مرکز دانلود نفت آکادمی

اختصاصی نفت آکادمی

امروز در نفت آکادمی قصد داریم یکی از مهمترین کتاب‌های زمین‌شناسی ساختمانی را معرفی کنیم؛ کتاب سه جلدی تکنیک‌های زمین‌شناسی ساختمانی مدرن تألیف جان رمزی. پروفسور جان گراهام رمزی استاد تمام دانشگاه امپریال کالج لندن از بزرگان زمین‌شناسی ساختمانی و از برجسته‌ترین افراد زنده دنیا در این حوزه است. رمزی از نظریه‌پردازان بنام زمین‌شناسی ساختمانی است و تمام کتاب‌های مهم زمین‌شناسی ساختمانی که در سرتاسر دنیا در سال‌های اخیر به رشته تحریر درآمده‌اند از اینکه به نظریات و آثار او ارجاع داده‌اند افتخار می‌کنند و در واقع هندبوک‌های زمین‌شناسی ساختمانی که در حداقل ۳۰ سال اخیر منتشر شده‌اند جملگی برداشت‌های متفاوت از این مجموعه کتاب پروفسور رمزی هستند. نقشی که رمزی در زمین‌شناسی ساختمانی دارد آنچنان انقلابی و مهم است که این شاخه مهم زمین‌شناسی را به دو قسمت قبل و بعد تقسیم می‌کند. کتاب در سه مجلد منتشر شده است. جلد اول به آنالیز تغییر شکل اختصاص دارد، در جلد دوم به چین‌ها و شکاف‌ها پرداخته شده و جلد سوم به کاربردهای مکانیک پیوستار در زمین‌شناسی ساختمانی پرداخته است. بدیهی است که بسیاری از مطالب این کتاب از سطح مهندسی نفت فراتر است اما بهره‌ای که یک مهندس نفت می‌تواند از این مجموعه ارزشمند ببرد مراجعه موردی به کتاب است و از آنجا که معمولا فهم دقیق و درست بسیاری از مفاهیم زمین‌شناسی ساختمانی برای مهندس نفت گنگ و صعب الوصول می‌باشد کتاب رمزی به عنوان سرچشمه اصلی، به بسیاری از سوالات و ابهامات مخاطب پاسخ می‌دهد.

سال انتشار 2000-1983
سه مجلد مجموعا 1039 صفحه
حجم فایل 105 MB

زمین‌آمار یا Geostatistics یکی از شاخه‌های میان رشته‌ای مهم بین زمین‌شناسی و علم آمار است. زمین‌‌آمار در حقیقت به کار گرفتن و مقید کردن آمار به «مکان مشخص» می‌باشد. به دلیل عدم قطعیت‌های فراوان در مدلسازی مخازن نفت و گاز چاره‌ای جز توسل به زمین‌آمار نداریم. در حقیقت توصیف مدل استاتیک مخزن بدون زمین‌‌آمار بعضا غیرممکن است. از این روست که علوم زمین آمار در سال‌های اخیر مورد توجه ویژه قرار گرفت و در توصیف مخازن نفت و گاز به کار گرفته شد. کتاب مدلسازی زمین‌‌آماری مخازن نوشته مایکل پرچ و کلایتون دوچ یک هندبوک خوب برای یادگیری زمین‌آمار در مهندسی مخزن است. فصل‌بندی کتاب مخاطب را مرحله به مرحله وارد بحث می‌کند و با مختصر آشنایی با مبانی آمار می‌توان از این کتاب به خوبی استفاده کرد. 

سال انتشار 1990
449 صفحه
حجم فایل 40.9 MB

کتاب مقدمه‌ای بر نقشه‌های زمین‌شناسی نوشته الکس مالتمن یک مجموعه به شدت کاربردی و خودآموز برای یادگیری نقشه‌های زمین‌شناسی و کار با آنهاست. کار کردن با نقشه‌های زمین‌شناسی برای نفتی‌ها گاهی اوقات ترسناک است (البته به استثنای اکتشافی‌ها!) اینجاست که یک رفرنس خوب کمک زیادی می‌کند. کتابی که با تمرین‌های متعدد و کاربردی به بحث نقشه‌ها ورود کرده و با ریتم اصولی خود، کار کردن با انواع نقشه‌های زمین‌شناسی را به مخاطب آموزش می‌دهد. فرصت را از دست ندهید و این کتاب زیبا را دانلود کنید.

