مرکز دانلود نفت آکادمی

اختصاصی نفت آکادمی

همانطور که در مقدمه این کتاب آمده تمرکز آن بر روی پایه‌های اساسی معادلات حالت و آنالیز‌های آزمایشگاهی PVT است. طارق احمد از پژوهشگران بزرگ معاصر در حیطه ترمودینامیک مهندسی نفت جدید‌ترین کتاب خود در زمینه PVT را منتشر کرده است. ویراست دوم کتاب که به منظور کاربرد معادلات حالت و آنالیز‌های خواص سیال مخزن در مدل‌سازی مخزن تألیف شده است، سر و شکل به روز و تازه‌‌تر با حفظ سبک تألیفات پیشین احمد دارد. در فصل انتهایی کتاب پیشرفت‌ها و توسعه‌های معادلات حالت تجربی ارائه شده در سال‌های اخیر مورد بررسی قرار گرفته و کاربردهای عملی حل این معادلات در مسائل تعادل فازی نشان داده شده است. دانلود این کتاب قطور و ارزشمند را از دست ندهید.

سال انتشار 2016
612 صفحه
حجم فایل 50.8 MB

ویژه (Premium)

دکتر خلیل شهبازی دانشیار دانشگاه صنعت نفت اهواز و از طراحان اصلی باکس حفاری در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت است. استاد شهبازی لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعت نفت اهواز و دانشگاه تهران اخذ کرده و دانش آموخته دکترای مهندسی نفت از دانشگاه کلگری کاناداست. جزوه مهندسی حفاری دکتر شهبازی جزوه‌ای معروف و البته کمتر در دسترس است که یکی از منابع اصلی برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت محسوب می‌شود. پیش از این در اینترنت و فایل‌های منتشر شده از جزوه حفاری دکتر شهبازی نسخه‌هایی ناقص که صرفا شامل اسلاید‌های استاد بود در دسترس بود. امروز این مژده را به شما می‌دهیم که جزوه‌ای مفصل و اختصاصی از کورس مهندسی حفاری ۱ دکتر شهبازی که در حدود ۲۶۰ صفحه شامل اسلایدها، شرح اسلایدها، نمونه سوالات و خلاصه فرمول‌های مهندسی حفاری توسط آقای مهندس جواد فرزانه تهیه شده و در اختیار نفت آکادمی قرار گرفت. این جزوه با کیفیت بالا اسکن شده است و اکنون برای دانلود در اختیار شما مخاطب عزیز قرار دارد. 

سال انتشار 1391
264 صفحه
حجم فایل 143 MB

اخیرا یکی از مباحث جذاب و نسبتا جدیدی که در تحقیقات ازدیاد برداشت نفت و نیز ذخیره‌سازی گازهای نامطلوب برای جو زمین مورد توجه بوده است مبحث «تزریق گازهای اسیدی» یا Acid Gas Injection و به اختصار AGI است. در سال ۲۰۱۳ نشست علمی مهمی با عنوان سمپوزیوم تزریق گاز اسیدی در دانشگاه کلگری کانادا برگزار شد و مقالات مهمی در آن ارائه گردید. منظور از تزریق گازهای اسیدی، تزریق گازهایی مانند هیدروژن سولفید، کربن دی‌اکسید و ترکیب‌های این دو است. کتاب حاضر مجموعه‌ای طبقه‌بندی شده از برترین مقالات ارائه شده در این سمپوزیوم است. 

