مرکز دانلود نفت آکادمی

اختصاصی نفت آکادمی

دکتر شهاب گرامی سرپرست فعلی پژوهشکده ازدیاد برداشت نفت و از اساتید برجسته و بنام دانشکده نفت اهواز و دانشگاه علوم تحقیقات تهران می‌باشد. ایشان اصالتا اهل سرزمین نفت «گچساران» بوده و دانش آموخته دانشگاه صنعت نفت اهواز و دانشگاه کالگری کانادا است. علاوه بر دانش عمیق تئوری ایشان سال‌ها در صنعت نفت و گاز در ایران و کانادا تجربه اندوخته‌اند. فارغ از بحث پژوهش که حیطه‌ای گسترده و مناقشه برانگیز است، اگر فعلا بخواهیم سه «مدرس» برتر مهندسی نفت در کشور را انتخاب کنیم بی‌شک دکتر شهاب گرامی یکی از آن سه نفر است. دو نفر دیگر احتمالا دکتر سیدرضا شادی‌زاده و دکتر ریاض خراط باشند. تسلط غبطه‌برانگیز دکتر گرامی به مباحث زیربنایی مهندسی نفت به حدی است که هر کسی که مخاطب کلاس درس او بوده را به هیجان علمی و تحسین واداشته است. امروز که ایشان مسئولیتی شایسته در وزارت نفت عهده‌دار هستند کمتر فرصت تدریس در کلاس‌های درس دانشگاه را پیدا می‌کنند. همین موضوع سبب شد که نفت آکادمی یکی از جزوه‌های بی‌بدیل این استاد گرامی را برای مخاطبان در نظر بگیرد تا اگر به هر دلیلی از کلاس درس استاد محروم بوده‌اند، از دانش و آموزه‌های او بی‌بهره نمانند.
جزوه حاضر مربوط به درس خواص سیالات مخزن است که دکتر شهاب گرامی در سال ۸۹ (۲۰۱۰) ارائه کرده‌اند. حجم بالای جزوه آن را به یک رفرنس گردن‌کلفت تبدیل کرده است که عصاره‌ای از ده‌ها کتاب و مقاله صعب الوصول و ارائه آنها به خلاصه‌ترین و ساده‌ترین و در عین حال جامع‌ترین شیوه ممکن است. نگارنده اعتقاد دارد چنانچه دانشجوی لیسانس به مباحث این جزوه مسلط باشد می‌تواند ادعا کند که درک عمیقی از خواص سیالات مخزن دارد. توصیه نفت آکادمی دانلود و مطالعه دقیق این گنجینه بی‌همتاست.

سال انتشار 2010
14 جلسه
حجم فایل 32.9 MB


کتاب مهندسی تولید گاز ایکوکو از معروف ترین کتاب های مهندسی مخزن و بهره برداری منابع گاز طبیعی محسوب می شود که جنبه های مختلف این حوزه را در بر می گیرد. کتاب شامل سرفصل های مفیدی من جمله خواص گاز و میعانات گازی، مفاهیم ترمودینامیکی، عملکرد چاه های گازی و ... است. از دیگر نکات مثبت کتاب ایکوکو، در نظر گرفتن بحث سطح الارضی تولید گاز است که به خوبی خواننده را با تجهیزات و فرایند تولید در این بخش نیز آشنا می سازد.

سال انتشار 1992
517 صفحه
حجم فایل 21 MB

اختصاصی نفت آکادمی

کتاب مقدمه ای بر مهندسی نفت منبع به روزی برای آشنایی با جنبه های مختلف رشته مهندسی نفت و صنایع نفت و گاز است. فصول ابتدایی کتاب در مورد مفاهیم عمومی مهندسی نفت و اقتصاد نفت و انرژی است و در ادامه زمین شناسی، خواص سیالات و سنگ مخزن نفتی معرفی می شوند. حفاری، ژئوفیزیک، چاه آزمایی، چاه پیمایی و بحث های تخصصی دیگر مربوط به رشته مهندسی نفت به تفکیک توضیح داده می شوند. 