سال انتشار 1990
209 صفحه
حجم فایل 19.2 MB

ازدیاد برداشت نفت به روش‌های حرارتی یکی از روش‌های شناخته شده EOR است. تزریق بخار آب، تزریق آب داغ، احتراق درجا و ... از جمله روش‌های مهم در ازدیاد برداشت حرارتی نفت هستند. روش‌های ازدیاد برداشت حرارتی عموما برای استحصال نفت سنگین به کار می‌روند. نفتی که به دلیل ویسکوزیته بالا، به راحتی قادر به تولید نیست و نیازمند تحریک به روش‌های حرارتی می‌باشد. در کتاب ریکاوری حرارتی نفت و بیتومن تألیف راجر باتلر استاد دانشگاه کلگری کانادا به طور متمرکز به این شاخه از EOR پرداخته شده. ابتدا مقدمه‌ای در خصوص انواع روش‌های ازدیاد برداشت حرارتی مطرح شده و سپس به سراغ بسط تک تک انواع این روش‌ها رفته است. از نقاط قوت این کتاب ارائه مثال‌های واقعی از فیلدهایی است که تحت عملیات ازدیاد برداشت حرارتی قرار گرفته‌اند.

سال انتشار 1991
551 صفحه
حجم فایل 12.9 MB

نام پروفسور ریاض خراط با دو چیز گره خورده است؛ یکی ریاضیات کاربردی و دیگری ازدیاد برداشت نفت یا همان EOR. دکتر خراط از معدود افراد فوق آکادمیک در حوزه مهندسی نفت و گاز است که دانش و تسلطش به ریاضیات کاربردی مهندسی نفت زبانزد است و تخصص اصلی او در یک کلام EOR می‌باشد. در حقیقت هیچ استادی در ایران در زمینه ازدیاد برداشت نفت به اندازه و استانداردهای دکتر خراط نزدیک نشده است و همین مسئله از او یک مرجع عالی EOR در ایران ساخته است. رزومه تحصیلات مهندسی شیمی، ریاضیات کاربردی و مهندسی نفت در کانزاس امریکا و سال‌ها تدریس و پژوهش در سطوح مختلف مهندسی نفت جایگاهی بی‌مانند برای دکتر خراط ساخته است. امروز در نفت آکادمی درسگفتاری گران‌بها از پروفسور خراط بزرگ برای شما عزیزان تدارک دیده‌ایم؛ جزوه ازدیاد برداشت نفت خراط در ۴ فصل و شامل بیش از ۵۰۰ اسلاید است. یک منبع بینظیر برای ورود به دنیای زیبای ازدیاد برداشت نفت. وقت را از دست ندهید و این گنجینه را دانلود کنید.

سال انتشار 2014
546 اسلاید
حجم فایل 16.1 MB


اختصاصی نفت آکادمی

همانطور که در مقدمه این کتاب آمده تمرکز آن بر روی پایه‌های اساسی معادلات حالت و آنالیز‌های آزمایشگاهی PVT است. طارق احمد از پژوهشگران بزرگ معاصر در حیطه ترمودینامیک مهندسی نفت جدید‌ترین کتاب خود در زمینه PVT را منتشر کرده است. ویراست دوم کتاب که به منظور کاربرد معادلات حالت و آنالیز‌های خواص سیال مخزن در مدل‌سازی مخزن تألیف شده است، سر و شکل به روز و تازه‌‌تر با حفظ سبک تألیفات پیشین احمد دارد. در فصل انتهایی کتاب پیشرفت‌ها و توسعه‌های معادلات حالت تجربی ارائه شده در سال‌های اخیر مورد بررسی قرار گرفته و کاربردهای عملی حل این معادلات در مسائل تعادل فازی نشان داده شده است. دانلود این کتاب قطور و ارزشمند را از دست ندهید.