سال انتشار 2014
421 صفحه
حجم فایل 6.56 MB

اختصاصی نفت آکادمی

مهندسی حفاری به عنوان تکنیکال‌ترین گرایش مهندسی نفت همواره از کمبود منابع بروز در ایران آسیب دیده است. هر چند عقب‌ماندگی ایران عزیز ما در صنعت حفاری تا حدود زیادی وابسته به تحریم‌های ظالمانه علیه ایران بوده است اما نقش ما به عنوان جامعه مهندسی نفت آپدیت نگه داشتن دانش فنی و هرچند تئوری در این زمینه است؛ چرا که اگر اراده‌ای وجود داشته باشد دانش تئوری دیر یا زود منجر به تغییرات عملی خواهد شد. کتاب حاضر به عنوان یکی از بروزترین منابع پایه‌ای در زمینه مهندسی حفاری، مربوط به سال ۲۰۱۷ است. از این رو یک منبع به روز و نسبتا کامل با انبوهی از مثال‌های حل شده و تمرینات می‌باشد. نویسنده در این کتاب سعی کرده روندی مشابه کتاب اپلاید در پیش بگیرد و مباحث سیستم‌های حفاری، سیالات حفاری، هیدرولیک حفاری، کنترل چاه و سیستم‌های مانیتورینگ، تخمین فشار مخزن، طراحی کیسینگ و رشته حفاری، سیمان‌کاری، حفاری افقی و انحرافی، تکمیل چاه و حتی آنالیز هزینه‌های حفاری را در کتاب خود گنجانده است. به عنوان یک منبع به روز دانلود و مطالعه این کتاب توصیه می‌شود.

سال انتشار 2017
716 صفحه
حجم فایل 11.9 MB
اختصاصی نفت آکادمی

یکی از وظایف مهم مهندسان مخزن «مطالعات مخزن» است که پروسه آن از زمان کشف مخزن تا وقتی که تصمیم به ترک مخزن گرفته می‌شود ادامه می‌یابد. در حقیقت مطالعات مخزن پروسه‌ای است که به مرور زمان با به دست آوردن اطلاعات جدید از مخزن مدام آپدیت می‌شود. مطالعات مخازن به منظور تهیه مدل استاتیک و دینامیک مخزن امری ضروری است تا با انجام هیستوری مچینگ بتوان آینده مخزن را پیش‌بینی کرد. اما از آنجایی که مخزن با عدم قطعیت‌های فراوانی روبروست نمی‌توان مدلی قطعی یا اصطلاحا deterministic از مخزن ارائه کرد. لذا لازم است مخزن را به صورت احتمالاتی یا probabilistic مدل کنیم. اینجاست که نیاز به ابزارهایی مانند مبحث «طراحی آزمایش» یا Experimental Design داریم. طراحی آزمایش ابزاری است که به کمک آن می‌توانیم عدم قطعیت‌های مخزن را به صورت کمی و آماری بیان کنیم. در این کتاب کاربرد طراحی آزمایش در شبیه‌سازی مهندسی مخزن با در نظر گرفتن سناریوهای مختلف ازدیاد برداشت و نیز مخازن شیل - گس که شکاف هیدرولیکی روی آنها انجام شده مورد بررسی قرار گرفته است. این کتاب در نوع خود کتابی کمیاب محسوب می‌شود پس شک و تردید را کنار بگذارید و دانلودش کنید.

سال انتشار 2015
187 صفحه
حجم فایل 3.31 MB

اختصاصی نفت آکادمی

قبلا از دکتر شهاب گرامی جزوات ارزشمندی در دانلود سنتر نفت آکادمی معرفی کرده بودیم. امروز هم قصد داریم یکی از جزوات بسیار عالی استاد را برای دانلود در اختیار شمار قرار دهیم. جزوه مخازن گازی دکتر گرامی یک مجموعه بسیار عالی شامل خواص سیالات گازی مخزن، موضوعات متریال بالانس مخازن گازی، ول‌تستینگ مخازن گازی، مخازن گس کاندنسیت و عملیات ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مخازن زیرزمینی است که امروز به دغدغه‌ای مهم و البته استراتژیک تبدیل شده است. این کورس تا کنون در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و نیز در دانشگاه علوم تحقیقات تهران ارائه شده است. این مجموعه شامل حدود ۵۰۰ اسلاید است و مثل بقیه جزوه‌های دکتر شهاب گرامی می‌توان آن را به عنوان یک رفرنس درجه یک در نظر گرفت.