سال انتشار 2016
335 صفحه
حجم فایل 6.42 MB

  

کتاب شبیه سازی مخازن نفت با عنوان کامل "Advanced Petroleum Reservoir Simulation: Towards Developing Reservoir Emulators" که اخیرا (جولای 2016) به چاپ رسیده است، با در نظر گرفتن مسائل و تاپیک های جدید عرصه شبیه سازی (از قبیل شبیه سازی مخازن غیرمتعارف و شکاف هیدرولیک) یک مجموعه بروز و کامل در زمینه شبیه سازی مخازن محسوب می شود. کتاب شامل اصول پایه ریاضیاتی و تحلیل های مرتبط با نتایج و پروسه شبیه سازی است.

سال انتشار 2016
572 صفحه
حجم فایل 15 MB

  
اختصاصی نفت آکادمی

کتاب تد بایروم، یکی از جدیدترین عناوین منتشر شده در زمینه لوله جداری و طراحی لوله جداری است. نویسنده در این کتاب می کوشد تا خواننده بدون نیاز به راهنمایی استاد یا مدرس، به خوبی با بحث لوله جداری و طراحی آن آشنا شده و با کمترین پیش زمینه و دانش قبلی به این حیطه وارد شود. لحن نویسنده نسبتاً گرم و صمیمی بوده و این امر مطالعه کتاب "طراحی لوله جداری" تد بایروم را راحت تر می کند.

سال انتشار 2015
439 صفحه
حجم فایل 4.5 MB

کتاب دینامیک سیال در مخازن نفت و گاز نوشته Rachinsky (عضو آکادمی علوم طبیعی روسیه) و Kerimov (دکترای زمین شناسی انستیتو نفت و شیمی آذربایجان)، با رویکردی نوین در زمینه تخمین، اکتشاف و تولید منابع نفت و گاز، خواننده را قادر می سازد که میادین مختلفی از ایالات متحده تا روسیه و آسیا را بررسی کند. کتاب البته با اینکه در عنوان خود عبارت "دینامیک سیالات" را یدک می کشد ولی در واقع تعبیر متفاوت از انچه علم دینامیک سیالات شامل حرکت سیال، هیدرودینامیک و ... محسوب می شود، داشته و مولفین روی بعد پتروفیزیک و علم زمین تمرکز داشته اند.

سال انتشار 2015
638 صفحه
حجم فایل 6 MB

 

پدیده‌های انتقال (انتقال مومنتم، جرم و حرارت) زیربنایی‌ترین مباحث کنترل کننده رفتار فیزیکی جریان در محیط متخلخل است. فهم و درک پدیده‌های انتقال در محیط متخلخل و مدل‌سازی دقیق و درست آنها کنترل کاملی از رفتار جریانی در مخزن به دست می‌دهد. کتاب هندبوک محیط‌های متخلخل تألیف پروفسور کامبیز وفایی استاد دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید از بهترین رفرنس‌های محیط‌های متخلخل با رویکرد ریاضیات و مدلینگ است. اساس این کتاب مدلسازی و آنالیز انتقال جرم، حرارت و جریان در محیط‌های متخلخل است. در ویرایش دوم این کتاب مطالبی اضافه شده است که از جمله آنها می‌توان به اتلاف حرارتی ویسکوز، کنوکسیون و دیفیوژن در محیط‌های متخلخل، جریان مغشوش و پخش شدگی جریان در محیط متخلخل، مهاجرت ذرات جامد و رسوب‌گذاری در محیط متلخل، مدلینگ دینامیک انتقال همرفتی در محیط متخلخل و ده‌ها موضوع دیگر اشاره کرد. مطالعه این کتاب به دانشجویان ارشد و دکتری مهندسی نفت که موضوع تز خود را مدل‌سازی محیط‌های متخلخل انتخاب کرده‌اند توصیه می‌شود.