سال انتشار 2016
612 صفحه
حجم فایل 50.8 MB

ویژه (Premium)

دکتر خلیل شهبازی دانشیار دانشگاه صنعت نفت اهواز و از طراحان اصلی باکس حفاری در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت است. استاد شهبازی لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعت نفت اهواز و دانشگاه تهران اخذ کرده و دانش آموخته دکترای مهندسی نفت از دانشگاه کلگری کاناداست. جزوه مهندسی حفاری دکتر شهبازی جزوه‌ای معروف و البته کمتر در دسترس است که یکی از منابع اصلی برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت محسوب می‌شود. پیش از این در اینترنت و فایل‌های منتشر شده از جزوه حفاری دکتر شهبازی نسخه‌هایی ناقص که صرفا شامل اسلاید‌های استاد بود در دسترس بود. امروز این مژده را به شما می‌دهیم که جزوه‌ای مفصل و اختصاصی از کورس مهندسی حفاری ۱ دکتر شهبازی که در حدود ۲۶۰ صفحه شامل اسلایدها، شرح اسلایدها، نمونه سوالات و خلاصه فرمول‌های مهندسی حفاری توسط آقای مهندس جواد فرزانه تهیه شده و در اختیار نفت آکادمی قرار گرفت. این جزوه با کیفیت بالا اسکن شده است و اکنون برای دانلود در اختیار شما مخاطب عزیز قرار دارد. 

سال انتشار 1391
264 صفحه
حجم فایل 143 MB

اخیرا یکی از مباحث جذاب و نسبتا جدیدی که در تحقیقات ازدیاد برداشت نفت و نیز ذخیره‌سازی گازهای نامطلوب برای جو زمین مورد توجه بوده است مبحث «تزریق گازهای اسیدی» یا Acid Gas Injection و به اختصار AGI است. در سال ۲۰۱۳ نشست علمی مهمی با عنوان سمپوزیوم تزریق گاز اسیدی در دانشگاه کلگری کانادا برگزار شد و مقالات مهمی در آن ارائه گردید. منظور از تزریق گازهای اسیدی، تزریق گازهایی مانند هیدروژن سولفید، کربن دی‌اکسید و ترکیب‌های این دو است. کتاب حاضر مجموعه‌ای طبقه‌بندی شده از برترین مقالات ارائه شده در این سمپوزیوم است. 

سال انتشار 2014
421 صفحه
حجم فایل 6.56 MB

اختصاصی نفت آکادمی

مهندسی حفاری به عنوان تکنیکال‌ترین گرایش مهندسی نفت همواره از کمبود منابع بروز در ایران آسیب دیده است. هر چند عقب‌ماندگی ایران عزیز ما در صنعت حفاری تا حدود زیادی وابسته به تحریم‌های ظالمانه علیه ایران بوده است اما نقش ما به عنوان جامعه مهندسی نفت آپدیت نگه داشتن دانش فنی و هرچند تئوری در این زمینه است؛ چرا که اگر اراده‌ای وجود داشته باشد دانش تئوری دیر یا زود منجر به تغییرات عملی خواهد شد. کتاب حاضر به عنوان یکی از بروزترین منابع پایه‌ای در زمینه مهندسی حفاری، مربوط به سال ۲۰۱۷ است. از این رو یک منبع به روز و نسبتا کامل با انبوهی از مثال‌های حل شده و تمرینات می‌باشد. نویسنده در این کتاب سعی کرده روندی مشابه کتاب اپلاید در پیش بگیرد و مباحث سیستم‌های حفاری، سیالات حفاری، هیدرولیک حفاری، کنترل چاه و سیستم‌های مانیتورینگ، تخمین فشار مخزن، طراحی کیسینگ و رشته حفاری، سیمان‌کاری، حفاری افقی و انحرافی، تکمیل چاه و حتی آنالیز هزینه‌های حفاری را در کتاب خود گنجانده است. به عنوان یک منبع به روز دانلود و مطالعه این کتاب توصیه می‌شود.