سال انتشار 2012
483 اسلاید
حجم فایل 24.9 MB

اساس تمام پدیده‌های زمین‌شناسی ساختمانی تنش و کرنش (stress & strain) است. این دو موضوع در اصل از علم مکانیک مواد آمده‌اند و در دروس مقاومت مصالح در رشته‌های مهندسی به تفصیل مورد بحث و مداقه قرار می‌گیرند. مع‌الوصف به مباحث تنش و کرنش در کورس‌های مهندسی نفت آنچنان که باید و شاید اهمیت داده نمی‌شود و این کاستی همواره باعث بدفهمی زنجیروار بسیاری از مطالب مهم در زمین‌شناسی ساختمانی می‌شود. کتاب حاضر یک منبع خوب برای جبران این خلأ است. زمین‌شناسان و مهندسان نفتی که به دنبال گسترش اطلاعات خود در زمینه استرس و استرین هستند می‌توانند با مراجعه به این کتاب پاسخ پرسش‌های خود را یافته و ابهامات احتمالی را مرتفع کنند.

سال انتشار 1976
342 صفحه
حجم فایل 5.97 MB

پروفسور عباس فیروزآبادی، دانشمند ترمودینامیک، مهندسی شیمی و نفت و استاد دانشگاه ییل، بدون شک برجسته‌ترین دانشمند ایرانی در زمینه علوم فاندامنتال مهندسی نفت در تمام ادوار است. زمینه‌های علمی مختلفی که استاد در آنها به پژوهش پرداخته آنچنان گسترده و عمیق است که به راحتی نمی‌توان حیطه‌ای مشخص و محدود برای آن یافت. پروفسور فیروزآبادی در ترمودینامیک سیالات مخزن، ازدیاد برداشت، مخازن شکاف‌دار، شیمی سطح، نانو ذرات، محیط‌های متخلخل، ذخیره‌سازی کربن‌دی‌اکسید، مدل‌سازی جریانات چندفازی، دیفیوژن و ده‌ها زمینه دیگر مهندسی نفت صاحب مقالات انقلابی است و پژوهش‌های بینظیر او بسیاری از پایه‌های زیربنایی مهندسی نفت را به کمال خود رسانده است. امکان ندارد رفرنس معتبری از مهندسی مخزن را در دست بگیرید و نامی از او در آن پیدا نکنید. در اینجا قصد نداریم در خصوص زندگینامه علمی فردی که بیش از ۳۰۰ مقاله سنگین ISI در کارنامه خود دارد و به معنای واقعی کلمه مرزهای دانش را جابه‌جا کرده حرف بزنیم که این خود موضوع یک کتاب قطور خواهد بود، بلکه قصد داریم کتابی را معرفی کنیم که خواندنش روح گرسنه دانش را سیراب می‌کند؛‌ کتاب «ترمودینامیک مخازن هیدروکربنی». این کتاب در سال ۱۹۹۹ به قلم پروفسور فیروزآبادی منتشر شد. کتاب لحن نیرومندی دارد و اعتمادبنفس علمی استاد به وضوح حس می‌شود. این کتاب برای کسانی که قصد دارند پایه درک ترمودینامیکی خود از اتفاقاتی که در مخزن می‌افتد را به چالش کشیده و نگاهی تازه و دقیق از مخزن پیدا کنند، در حکم کتابی بالینی است. رفرنس‌های کتاب ارجاعاتی مستقیم به منشأ اصلی پیدایش زبان ترمودینامیک نفت است؛ مقالاتی که در نوع خود نخستین بوده‌اند و درک و فهم آنها اغلب مشکل و دست‌نیافتنی است. استاد از این اقیانوس صعب‌الوصول مروارید‌های گرانبهایی برای ما صید کرده و همه را در کتاب خود به زیبایی گرد آورده است. شما هم به این ضیافت دعوتید!

سال انتشار 1999
373 صفحه
حجم فایل 8.16 MBامروزه حفاری جهت دار روشی متداول و با جایگاه مشخص در صنعت نفت و گاز تلقی می شود. دلایل مختلفی برای به کارگیری این نوع عملیات در حفاری منابع نفت و گاز وجود دارد و عمدتاً نقش آن در حفاری منابعی که امکان استحصال آن به طرق دیگر میسر نیست، اهمیت دارد. کتاب مقدمه ای بر حفاری جهت دار و افقی با رویکردی گام به گام به معرفی این تکنولوژی پرکاربرد در عملیات حفاری می پردازد. به عبارت دیگر برای مطالعه و درک صحیح مطالب فصول پایانی، مطالعه و آشنایی با مفاهیم فصول قبلی ضروری است. این کتاب به خصوص برای دانشجویان رشته حفاری که علاقه مند به آشنایی با حفاری انحرافی هستند مفید است.