سال انتشار 2005
747 صفحه
حجم فایل 13.6 MB

منابع زغال سنگ جز اولین مخازن گازی کشف شده توسط بشر هستند و در عین حال یکی از جدیدترین منابع مورد استخراج و تولید محسوب می شوند. تا مدت ها برخورد با گاز در معادن زغال سنگ تنها به منزله یک عامل حادثه ساز تلقی می شد و برنامه ای برای استخراج و استفاده از آن به عنوان یک منبع هیدروکربوری وجود نداشت. اما طی سالیان اخیر با توجه به اهمیت مخازن غیرمتعارف به گاز زغال سنگی (coal gas) بیش از هر زمان دیگر توجه شده است. کتاب اصول مهندسی مخازن متان بسترزغال سنگ (CBM) با رویکرد آشنا ساختن طیف گسترده ای از افراد مرتبط با مهندسی نفت و علوم زمین با مخازن CBM تالیف شده و مبانی و اصول تولید از این مخازن گازی غیرمتعارف را با زبان ساده و قابل فهم توضیح می دهد.

سال انتشار 2011
401 صفحه
حجم فایل 44 MB

نیاز به یک دیکشنری مهندسی نفت برای دانشجویان و علاقه مندان به این رشته به نظر امری طبیعی است. با توجه به آنکه اغلب منابع مفید مهندسی نفت به زبان انگلیسی هستند استفاده از یک لغت نامه تخصصی و توصیفی اجتناب ناپذیر است. دیکشنری اکتشاف، حفاری و تولید نفت نورمن هاین یکی از قدیمی ترین تلاش ها برای تدوین چنین مجموعه ای است.

سال انتشار 1991
625 صفحه
حجم فایل 32.8 MB

حساب دیفرانسیل و انتگرال پایه‌ای‌ترین مبحث در زمینه ریاضیات دانشگاه در رشته‌های مهندسی است. به دانشجویان مهندسی نفت معمولا کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال توماس توصیه می‌شود. امروز اما قصد داریم یک کتاب خوب دیگر در همین زمینه به شما معرفی کنیم؛ کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال جمیز استورات. این کتاب در بر دارنده مباحث ریاضی ۱ و ۲ و معادلات دیفرانسیل برای رشته‌های مهندسی است. کتاب سر و شکل زیبایی دارد و با مثال‌های متعدد عینی مباحث پایه‌ای ریاضیات را گام به گام آموزش می‌دهد. از ما که گذشت اما به عنوان یک دانشجوی لیسانس تازه نفس اگر همت و حوصله به خرج دهید و این کتاب را مطالعه و تمرین کنید پایه‌ای قدرتمند در ریاضیات پیدا خواهید کرد که برایتان منشأ برکات زیادی در آینده خواهد بود.

سال انتشار 2012
1381 صفحه
حجم فایل 52.7 MB

ورکبوک (workbook) مهندسی حفاری شرکت Baker Hughes در حقیقت کتابی فراتر از یک راهنما یا کتاب تمرین بوده و به خوبی نکات برجسته سرفصل های مختلف مهندسی حفاری را در قالب مثال ها و تمرین های کاربردی آموزش می دهد.  هدف از این کتاب آشنایی افراد شاغل در حوزه حفاری با تئوری ها و مبانی مورد استفاده در حفاری چاه است. همان طور که در پیش گفتار ورکبوک گفته شده، خواندن یک منبع جامع (مثل کتاب اپلاید) در کنار این کتاب توصیه می شود. 