سال انتشار 2017
716 صفحه
حجم فایل 11.9 MB
اختصاصی نفت آکادمی

یکی از وظایف مهم مهندسان مخزن «مطالعات مخزن» است که پروسه آن از زمان کشف مخزن تا وقتی که تصمیم به ترک مخزن گرفته می‌شود ادامه می‌یابد. در حقیقت مطالعات مخزن پروسه‌ای است که به مرور زمان با به دست آوردن اطلاعات جدید از مخزن مدام آپدیت می‌شود. مطالعات مخازن به منظور تهیه مدل استاتیک و دینامیک مخزن امری ضروری است تا با انجام هیستوری مچینگ بتوان آینده مخزن را پیش‌بینی کرد. اما از آنجایی که مخزن با عدم قطعیت‌های فراوانی روبروست نمی‌توان مدلی قطعی یا اصطلاحا deterministic از مخزن ارائه کرد. لذا لازم است مخزن را به صورت احتمالاتی یا probabilistic مدل کنیم. اینجاست که نیاز به ابزارهایی مانند مبحث «طراحی آزمایش» یا Experimental Design داریم. طراحی آزمایش ابزاری است که به کمک آن می‌توانیم عدم قطعیت‌های مخزن را به صورت کمی و آماری بیان کنیم. در این کتاب کاربرد طراحی آزمایش در شبیه‌سازی مهندسی مخزن با در نظر گرفتن سناریوهای مختلف ازدیاد برداشت و نیز مخازن شیل - گس که شکاف هیدرولیکی روی آنها انجام شده مورد بررسی قرار گرفته است. این کتاب در نوع خود کتابی کمیاب محسوب می‌شود پس شک و تردید را کنار بگذارید و دانلودش کنید.

سال انتشار 2015
187 صفحه
حجم فایل 3.31 MB

اختصاصی نفت آکادمی

قبلا از دکتر شهاب گرامی جزوات ارزشمندی در دانلود سنتر نفت آکادمی معرفی کرده بودیم. امروز هم قصد داریم یکی از جزوات بسیار عالی استاد را برای دانلود در اختیار شمار قرار دهیم. جزوه مخازن گازی دکتر گرامی یک مجموعه بسیار عالی شامل خواص سیالات گازی مخزن، موضوعات متریال بالانس مخازن گازی، ول‌تستینگ مخازن گازی، مخازن گس کاندنسیت و عملیات ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مخازن زیرزمینی است که امروز به دغدغه‌ای مهم و البته استراتژیک تبدیل شده است. این کورس تا کنون در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و نیز در دانشگاه علوم تحقیقات تهران ارائه شده است. این مجموعه شامل حدود ۵۰۰ اسلاید است و مثل بقیه جزوه‌های دکتر شهاب گرامی می‌توان آن را به عنوان یک رفرنس درجه یک در نظر گرفت.

سال انتشار 2012
483 اسلاید
حجم فایل 24.9 MB

اساس تمام پدیده‌های زمین‌شناسی ساختمانی تنش و کرنش (stress & strain) است. این دو موضوع در اصل از علم مکانیک مواد آمده‌اند و در دروس مقاومت مصالح در رشته‌های مهندسی به تفصیل مورد بحث و مداقه قرار می‌گیرند. مع‌الوصف به مباحث تنش و کرنش در کورس‌های مهندسی نفت آنچنان که باید و شاید اهمیت داده نمی‌شود و این کاستی همواره باعث بدفهمی زنجیروار بسیاری از مطالب مهم در زمین‌شناسی ساختمانی می‌شود. کتاب حاضر یک منبع خوب برای جبران این خلأ است. زمین‌شناسان و مهندسان نفتی که به دنبال گسترش اطلاعات خود در زمینه استرس و استرین هستند می‌توانند با مراجعه به این کتاب پاسخ پرسش‌های خود را یافته و ابهامات احتمالی را مرتفع کنند.