سال انتشار 1993
232 صفحه
حجم فایل 44.5 MB
 

یکی از شاخه‌های مهم در روش‌های ازدیاد برداشت نفت، روش تزریق گاز (Gas injection) است. فرآیند تزریق گاز امتزاج‌پذیر و امتزاج‌ناپذیر روش‌هایی هستند که در سناریوهای مختلف در مخزن صورت می‌پذیرند و هریک در شرایط بخصوصی مفید فایده خواهند بود. کتاب تئوری فرآیند‌های تزریق گاز به قلم فرانکلین اُر استاد دانشگاه استنفورد یک مجموعه کامل از ریاضیات مربوط به مکانیسم‌های کروماتوگرافی درگیر در فرآیند‌های تزریق گاز در نفت مخزن است. این کتاب برای دانشجویان ارشد و دکتری، محققان و مهندسان مخزن که به دنبال فهم توصیف ریاضیاتی مکانیسم‌های کروماتوگرافی که در حقیقت پایه و اساس فرآیندهای تزریق گاز در ازدیاد برداشت هستند منبعی فوق‌العاده مفید است.

سال انتشار 2005
293 صفحه
حجم فایل 2.59 MB

هدف از سیمان‌کاری چاه این است که فضای حلقوی بین کیسینگ و دیواره حفاری شده چاه با سیمان پر شود و به این ترتیب یک استراکچر مستحکم و ایمن برای چاه نفت فراهم گردد. همچنین اهداف دیگری مانند ایزوله سازی منطقه برای جلوگیری از مخلوط شدن یا جریان هیدرولیکی آب، گاز و نفت از سازند‌های مجاور هم به درون چاه یا به درون یکدیگر در عملیات سمنتینگ مد نظر است. در کتاب سیمان‌کاری چاه تألیف اریک نلسون مفاهیم اساسی، تئوری‌ها و روش‌های عملیاتی well cementing به خوبی طرح شده است. کتاب یک هندبوک جامع در خصوص سیمانکاری چاه به حساب می‌آید. بررسی افزودنی‌های سیمان و تا حدودی ورود به بحث شیمی سیمان از جمله موارد دیگر مورد بحث در کتاب است. مباحث سخت‌افزاری و عدوات مورد استفاده در عملیات سیمان‌کاری چاه از بخش‌های جذاب کتاب است که به همراه تصاویر و عکس‌های مرتبط دید مفیدی به مخاطب می‌دهد. 

سال انتشار 1990
477 صفحه
حجم فایل 20.5 MB

استفاده از روش ها و پاسخ های نوین ریاضی در مسائل چالشی و پیچیده مهندسی نفت از اهمیت زیادی برخوردار بوده و شاهد توسعه روزافزون این دست تحقیقات آکادمیک هستیم. بخصوص این کاربردها در شبیه سازی های عددی فرایندهای حفاری و تکمیل چاه جایگاه ویژه ای دارد. در کتاب Shen و Bai با ارائه مثال های متنوع همراه با توضیحات تشریحی دقیق به این حوزه پرداخته شده است. بدین تریتب مخاطب با مطالعه مثال های ارائه شده قادر خواهد بود که با پیاده سازی تکنیک های کلیدی مدل سازی آشنا شود و آن را برای حل مسائل مشابه بکار گیرد.

سال انتشار 2011
233 صفحه
حجم فایل 11.4 MB

مبحث فشار سازندهای زیرزمینی حاوی هیدروکربن‌ها و سیالات موضوعی مهم هم از جهت اکتشاف، حفاری، بهره‌برداری و مهندسی مخزن است. سازندهایی که شیب فشاری آنها از شیب هیدرواستاتیک عادی تبعیت نمی‌کند اصطلاحا سازندهای با فشار غیرعادی یا abnormal pressure نامیده می‌شوند. برخورد صحیح با این نوع سازندها و مخازن در بحث حفاری و اکتشاف فوق العاده اهمیت دارد و بی‌توجهی به آنها خسارات مالی و جانی جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت. کتاب دکتر والتر فرتل و همکاران به سال ۱۹۷۶ از نخستین تلاش‌ها برای جمع آوری و تدوین منابع مکتوب و تجربیات میدانی پراکنده در خصوص سازندهای با فشار غیرعادی است. مطالعه این کتاب ارزشمند به دانشجویان مهندسی نفت بالاخص حفاری به شدت توصیه می‌شود.