سال انتشار 1995
410 صفحه
حجم فایل 6.3 MB

ارزیابی سازند یا formation evaluation از مهمترین اهداف نمودارگیری چاه است که برای دانشجویان مهندسی نفت و علوم زمین اهمیت ویژه‌ای دارد. در ارزيابی سازند به وسیله نمودارگیری چاه با فرستادن سوندهای نمودارگیری به درون چاه و ثبت داده‌های پیوسته پتروفیزیکی اطلاعات ارزشمندی از خواص سنگ و سیالات سازند به صورت تابعی از عمق چاه به دست می‌آید. در حقیقت نمودارگیری حکم چشم مهندس نفت در اعماق زمین را دارد؛ جایی که هیچ دوربینی توانایی ثبت داده‌های سازندی را ندارد. کتاب زکی بسیونی پروفسور دانشگاه لوئیزیانا یکی از بهترین رفرنس‌های نوشته شده در خصوص نمودارگیری چاه است که به سبک دیگر کتاب‌های تخصصی SPE نوشته شده است. مطالعه این کتاب در کنار کتاب ارزشمند اوسرا دانش پایه نمودارگیری چاه را پوشش می‌دهد.

سال انتشار 1994
385 صفحه
حجم فایل 17.1 MB

معمولا در آموزش های مهندسی حفاری تمرکز زیادی روی  شیمی سیالات حفاری وجود ندارد درحالیکه شناخت خواص سیال حفاری نقش اساسی در طراحی مناسب و بهینه کردن عملکرد آن و حتی هزینه های عملیات حفاری ایفا می کند. کتاب ترکیب و خواص سیال حفاری از عناوین کلاسیک در حوزه سیالات حفاری محسوب شده که قدمت ویرایش اول آن به سال 1948 میلادی بر می گردد و آخرین ادیشن آن نیز در سال 2011 به چاپ رسیده است. در اینجا ویرایش چهارم کتاب را برای استفاده شما مخاطبین ارجمند قرار داده ایم. (در صورتیکه ویرایش جدیدتر این کتاب ارزشمند را پیدا کنیم در همین بخش در اختیارتان خواهیم گذاشت)

سال انتشار 1980
693 صفحه
حجم فایل 28.8 MB

جامع‌ترین کتاب ازدیاد برداشت نفت بدون شک کتاب گرین و ویلهایت است. این کتاب مشتمل بر مبانی ازدیاد برداشت، بررسی پدیده جابه‌جایی میکروسکوپیک و ماکروسکوپیک سیال در محیط متخلخل مخزن، انواع جابه‌جایی‌های امتزاج ناپذیر و امتزاج‌پذیر سیالات در محیط مخزن، مبحث بسیار مهم موبیلیتی سیالات و ازدیاد برداشت‌های شیمیایی و حرارتی است. تقریبا اساس هر آنچه در EOR مطرح است در این کتاب گنجانده شده و رفرنسی ضروری در حیطه ازدیاد برداشت نفت است. توصیه اکید به دانشجویان لیسانس و نیز ارشد مهندسی نفت مطالعه کامل و جامع و دقیق این کتاب است چرا که دید بسیار قوی و کاربردی در مهندسی مخزن به شما خواهد داد.

سال انتشار 1998
545 صفحه
حجم فایل 32.6 MB

کتاب "تئوری و کاربرد هیدرولیک سیال حفاری" همان طور که از نامش پیداست در مورد اصول و بهینه سازی هیدرولیک در مهندسی حفاری بوده که البته بیشتر روی مخاطب زمین شناس و ناآشنا با این حیطه تمرکز دارد. هرچند این امر باعث بیان روان تر و قابل فهم تر از موضوع شده که حتی به عنوان یک کتاب پایه ای برای مهندسین حفاری نیز قابل استفاده است. روی هم رفته کتاب هیدرولیک حفاری با حجم حدود 200 صفحه می تواند برای ورود به بحث هیدرولیک و بررسی این شاخه از حفاری مفید باشد.   

