توصیه می‌کنید؟ لطفاً برای هر درس منابع پیشنهادی خودتان را ذکر بفرمایید.

منابعی که برای مطالعه هر درس پیشنهاد می‌کنم به صورت زیر است
زبان: کتاب‌های Essential Words For The TOEFL ، 504 . البته الان فکر می‌کنم شاید کتاب 1100 از Essential برای کنکور بهتر باشد. ولی لغات بسیار سختی دارد. البته هرچقدر هم که لغت از حفظ باشید باز با کلمه‌هایی مواجه می‌شوید که بلد نیستید. نکته‌ دیگر در درس زبان احتمال غلط زدن، زیاد است. باید با تست زنی این قضیه را مدیریت کرد.

دروس ریاضی: متاسفانه من از درس ریاضی به نسبت زمانی که گذاشتم نتیجه نگرفتم و اشتباهم از نحوه مطالعه آن بود. درس ریاضی را باید از ابتدا تا روز قبل کنکور به صورت پیوسته تمرین کرد. من این درس را در ماه‌های اول مطالعه کردم و پس از آن به خاطر دروس تخصصی رها کردم. ولی در هر حال منابع زیر مفید هستند:
۱. معادلات دیفرانسیل: کتاب محمود کریمی از انتشارات نصیر ( کتاب بسیار مفیدی و خوبی بود )
۲. ریاضی ۲و۱: کتاب انتشارات مدرسان شریف

زمین شناسی عمومی: کتاب راهیان – جزوه دکتر ربانی ( فقط قسمت های مهم آن)
زمین شناسی نفت: جزوه دکتر ربانی 
زمین شناسی ساختمانی: جزوه‌ مهندس صادق سلمانی. من این درس را در ماه آخر شروع کردم و فقط همین جزوه را خواندم که خلاصه‌ای از شکاری‌فرد و مدنی بود. بسیار عالی و کافی بود و تقریبا تمام مطالب کنکوری مورد نیار را پوشش داده بود.

خواص سنگ: جزوه‌ مهندس سلمانی ( خلاصه غضنفری ) – کتاب راهیان
خواص سیال: جزوه‌ دکتر هلالی زاده – کتاب راهیان

ول لاگ: 
کتاب راهیان – جزوه‌ی دکتر امین شهیدی 
ول تست: کتاب راهیان – جزوه‌ تالیفی مهندس سلمانی

حفاری: 
• جزوه حفاری ۱ دکتر جمشیدی (حفاری ۲ جمشیدی را بچه‌ها اصلا نخوانند. یکی از اشتباهات من این بود و وقت بسیار زیادی هدر دادم. فصل هیدرولیک حفاری راهیان تقریبا مباحث مورد نیاز حفاری۲ برای کنکور را پوشش داده است)
• جزوه دکتر شهبازی
• جزوه دکتر نخعی 
• کتاب اپلاید فصل ۱ و ۲
• کتاب راهیان

مخزن: جزوه‌ دکتر هلالی‌زاده – کتاب راهیان
بهره برداری: کتاب راهیان- البته جزوه دکتر غضنفری هم خیلی خوب و خیلی حجیم هست. 
۲ فازی: کتاب راهیان – باید خط به خط این کتاب این را حفظ کرد.

جدای از این منابع یکی از مهمترین منابع، کنکورهای سال‌های گذشته است. یکی از بهترین کارهایی که انجام دادم و به همه توصیه می‌کنم نت‌برداری از سؤالات کنکورهای قبلی است. من تمام نکته‌های تستهای ۱۰ سال کنکور پیش و کنکورهای آزمایشی ۲ سال پیش را در یک دفترچه ۱۰۰ برگ خلاصه‌نویسی کردم به گونه‌ای که تمام این ۱۰ سال را حفظ شده بودم. این کار در تمام دروس به من کمک بسزایی کرد. و شب کنکور فقط همین دفترچه را خواندم.

