مخازن هیدروکربنی برای تولید نفت و گاز لازم است به کمک انرژی‌هایی درون‌زا از داخل مخزن به عنوان نیروی محرکه، پشتیبانی شوند تا نفت و گاز از اطراف و اکناف مخزن به سمت دهانه چاه‌های تولیدی روانه شوند. این انرژی‌های پیش‌برنده نفت و گاز را اصطلاحا «مکانیسم‌های رانش مخزن» می‌گوییم.

در خصوص مکانیسم‌های رانش مخزن اطلاعات بسیار پراکنده‌ای در منابع معتبر مهندسی نفت وجود دارد و کمتر رفرنسی را می‌توان یافت که مطالب را به طور پیوسته و یکجا و با نظم و ترتیب معنی‌داری بیان کرده باشد.

در کتابچه «صفر تا صد مکانیسم‌های رانش مخزن» سعی کرده‌ایم این مطالب پراکنده را به صورت یکجا و منظم درآوریم تا به عنوان یک رفرنس کم حجم اما به درد بخور، قابل استفاده درآید به طوری که همه مطالب مورد نیاز در خصوص مکانیسم‌های رانش مخزن و تحلیل‌های مرتبط در آن ارائه شده است.

در این کتابچه با ۶ مکانیسم مختلف رانش مخزن به طور کامل آشنا می‌شویم و پارامتر‌های مخزنی مختلف را برای تک تک این مکانیسم‌ها با بیانی جدید و اختصاصی تحلیل و بررسی می‌کنیم. کسانی که مایل‌اند اطلاعات و دانش خود را در زمینه مکانیسم‌های رانش مخزن که از مطالب اساسی و پایه‌ای در مهندسی مخزن است کامل کنند این کتابچه برای آنهاست.

تمام محتوای کتابچه «صفر تا صد مکانیسم‌های رانش مخزن» به طور اختصاصی توسط مجموعه آموزشی نفت آکادمی و زیر نظر مهندس حمید حیدری دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی مخازن از دانشگاه تهران تهیه گردیده و کیفیت و محتوای آن مطابق استاندارد نفت آکادمی است. امید است این مجموعه مفید فایده دانشجویان، پژوهشگران و مهندسان نفت قرار گیرد.

با کلیک بر روی لینک تصویر زیر می‌توانید "کتابچه مکانیزمهای رانش" را تهیه کنید

کتابچه مکانیزمهای رانش