سال انتشار 1985
203 صفحه
حجم فایل 6.342 MB

مخازن شکاف‌دار رفتار منحصر بفرد جریانی دارند. از همین رو آنالیز چاه‌آزمایی آنها هم تفاوت‌هایی با مخازن عادی دارد. کتاب «آنالیز چاه‌آزمایی برای ارزیابی مخازن شکاف‌دار» نوشته دا پرات به طور خاص به تحلیل چاه‌آزمایی برای این مخازن پرداخته است. کتاب کم حجم ولی پر بار است. با توجه به اینکه اکثر مخازن نفت خاورمیانه و کشور عزیزمان ایران هم از نوع مخازن شکافدار است برای مهندس نفت ایرانی لازم است در هر حیطه از علوم مهندسی نفت، اطلاعات دقیق و جامعی از شاخه مخازن شکاف‌دار آن حیطه داشته باشد. 

سال انتشار 1990
221 صفحه
حجم فایل 7.51 MB

علوم زمین (geosciences) در مهندسی نفت شامل اکتشاف و برداشت منابع نفت و گاز است. در فاز اکتشاف، روش های ژئوفیزیکی مثل لرزه نگاری (seismic) استفاده می شود. در مرحله بعد برای اثبات وجود هیدروکربن حفاری انجام شده و در صورت اقتصادی بودن ذخایر تولید آن صورت می گیرد.  ژئوساینس و مهندسی نفت در حقیقت ترکیبی است از علوم طبیعی، علوم مهندسی و کامپیوتر. کتاب ژئوساینس نفتی نوشته Gluyas و Swarbrick مقدمه ای است بر بکارگیری ژئوفیزیک و زمین شناسی در اکتشاف و بهره برداری از منابع نفت و گاز. کتاب به خوبی مراحل اکتشاف تا توسعه و تولید منابع هیدروکربوری را نمایش داده و اهمیت علم زمین (ژئوساینس) در ابعاد مختلف صنعت نفت را بررسی می کند.

سال انتشار 2004
349 صفحه
حجم فایل 24 MB

کتاب شکاف زنی هیدرولیکی نوشته اسمیت و مونتگومری از جدیدترین کتاب های منتشره در این حوزه است که به تفصیل ابعاد مختلف عملیات شکاف هیدرولیکی از قبیل طراحی و مراحل کار، آنالیز اقتصادی، مدیریت و برنامه ریزی عملیات را به صورت مرحله به مرحله (step-by-step) یررسی کرده و مثال های مفیدی در این زمینه در بر دارد. 

سال انتشار 2015
812 صفحه
حجم فایل 46.59 MB

کتاب «ملزومات مهندسی مخزن» به قلم پیر دُنه کتابی نسبتا جمع و جور است که مبانی بیسیک مهندسی مخزن از خواص سنگ و سیال گرفته تا جریان سیال درون محیط متخلخل و موازنه مواد در مخزن و نیز شبیه‌سازی مخزن را کاور می‌کند. رویکرد کتاب توجه به مفاهیم زیربنایی و رفتن به سراغ کاربردهای میدانی موضوعات است. خوبی این کتاب جامع بودن مطالب آن در عین کم حجم بودنش است. مطالعه این کتاب از این جهت سودمند است که دایره مهندسی مخزن را تکمیل می‌کند. مطالعه این کتاب به صورت مراجعه موردی و مبحثی در کنار منابع اصلی که پیش‌تر ارائه شدند توصیه می‌شود.

سال انتشار 2007
410 صفحه
حجم فایل 17.9 MB

کتاب شبیه سازی مخزن Chen به مباحث مهندسی مخزن کلاسیک و روش های پایه ای شبیه سازی مخزن می پردازد و در مورد انواع جریان بحث می کند. در این کتاب نویسنده نگاهی کاربردی به مباحث شبیه سازی مخزن دارد. با توجه به سطح مطالب کتاب، مطالعه آن برای دانشجویان مقطع لیسانس مهندسی نفت توصیه می شود.

سال انتشار 2007
227 صفحه
حجم فایل 13.36 MB