ماراتن کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت ۹۶ هم به پایان رسید و مثل همیشه کسانی که تلاش و پشتکاری مبتنی بر استراتژی درست و نقشه راه از پیش تعیین شده برای موفقیت داشتند به مطلوب خود رسیدند و شادمان از چیدن میوه زحمات خود هستند. عده‌ای از داوطلبان هم نتیجه دلخواه خود را نگرفتند و با ناراحتی این روزها را سپری می‌کنند. به هر حال هر رقابتی برندگان و بازندگانی دارد و برندگان نباید به خود مغرور شوند چرا که آزمون‌ها و اهداف و رقابت‌های زندگی به پایان نرسیده و بازندگان هم معنا ندارد به ناراحتی‌های خود ادامه دهند چرا که دنیا به پایان نرسیده!

هر شکستی تجربه‌ای ارزشمند در دل خود دارد و چه بسا درس‌هایی که از شکست در زندگی می‌گیریم خیلی بیشتر به دردمان می‌خورد تا شیرینی موفقیت‌هایی که کسب می‌کنیم.

نفت آکادمی به همه داوطلبان عزیز خداقوت می‌گوید و برای برندگان این آزمون آرزوی موفقیت‌های بزرگتر و برای عزیزانی که نتیجه دلخواه خود را نگرفته‌اند پیشنهاد یک ریکاوری روحی و جسمی سریع و بعد شروع دوباره دارد.

کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت سال ۹۶ از جهاتی متفاوت با سنوات گذشته بود. در کل کنکوری دشوارتر از سال‌های اخیر و با سوالاتی عمیق‌تر و سنگین‌تر بود. در این کنکور حقیقتا نمی‌شد با یکسری محفوظات سطحی در سر جلسه حاضر شد و انتظار کسب رتبه‌ای درخور داشت. متاسفانه همچنان با سوالاتی غیراستاندارد در برخی دروس مانند درس لاگ و نیز حفاری مواجه بودیم. اما فراموش نکنیم که شرایط هرچقدر هم دشوار باشد برای همه یکسان است و این نمی‌تواند بهانه‌ای برای کم‌کاری‌های احتمالی باشد.

با کلیک بر روی لینک تصاویر زیر می‌توانید پاسخ تشریحی کنکور ارشد مهندسی نفت ۹۶ را دانلود کنید

دانلود پاسخ تشریحی زمین‌شناسی کنکور ارشد نفت ۹۶

دانلود پاسخ تشریحی زمین‌شناسی کنکور ارشد نفت ۹۶

دانلود پاسخ تشریحی زمین‌شناسی کنکور ارشد نفت ۹۶

در ادامه به تحلیل سوالات باکس‌های مختلف به تفکیک می‌پردازیم

ــــــــــــــــــــ زمین‌شناسی ـــــــــــــــــــــ

سوالات زمین‌شناسی کنکور ارشد نفت ۹۶ را به جز یکی دو سوال می‌توان استاندارد محسوب کرد. ۸ سوال زمین‌شناسی عمومی در این باکس مطرح شد که عمدتا در کتاب مبانی زمین‌شناسی ترجمه دکتر اخروی می‌توان پیدایشان کرد اما سوالاتی به نسبت دشوار بودند. ۸ سوال زمین‌شناسی ساختمانی تنوع مطلوبی داشتند و سطح سوالات متوسط رو به بالا بود. رویکرد دوباره به استرونت‌ها با سهم دو سوال نشان دهنده اهمیت این مبحث در زمین‌شناسی ساختمانی است. تنها ۴ سوال از زمین‌شناسی نفت در کنکور نفت ۹۶ مطرح شد که یک سنت‌شکنی آشکار محسوب می‌شود. در کل سطح سوالات زمین‌شناسی امسال متوسط رو به سخت بود.

ــــــــــــــــــــ خواص سنگ و سیال ــــــــــــــــــــ

خواص سنگ کنکور ارشد نفت ۹۶ با سوالاتی مفهومی و بعضا ابتکاری همراه بود. برخلاف سال‌های گذشته که اغلب یکسری سوالات که راه‌حل مستقیم داشتند مطرح می‌شد، امسال برای حل برخی سوالات نیاز به درک عمیق مفاهیم زیربنایی خواص سنگ کاملا احساس می‌شد. خواص سیال اما استانداردتر از خواص سنگ و البته آسان‌تر بود. امسال برخلاف تقریبا همه سال‌ها سوالی از مبحث ارزش حرارتی در خواص سیال ندیدیم و این می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که تکیه صرف به جزوه دکتر هلالی‌زاده دیگر منطقی نباشد. در کل باکس خواص سنگ و سیال استاندارد ارزیابی می‌شود.

