Gas Lift یکی از روش‌های فرازآوری مصنوعی یا Artificial Lift هست. فرازآوری مصنوعی روشی برای بالا آوردن نفت از انتهای چاه به سطح زمین است که زمانی استفاده می‌شود که نفت درون چاه توانایی هیدرولیکی کافی ندارد که خود را به سطح زمین برساند. معمولاًا چاه‌هایی که نفت سنگین دارند یا مخازنی که قدرت فشاری آنها به حدی نیست که به صورت اقتصادی نفت را به سطح زمین بیاورند کاندیدای فرازآوری با گاز می‌شوند.

هندبوک Gas Lift که به تازگی توسط نفت آکادمی به صورت اختصاصی تهیه شده است تألیف مهندس امید میراسماعیلی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی نفت از دانشگاه تهران است که از پژوهشگران حیطه فرازآوری با گاز می‌باشد و حاصل آن مجموعه‌ای مفید و پربار با تمرکز بر مبحث فرازآوری با گاز است که تبدیل به منبعی جامع و در عین حال جمع و جور همراه با مثال‌ها و تمرینات متعدد و به ویژه حل تست‌های کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی نفت در سال‌های اخیر در حیطه Gas Lift شده است.

این کتاب با بررسی پایه‌های مفهومی فرازآوری با گاز وارد بحث شده و رفته رفته به مباحث تخصصی و ظرائف گس‌لیفت ورود می‌کند. انواع روش‌های فرازآوری با گاز و معادلات و محاسبات مربوطه با روندی منطقی به مخاطب آموزش داده می‌شود.

توصیه می‌کنیم اگر قصد دارید مبحث Gas Lift به عنوان یکی از شاخه‌های مهم مهندسی بهره‌برداری را به خوبی فراگرفته و به اطراف و اکناف آن تسلط کافی پیدا کنید این هندبوک را از دست ندهید. این هندبوک عصاره‌ای از تکست‌بوک‌ها، مقالات و رفرنس‌های متعدد است و با مطالعه آن در وقت خود صرفه‌جویی کرده‌اید و به مانند این است که رفرنس‌های متعددی را مطالعه کرده و فراگرفته‌اید و نیز دیدگاهی قوی در موضوع فرازآوری با گاز پیدا خواهید کرد و به مواردی برمی‌خورید که شاید قبلا تجربه نکرده‌اید.

این هندبوک منبعی ایده‌آل برای کسانی است که قصد شرکت در آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی نفت دارند. همچنین کسانی که قصد شرکت در آزمون‌های استخدامی مهندسی نفت دارند حتما نگاهی به این کتاب داشته باشند. همچنین کسانی که در مقطع کارشناسی یا ارشد، واحد مهندسی بهره‌برداری را می‌گذرانند با مطالعه این هندبوک می‌توانند به خوبی به مبحث گس‌لیفت مسلط شده و از عهده امتحانات برآیند.

ضمنا ادعایی وجود ندارد که این هندبوک همه مطالب را گفته و هیچ نکته‌ای را از قلم نینداخته چرا که علم عرصه‌ای بی‌انتهاست. با این وجود شما با مطالعه این کتاب می‌توانید با خیالی آسوده مطمئن باشید که به سطح بالایی از دانش فرازآوری با گاز رسیده‌اید و با دیدگاهی بسیار قوی‌تر از گذشته مطالعات خود را در زمینه فرازآوری با گاز در کتاب‌ها و منابع مختلف دنبال کنید.

با کلیک بر روی لینک تصویر زیر می‌توانید هندبوک فرازآوری با گاز را تهیه کنید

هندبوک فرازآوری با گاز