سال انتشار 1976
401 صفحه
حجم فایل 5.04 MB

این کتاب کاربردی، درک کمی از پروسه سیلابزنی و کاربردهای مهندسی این روش ازدیاد برداشت فراهم می کند. کتاب مباحث مختلف من جمله تخمین نرخ تزریق آب، نرخ تولید نفت، نسبت آب به نفت تولیدی و تولید تجمعی در زمان های مختلف در آینده پروژه را در بر می گیرد. در بخش ضمیمه کتاب نیز محاسبات و فرمول های ریاضی مفید و روش به دست آوردن آن ها همراه با مثال های محسباتی ارائه شده است.

سال انتشار 1997
242 صفحه
حجم فايل 9.6 MB 

اختصاصی نفت آکادمی

دیکشنری‌های مهندسی نفت این روزها حکم سنگ‌های نایابی پیدا کرده‌اند که به سختی می‌توان نمونه‌هایی از آنها یافت. دیکشنری مهندسی نفت دانشگاه تگزاس آستین یکی از همین سنگ‌های قیمتی نایاب است! دائره المعارفی شامل شرح مهمترین واژگان تخصصی در مهندسی نفت که در سال ۹۷ ویراست دوم آن منتشر شد. البته این دیکشنری را نمی‌توان نمونه کاملی از یک دائره المعارف مهندسی نفت تلقی کرد که در حد و اندازه‌های مجموعه‌هایی مانند پترو ویکی یا گلوسری شلمبرژه باشد، با این حال مراجعه به آن قطعا مفید بوده و خالی از لطف نیست.

سال انتشار 1997
242 صفحه
حجم فايل 12.9 MB

دکتر رضایی از محققین ایرانی برجسته حوزه مهندسی نفت و گاز استاد دانشگاه کرتین استرالیا و مولف بیش از 120 مقاله علمی معتبر هستند. کتاب اصول مخازن شیل گازی با پوشش کامل مباحث مربوط به اکتشاف، توسعه و بهینه سازی این نوع مخازن برای دانشجویان که موضوعات مربوط به منابع غیرمتعارف را مطالعه می کنند پیشنهاد شده است. پیش بینی می شود این کتاب به یکی از منابع اصلی درس مخازن غیرمتعارف در دانشگاه ها تبدیل شود. 

 سال انتشار 2015
400 صفحه
حجم فایل 52 MB


 

مهندسی نفت رشته‌ای وسیع و گستره است که تنوع موضوعات در آن منجر به پیدایش گرایش‌های مختلفی از جمله حفاری، مخزن و اکتشاف در این رشته شده است. به دلیل این گستردگی کمتر شاهد کتاب‌هایی جامع با عناوین عام و کلی «مهندسی نفت» در بازار نشر تخصصی هستیم. امروز اما قصد داریم کتابی را معرفی کنیم که از معدود استثناها در این قاعده است. کتاب «مهندسی نفت، اصول و روش‌ها» تألیف آرچر و وال یک منبع متناسب و مفید برای مهندسان نفت است. کتاب با معرفی مخازن هیدروکربوری شروع می‌شود، مختصری در خصوص حفاری چاه‌ها بحث می‌کند و سپس وارد خواص سیالات مخزن می‌شود. خواص سنگ، مباحث ترشوندگی و فشار موئینگی و همچنین تراوایی نسبی، مباحث تخمین مخازن و متریال بالانس، چاه‌آزمایی، موضوعات EOR و IOR و حتی مقدمه‌ای بر شبیه‌سازی مخازن هیدروکربوری کتاب را به متریالی همه‌جانبه برای مهندس نفت تبدیل کرده است. البته با توجه به حجم محدود کتاب نباید توقع بسط و گسترش مباحث را داشت و نویسنده بسیاری از مطالب را به طرز مختصری بیان و از روی آن عبور کرده است. اما در کل به عنوان یک تکست‌بوک مفید که مروری همه‌جانبه به مباحث مهم مهندسی نفت دارد کتابی قابل اعتناست

