Untitled 6

کندخوانی یکی از دلایل بی‌علاقگی به مطالعه است و برعکس، تندخوانی از ارکان اصلی موفقیت‌های تحصیلی و حتی کاری به حساب می‌آید.‌ محققان بسیاری (در رأس آنها تونی بازان) ثابت کرده‌اند تندخوانی مهارتی کاملا اکتسابی است و همه قادرند با تمرین منظم تندخوان شوند.

کتاب‌ها و تکنیک‌های زیادی در خصوص تندخوانی وجود دارد ولی ما در این مقاله قصد داریم سه تکنیک کاملا کاربردی که در سرعت مطالعه شما تأثیر عملی خواهد گذاشت را بررسی کنیم. پس با نفت آکادمی همراه باشید.


۱- از نشانگر استفاده کنید
چشمان ما طوری ساخته شده‌اند که به سختی روی یک نقطه متمرکز می‌شوند. معمولا چشم ما به طور خودکار از نقطه‌ای که به آن نگاه می‌کنیم ناخودآگاه به اطراف پرش می‌کند تا اطلاعات بیشتری دریافت کند.

وقتی چشم ما به چپ و راست پرش ناخواسته دارد ناچاریم دوباره به نقطه قبلی برگردیم و کلمات را با دقت بیشتری نگاه کنیم. در حین مطالعه دائما نقطه نگاه ما در حال تغییر است لذا این رفت و برگشت‌ها در مطالعه بسیار زیاد می‌شود و در نتیجه سرعت به شدت کند و مطالعه خسته کننده خواهد شد.

راه‌حل این مشکل استفاده از یک نشانگر (pointer) در هنگام مطالعه است تا خط سیر چشم را نظم ببخشد. ساده‌ترین نشانگر انگشت اشاره خودتان است که زیر خط مورد نظر حرکت کند.

هرچند در اوایل کار ممکن است این روش کمی سرعت مطالعه را آهسته کند ولی به مرور سرعت مطالعه به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. با تمرین روی این تکنیک به حدی قوی خواهید شد که در نهایت نشانگر را هم کنار خواهید گذاشت و چشمتان عادت به تندخوانی خواهد کرد.


۲- تندخوانی یعنی کنترل، نه سرعت!
متأسفانه اغلب مقالاتی که درباره تندخوانی وجود دارند تندخوانی را فقط از جنبه بالا بردن سرعت حرکت چشم بررسی می‌کنند. در این نوع نگاه نکته‌ مغفول این است که تند‌خوانی بیشتر در خصوص کنترل آهنگ مطالعه شماست نه صرفا بالا بردن سرعت حرکت چشم.

اگر شما در یک ماشین مسابقه قرار داشته باشید، سرعت بالا مهم است اما مهم‌تر از آن کنترل راننده بر حرکت ماشین در پیچ‌های خطرناک است. کنترل سرعت مطالعه راندمان درک مطلب را بالا می‌برد تا اینکه فقط با سرعت افسارگسیخته از روی متن‌ها عبور کنید و دریافت اندکی داشته باشید.

خوبی استفاده از نشانگر این است که سرعت مطالعه را کنترل می‌کند. هرچه سرعت حرکت انگشت خود را بالاتر ببرید، مغز شما بیشتر وادار به تمرکز می‌شود و سرعت مفید مطالعه بالاتر خواهد رفت. این روش همچنین کمک می‌کند بخش‌هایی از متن که دشوارتر است را با سرعت کمتر و بخش‌های ساده‌تر را با حرکت سریع‌تر انگشت، سریع‌تر بخوانیم.۳- بدون درون‌خوانی مطالعه کنید
وقتی در مدرسه به تازگی خواندن را یادگرفتیم، بلند بلند می‌خواندیم. به تدریج که خواندن با چشم را آموختیم این بلند بلند ادا کردن کلمات متأسفانه به داخل ذهن ما نقل مکان کرد! و هنوز هم بسیاری از افراد درون ذهنشان با صدای بلند تک تک کلمات را ادا می‌کنند!

درون‌خوانی لزوما بد نیست اما ثابت شده برای درک مطلب نیازی به آن نیست. اغلب مردم متیوانند این جلمه را بهفمند(!) دیدید!؟ ذهن ما نیازی به درک تک تک کلمات به طور مجزا ندارد تا جمله را درک کند.

زمانی که با تمرین یاد بگیرد درون‌خوانی را کنار بگذارید مثل این است که یک دنده اضافی به گیربکس ماشین مطالعه شما اضافه شده باشد سرعتتان چند برابر می‌شود.

برای رها شدن از درون‌خوانی سعی کنید نشانگر خود را با سرعتی بیشتر از آنچه می‌توانید درون ذهنتان بخوانید حرکت دهید. این روش کمک می‌کند درون‌خوانی اتوماتیک را ترک کنید.