ـــــــــــــــــــ چاه‌آزمایی ـــــــــــــــــــ

تقریبا تمام سوال‌های چاه‌آزمایی امسال جنبه مفهومی داشتند و یکی دو سوالی هم که محاسباتی بودند باز در دل خود جنبه مفهومی داشتند. سطح سوالات چاه‌آزمایی کنکور امسال نسبتا ساده بود و سوال چالش‌برانگیزی وجود نداشت.


ـــــــــــــــــــ نمودارگیری از چاه ـــــــــــــــــــ

سوالات بخش نمودارگیری چاه غالباً بسیار سخت طراحی شده بود. به جرئت می‌توان گفت سوالات امسال نسبت به چند سال اخیر یک سر و گردن دشوارتر بوده است. دلیل اصلی این امر جنس سوالات است که متفاوت از سال‌های قبل بوده و حتی نسبت به سال گذشته نیز سخت‌تر است. البته همچنان مراجع معروف این درس از جمله کتاب بسیونی و جزوه هریت وات پاسخ گوی بیشتر سوالات هستند. اما داوطلب کنکور می‌بایست با دقت بیشتری منابع را مطالعه کند تا بتواند پاسخ‌های مورد نظر را در آنها پیدا کند.


ـــــــــــــــــــ حفاری ـــــــــــــــــــ

سوالات بخش حفاری سبک و سیاق سوالات سال‌های اخیر را حفظ کرده و به جز یک یا دو سوال، پاسخ تمام سوالات در منابع اصلی درس حفاری موجود است. داوطلب کنکور امسال همانند سال گذشته با مطالعه کتاب حفاری ربیعا قادر به پاسخگویی به حجم زیادی از سوالات بخش حفاری بود. سایر سوالات هم بیشتر سبک جزوه محور داشته که البته خوشبختانه این دست سوالات در کنکور امسال حجم زیادی را به خود اختصاص نداده بود.

ـــــــــــــــــــ بهره‌برداری و مکانیک سیالات دوفازی ـــــــــــــــــــ

سوالات بخش بهره برداری و مکانیک سیالات دوفازی اگرچه نسبت به کنکورهای چند سال قبل (سه یا چهار سال گذشته) بسیار سخت و نکته محور طراحی شده بود اما در قیاس با سوالات کنکور سال ۹۵ تفاوت معناداری نداشته و باز هم طراح اصلی این بخش به نظر دکتر غضنفری بوده که از طیف گسترده‌ای از منابع استفاده می‌کند. این منابع عبارتند از کتاب بهره برداری قلمبر، کتاب تکمیل چاه بلاربی، سیستم های بهره برداری اکونومایدز و البته کتاب معروف بگز و بریل که تقریباً تمام سوالات بخش سیالات دوفازی را شامل می شود.

ـــــــــــــــــــ  مخزن ـــــــــــــــــــ

دشوارترین سوالات گرایش مخزن در کنکور امسال سوالات مخزن ۱ و ۲ بود که البته سوالات مهندسی مخزن ۱ دشوارتر بودند و سوالات مخزن ۲ به نسبت ساده‌تر طراحی شده بود. پاسخ برخی از سوالات در هیچ کدام از گزینه‌ها نبود و دو سوال در پاسخ‌نامه اولیه سازمان سنجش اشتباه پاسخ داده شده بود. سوالات مخزن باکس حفاری نیز نسبت به سال‌های گذشته دشوارتر بود اما سوالات مخزن گرایش اکتشاف نسبتا ساده بودند. در کل سوالات مخزن دشوارتر از سال‌های قبل بود اما اکثر سوالات همچنان با تکیه بر منابع شناخته شده یعنی جزوات دکتر هلالی زاده و دکتر مسیحی و دکتر آشوری برای پاسخ‌گویی به سوالات کفایت می‌کند.