● 
به نظر شما بیشتر اساتید و منابع دست اول در موفقیت کنکور نقش دارند یا خود داوطلب؟ 
مطمئنا تلاش و تمرکز شخص داوطلب مهمترین عامل است. البته در کنکور نفت از آنجایی که بیشتر جزوه محور است، شناسایی اساتید طراح کنکور و دسترسی به جزوه‌های آنها با اهمیت است. مثال بارز این قضیه درس حفاری امسال بود. با این وجود تقریبا همه به جزوه‌ها و منابع دسترسی دارند. در نتیجه فرق شما با رقیبتان فقط در تلاش و انگیزه‌تان است و اینگونه بسیار عادلانه‌تر است. باید ذهن خودتان را برای این امتحان از هر لحاظ آماده کنید. باید بتوانید استرس‌های خود را کنترل کنید. من سعی می‌کردم هیچ چیزی ثبات ذهنی‌ام را بهم نریزد. وقتی که رتبه‌های کنکور آزمایشی‌ام خراب می‌شد، به آن فقط به عنوان سؤالات جدیدی که می‌بایست یادبگیرم نگاه می‌کردم. و در نهایت هم رتبه کنکورم با رتبه کنکورهای آزمایشی خیلی فرق کرد. شما باید فقط در آخرین امتحان یعنی کنکور ۱۰۰ درصد آماده باشید. من در صورتی که در کنکور نتیجه نمی‌گرفتم، مجبور بودم به سربازی بروم و شرایط زندگی‌ام تبدیل به حالت صفر و یک شده بود. همین مسئله از طرفی به من انگیزه می‌داد و باعث می‌شد از بیشترین توان خودم استفاده کنم. 

● 
در بین درس‌های تخصصی کنکور در کدام درس قوی‌تر و در کدام ضعیف‌تر بودید؟ آیا درسی وجود داشت که مسیر پیشرفت را در آن طی کنید؟
فکر می‌کنم در درس حفاری قوی‌تر و در در درس ول‌تست ضعیف‌تر باشم. البته ول‌تست درس بسیار زیبا و دلنشینی بود اما برای کنکور وقت و انرژی خیلی زیادی گرفت. 

● 
چه توصیه‌هایی برای داوطلبان کنکور ارشد نفت سال آینده دارید؟ 
از همان ابتدا با یک برنامه‌ریزی کامل شروع به مطالعه کنید. تفریح و ورزش را در برنامه خود قرار دهید. سعی کنید به مدت ۱ سال از فیسبوک، اینستاگرام و کانال‌های تلگرام خارج شوید! سعی کنید مدام به هرگونه ممکن به خود انگیزه دهید. از دوستانی که حس منفی دارند دوری کنید. مطالب و جمله‌هایی که روحیه‌بخش هستند، بخوانید. درس ریاضی و زبان را از همان تابستان آهسته و پیوسته شروع کنید. این ۲ درس در رتبه بسیار تأثیرگذار هستند. تمام نکات مهم کنکورهای ۱۰ سال پیش را در یک دفترچه بنویسید و بر آن‎ها تسلط پیدا کنید.

● 
کلام آخر
از پدرم، مادرم و خواهرم تشکر می‌کنم که این مسیر را برای من هموار ساختند. بخصوص از مادرم تشکر می‌کنم و دستانش را می‌بوسم که از هیچ‌کاری برای من فروگذاری نکردند و همیشه آرامش‌بخش من بودند. از دوستانم مهندس رهنما، مهندس دولت‌آبادی، مهندس کاوه، مهندس ترکان که مشوق من بودند، از مهندس سلمانی که در این مدت برادرانه به من مشاوره دادند و جزوه‌های خوبشان را در اختیار من و همه قرار می‌دادند، از مهندس میرجردوی که در ماه‌های آخر برنامه مدونی را پیش رویم قرار دادند، همچنین از مهندس میراسماعیلی که در انتخاب رشته به من کمک کردند و اطلاعات با ارزش خود را در اختیارم قرار دادند کمال تشکر را دارم.
برای همه‌ی کسانی که امسال قصد کنکور دارند آرزوی نتیجه و آینده‌ درخشان دارم. مطمئن باشند با تلاش می‌توانند هر نتیجه‌ای به دست آورند. در آخر یکی تاثیرگذارترین متن‌هایی که خوانده بودم و هر روزم را با این جمله آغاز می‌کردم را تقدیمشان می‌کنم:
«هیچ زمانی بهتر از اکنون نیست. اکنون بهترین زمان برای شروع است. لازم نیست که کل زندگی خود را تغییر دهید. یک گام کوچک در جهت درست، کل کاری است که باید انجام شود. این مهم نیست که در زندگی چه می‌خواهید، شما می‌توانید آن را بدست آورید. اما باید این فرآیند را آغاز کنید. امروز زمان را پیدا کنید تا هدف خود را به حرکت در آورید...»

ما هم در نفت‌آکادمی از شما به خاطر وقتی که گذاشتید و با حوصله و به دقت به سوالات پاسخ دادید کمال تشکر را داریم. امیدواریم به بهترین نتیجه‌ای که دوست دارید و برایش عاشقانه زحمت کشیده‌اید برسید