سال انتشار 1994
373 صفحه
حجم فایل 18.5 MB

کتاب Satter و Iqbal با هدف آموزش اصول شبیه سازی و مدلینگ مخزن، موضوعات مختلف مرتبط با مهندسی مخزن مانند مشخصه ها و خواص سنگ و سیال مخزن، اصول جریان سیال در محیط متخلخل و چاه آزمایی را توضیح داده و به تدریج وارد بحث های پیشرفته تر مثل شبیه سازی مخزن و ازدیاد برداشت می شود. به علاوه کتاب با رویکرد آموزشی و آکادمیک تمرین های متنوع و حتی پروژه کلاسی ارائه کرده که در کنار مثال های حل شده به درک بهتر مطلب کمک می کند. در فصول پایانی بحث های جانبی دیگر مثل اقتصاد و آنالیز ریسک و عدم قطعیت و همچنین مشکلات مدیریت و توسعه مخازن مورد بحث قرار می گیرد. 

 سال انتشار 2008
688 صفحه
حجم فایل 71.8 MB

از زمانی که حفاری چاه‌های نفت و گاز تبدیل به رشته‌ای علمی شد و دیدگاه مهندسی در آن بروز و ظهور پیدا کرد، مشکلاتی مثل باقی ماندن ابزارآلات در ته چاه و انسدادهای ناشی از سقوط عدوات حفاری و مانند آن در چاه، تبدیل به یک دلمشغولی حاد برای مهندسان شد. رفته رفته این مشکلات به شکل زیرشاخه‌ای مهم و اجتناب‌ناپذیر از مهندسی بهره‌برداری تشخص پیدا کرد و کامل شد که به آن اصطلاحا عملیات Fishing گفته می‌شود. فیشینگ همان ماهیگیری است اما اینجا به جای قزل‌آلا و ماهی‌سفید، مته و لوله حفاری و استبیلایزر صید می‌کنیم! فیشینگ شاید بیشتر یک هنر و فن باشد تا یک دانش اما با همه این‌ها در طی سال‌ها پیشرفت دانش حفاری چاه، به تدریج انبوهی از تجربه و تکنولوژی‌ عملیات فیشینگ روی هم انباشته شده که اکنون در قالب دستورالعمل‌هایی مکتوب در دسترس صنعتگران است. کتاب حاضر ویراست دوم اثر جو دگی‌یر با عنوان «راهنمای عملیات فیشینگ چاه‌های نفتی؛ ابزار، تکنیک‌ها و قواعد سرانگشتی» است که اخیرا چاپ شده است. کتاب منبعی درجه یک و مجموعه‌ای بسیار خواندنی‌ست. دستورالعمل‌های پایه در این کتاب جمع‌آوری و آموزش داده شده است. ابزارهای فیشینگ به تفکیک معرفی شده و قواعد سرانگشتی در عملیات فیشینگ همراه با مثال‌هایی مطرح شده است.

 سال انتشار 2015
203 صفحه
حجم فایل 41.2 MB

پی‌نوشت: لطفا قول بدهید Fishingرا مانده‌یابی ترجمه نکنید! کلا از این کارها نکنید.

یکی از شناخته شده ترین منابع مکانیک سنگ کتاب Jaeger است که بین محققین به  "bible of rock mechanics" معروف  است. در ویرایش چهارم کتاب رابرت زیمرمن آپدیت های جدیدی به محتوای اولیه کتاب افزوده که مطالب را تا حد زیادی بروز رسانی کرده است. انتشار موج، تنش زیرسطحی و poroelasticity از مباحث جدید کتاب محسوب می شوند. فصول مربوط به شکست سنگ و مدل های micromechanical نیز کاملاً بروز شده اند. تئوری های پایه ای مثل بحث تنش و کرنش مشابه ویرایش های قبلی مطرح شده و بنظر برای مخاطب ناآشنا به اصول مکانیک سنگ کفایت می کند. 

سال انتشار 2007
475 صفحه
حجم فایل 3.6 MB