سال انتشار 1976
342 صفحه
حجم فایل 5.97 MB

پروفسور عباس فیروزآبادی، دانشمند ترمودینامیک، مهندسی شیمی و نفت و استاد دانشگاه ییل، بدون شک برجسته‌ترین دانشمند ایرانی در زمینه علوم فاندامنتال مهندسی نفت در تمام ادوار است. زمینه‌های علمی مختلفی که استاد در آنها به پژوهش پرداخته آنچنان گسترده و عمیق است که به راحتی نمی‌توان حیطه‌ای مشخص و محدود برای آن یافت. پروفسور فیروزآبادی در ترمودینامیک سیالات مخزن، ازدیاد برداشت، مخازن شکاف‌دار، شیمی سطح، نانو ذرات، محیط‌های متخلخل، ذخیره‌سازی کربن‌دی‌اکسید، مدل‌سازی جریانات چندفازی، دیفیوژن و ده‌ها زمینه دیگر مهندسی نفت صاحب مقالات انقلابی است و پژوهش‌های بینظیر او بسیاری از پایه‌های زیربنایی مهندسی نفت را به کمال خود رسانده است. امکان ندارد رفرنس معتبری از مهندسی مخزن را در دست بگیرید و نامی از او در آن پیدا نکنید. در اینجا قصد نداریم در خصوص زندگینامه علمی فردی که بیش از ۳۰۰ مقاله سنگین ISI در کارنامه خود دارد و به معنای واقعی کلمه مرزهای دانش را جابه‌جا کرده حرف بزنیم که این خود موضوع یک کتاب قطور خواهد بود، بلکه قصد داریم کتابی را معرفی کنیم که خواندنش روح گرسنه دانش را سیراب می‌کند؛‌ کتاب «ترمودینامیک مخازن هیدروکربنی». این کتاب در سال ۱۹۹۹ به قلم پروفسور فیروزآبادی منتشر شد. کتاب لحن نیرومندی دارد و اعتمادبنفس علمی استاد به وضوح حس می‌شود. این کتاب برای کسانی که قصد دارند پایه درک ترمودینامیکی خود از اتفاقاتی که در مخزن می‌افتد را به چالش کشیده و نگاهی تازه و دقیق از مخزن پیدا کنند، در حکم کتابی بالینی است. رفرنس‌های کتاب ارجاعاتی مستقیم به منشأ اصلی پیدایش زبان ترمودینامیک نفت است؛ مقالاتی که در نوع خود نخستین بوده‌اند و درک و فهم آنها اغلب مشکل و دست‌نیافتنی است. استاد از این اقیانوس صعب‌الوصول مروارید‌های گرانبهایی برای ما صید کرده و همه را در کتاب خود به زیبایی گرد آورده است. شما هم به این ضیافت دعوتید!

سال انتشار 1999
373 صفحه
حجم فایل 8.16 MBامروزه حفاری جهت دار روشی متداول و با جایگاه مشخص در صنعت نفت و گاز تلقی می شود. دلایل مختلفی برای به کارگیری این نوع عملیات در حفاری منابع نفت و گاز وجود دارد و عمدتاً نقش آن در حفاری منابعی که امکان استحصال آن به طرق دیگر میسر نیست، اهمیت دارد. کتاب مقدمه ای بر حفاری جهت دار و افقی با رویکردی گام به گام به معرفی این تکنولوژی پرکاربرد در عملیات حفاری می پردازد. به عبارت دیگر برای مطالعه و درک صحیح مطالب فصول پایانی، مطالعه و آشنایی با مفاهیم فصول قبلی ضروری است. این کتاب به خصوص برای دانشجویان رشته حفاری که علاقه مند به آشنایی با حفاری انحرافی هستند مفید است.

سال انتشار 1993
232 صفحه
حجم فایل 44.5 MB
 

یکی از شاخه‌های مهم در روش‌های ازدیاد برداشت نفت، روش تزریق گاز (Gas injection) است. فرآیند تزریق گاز امتزاج‌پذیر و امتزاج‌ناپذیر روش‌هایی هستند که در سناریوهای مختلف در مخزن صورت می‌پذیرند و هریک در شرایط بخصوصی مفید فایده خواهند بود. کتاب تئوری فرآیند‌های تزریق گاز به قلم فرانکلین اُر استاد دانشگاه استنفورد یک مجموعه کامل از ریاضیات مربوط به مکانیسم‌های کروماتوگرافی درگیر در فرآیند‌های تزریق گاز در نفت مخزن است. این کتاب برای دانشجویان ارشد و دکتری، محققان و مهندسان مخزن که به دنبال فهم توصیف ریاضیاتی مکانیسم‌های کروماتوگرافی که در حقیقت پایه و اساس فرآیندهای تزریق گاز در ازدیاد برداشت هستند منبعی فوق‌العاده مفید است.

سال انتشار 2005
293 صفحه
حجم فایل 2.59 MB

هدف از سیمان‌کاری چاه این است که فضای حلقوی بین کیسینگ و دیواره حفاری شده چاه با سیمان پر شود و به این ترتیب یک استراکچر مستحکم و ایمن برای چاه نفت فراهم گردد. همچنین اهداف دیگری مانند ایزوله سازی منطقه برای جلوگیری از مخلوط شدن یا جریان هیدرولیکی آب، گاز و نفت از سازند‌های مجاور هم به درون چاه یا به درون یکدیگر در عملیات سمنتینگ مد نظر است. در کتاب سیمان‌کاری چاه تألیف اریک نلسون مفاهیم اساسی، تئوری‌ها و روش‌های عملیاتی well cementing به خوبی طرح شده است. کتاب یک هندبوک جامع در خصوص سیمانکاری چاه به حساب می‌آید. بررسی افزودنی‌های سیمان و تا حدودی ورود به بحث شیمی سیمان از جمله موارد دیگر مورد بحث در کتاب است. مباحث سخت‌افزاری و عدوات مورد استفاده در عملیات سیمان‌کاری چاه از بخش‌های جذاب کتاب است که به همراه تصاویر و عکس‌های مرتبط دید مفیدی به مخاطب می‌دهد. 

سال انتشار 1990
477 صفحه
حجم فایل 20.5 MB

استفاده از روش ها و پاسخ های نوین ریاضی در مسائل چالشی و پیچیده مهندسی نفت از اهمیت زیادی برخوردار بوده و شاهد توسعه روزافزون این دست تحقیقات آکادمیک هستیم. بخصوص این کاربردها در شبیه سازی های عددی فرایندهای حفاری و تکمیل چاه جایگاه ویژه ای دارد. در کتاب Shen و Bai با ارائه مثال های متنوع همراه با توضیحات تشریحی دقیق به این حوزه پرداخته شده است. بدین تریتب مخاطب با مطالعه مثال های ارائه شده قادر خواهد بود که با پیاده سازی تکنیک های کلیدی مدل سازی آشنا شود و آن را برای حل مسائل مشابه بکار گیرد.

سال انتشار 2011
233 صفحه
حجم فایل 11.4 MB

مبحث فشار سازندهای زیرزمینی حاوی هیدروکربن‌ها و سیالات موضوعی مهم هم از جهت اکتشاف، حفاری، بهره‌برداری و مهندسی مخزن است. سازندهایی که شیب فشاری آنها از شیب هیدرواستاتیک عادی تبعیت نمی‌کند اصطلاحا سازندهای با فشار غیرعادی یا abnormal pressure نامیده می‌شوند. برخورد صحیح با این نوع سازندها و مخازن در بحث حفاری و اکتشاف فوق العاده اهمیت دارد و بی‌توجهی به آنها خسارات مالی و جانی جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت. کتاب دکتر والتر فرتل و همکاران به سال ۱۹۷۶ از نخستین تلاش‌ها برای جمع آوری و تدوین منابع مکتوب و تجربیات میدانی پراکنده در خصوص سازندهای با فشار غیرعادی است. مطالعه این کتاب ارزشمند به دانشجویان مهندسی نفت بالاخص حفاری به شدت توصیه می‌شود.

سال انتشار 1976
401 صفحه
حجم فایل 5.04 MB

این کتاب کاربردی، درک کمی از پروسه سیلابزنی و کاربردهای مهندسی این روش ازدیاد برداشت فراهم می کند. کتاب مباحث مختلف من جمله تخمین نرخ تزریق آب، نرخ تولید نفت، نسبت آب به نفت تولیدی و تولید تجمعی در زمان های مختلف در آینده پروژه را در بر می گیرد. در بخش ضمیمه کتاب نیز محاسبات و فرمول های ریاضی مفید و روش به دست آوردن آن ها همراه با مثال های محسباتی ارائه شده است.

سال انتشار 1997
242 صفحه
حجم فايل 9.6 MB 

اختصاصی نفت آکادمی

دیکشنری‌های مهندسی نفت این روزها حکم سنگ‌های نایابی پیدا کرده‌اند که به سختی می‌توان نمونه‌هایی از آنها یافت. دیکشنری مهندسی نفت دانشگاه تگزاس آستین یکی از همین سنگ‌های قیمتی نایاب است! دائره المعارفی شامل شرح مهمترین واژگان تخصصی در مهندسی نفت که در سال ۹۷ ویراست دوم آن منتشر شد. البته این دیکشنری را نمی‌توان نمونه کاملی از یک دائره المعارف مهندسی نفت تلقی کرد که در حد و اندازه‌های مجموعه‌هایی مانند پترو ویکی یا گلوسری شلمبرژه باشد، با این حال مراجعه به آن قطعا مفید بوده و خالی از لطف نیست.

سال انتشار 1997
242 صفحه
حجم فايل 12.9 MB