مرکز دانلود نفت آکادمی

امروزه حفاری جهت دار روشی متداول و با جایگاه مشخص در صنعت نفت و گاز تلقی می شود. دلایل مختلفی برای به کارگیری این نوع عملیات در حفاری منابع نفت و گاز وجود دارد و عمدتاً نقش آن در حفاری منابعی که امکان استحصال آن به طرق دیگر میسر نیست، اهمیت دارد. کتاب مقدمه ای بر حفاری جهت دار و افقی با رویکردی گام به گام به معرفی این تکنولوژی پرکاربرد در عملیات حفاری می پردازد. به عبارت دیگر برای مطالعه و درک صحیح مطالب فصول پایانی، مطالعه و آشنایی با مفاهیم فصول قبلی ضروری است. این کتاب به خصوص برای دانشجویان رشته حفاری که علاقه مند به آشنایی با حفاری انحرافی هستند مفید است.

سال انتشار 1993
232 صفحه
حجم فایل 44.5 MB
 

یکی از شاخه‌های مهم در روش‌های ازدیاد برداشت نفت، روش تزریق گاز (Gas injection) است. فرآیند تزریق گاز امتزاج‌پذیر و امتزاج‌ناپذیر روش‌هایی هستند که در سناریوهای مختلف در مخزن صورت می‌پذیرند و هریک در شرایط بخصوصی مفید فایده خواهند بود. کتاب تئوری فرآیند‌های تزریق گاز به قلم فرانکلین اُر استاد دانشگاه استنفورد یک مجموعه کامل از ریاضیات مربوط به مکانیسم‌های کروماتوگرافی درگیر در فرآیند‌های تزریق گاز در نفت مخزن است. این کتاب برای دانشجویان ارشد و دکتری، محققان و مهندسان مخزن که به دنبال فهم توصیف ریاضیاتی مکانیسم‌های کروماتوگرافی که در حقیقت پایه و اساس فرآیندهای تزریق گاز در ازدیاد برداشت هستند منبعی فوق‌العاده مفید است.

سال انتشار 2005
293 صفحه
حجم فایل 2.59 MB

هدف از سیمان‌کاری چاه این است که فضای حلقوی بین کیسینگ و دیواره حفاری شده چاه با سیمان پر شود و به این ترتیب یک استراکچر مستحکم و ایمن برای چاه نفت فراهم گردد. همچنین اهداف دیگری مانند ایزوله سازی منطقه برای جلوگیری از مخلوط شدن یا جریان هیدرولیکی آب، گاز و نفت از سازند‌های مجاور هم به درون چاه یا به درون یکدیگر در عملیات سمنتینگ مد نظر است. در کتاب سیمان‌کاری چاه تألیف اریک نلسون مفاهیم اساسی، تئوری‌ها و روش‌های عملیاتی well cementing به خوبی طرح شده است. کتاب یک هندبوک جامع در خصوص سیمانکاری چاه به حساب می‌آید. بررسی افزودنی‌های سیمان و تا حدودی ورود به بحث شیمی سیمان از جمله موارد دیگر مورد بحث در کتاب است. مباحث سخت‌افزاری و عدوات مورد استفاده در عملیات سیمان‌کاری چاه از بخش‌های جذاب کتاب است که به همراه تصاویر و عکس‌های مرتبط دید مفیدی به مخاطب می‌دهد. 

سال انتشار 1990
477 صفحه
حجم فایل 20.5 MB

استفاده از روش ها و پاسخ های نوین ریاضی در مسائل چالشی و پیچیده مهندسی نفت از اهمیت زیادی برخوردار بوده و شاهد توسعه روزافزون این دست تحقیقات آکادمیک هستیم. بخصوص این کاربردها در شبیه سازی های عددی فرایندهای حفاری و تکمیل چاه جایگاه ویژه ای دارد. در کتاب Shen و Bai با ارائه مثال های متنوع همراه با توضیحات تشریحی دقیق به این حوزه پرداخته شده است. بدین تریتب مخاطب با مطالعه مثال های ارائه شده قادر خواهد بود که با پیاده سازی تکنیک های کلیدی مدل سازی آشنا شود و آن را برای حل مسائل مشابه بکار گیرد.

سال انتشار 2011
233 صفحه
حجم فایل 11.4 MB

مبحث فشار سازندهای زیرزمینی حاوی هیدروکربن‌ها و سیالات موضوعی مهم هم از جهت اکتشاف، حفاری، بهره‌برداری و مهندسی مخزن است. سازندهایی که شیب فشاری آنها از شیب هیدرواستاتیک عادی تبعیت نمی‌کند اصطلاحا سازندهای با فشار غیرعادی یا abnormal pressure نامیده می‌شوند. برخورد صحیح با این نوع سازندها و مخازن در بحث حفاری و اکتشاف فوق العاده اهمیت دارد و بی‌توجهی به آنها خسارات مالی و جانی جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت. کتاب دکتر والتر فرتل و همکاران به سال ۱۹۷۶ از نخستین تلاش‌ها برای جمع آوری و تدوین منابع مکتوب و تجربیات میدانی پراکنده در خصوص سازندهای با فشار غیرعادی است. مطالعه این کتاب ارزشمند به دانشجویان مهندسی نفت بالاخص حفاری به شدت توصیه می‌شود.

سال انتشار 1976
401 صفحه
حجم فایل 5.04 MB

این کتاب کاربردی، درک کمی از پروسه سیلابزنی و کاربردهای مهندسی این روش ازدیاد برداشت فراهم می کند. کتاب مباحث مختلف من جمله تخمین نرخ تزریق آب، نرخ تولید نفت، نسبت آب به نفت تولیدی و تولید تجمعی در زمان های مختلف در آینده پروژه را در بر می گیرد. در بخش ضمیمه کتاب نیز محاسبات و فرمول های ریاضی مفید و روش به دست آوردن آن ها همراه با مثال های محسباتی ارائه شده است.

سال انتشار 1997
242 صفحه
حجم فايل 9.6 MB 

اختصاصی نفت آکادمی

دیکشنری‌های مهندسی نفت این روزها حکم سنگ‌های نایابی پیدا کرده‌اند که به سختی می‌توان نمونه‌هایی از آنها یافت. دیکشنری مهندسی نفت دانشگاه تگزاس آستین یکی از همین سنگ‌های قیمتی نایاب است! دائره المعارفی شامل شرح مهمترین واژگان تخصصی در مهندسی نفت که در سال ۹۷ ویراست دوم آن منتشر شد. البته این دیکشنری را نمی‌توان نمونه کاملی از یک دائره المعارف مهندسی نفت تلقی کرد که در حد و اندازه‌های مجموعه‌هایی مانند پترو ویکی یا گلوسری شلمبرژه باشد، با این حال مراجعه به آن قطعا مفید بوده و خالی از لطف نیست.

سال انتشار 1997
242 صفحه
حجم فايل 12.9 MB

دکتر رضایی از محققین ایرانی برجسته حوزه مهندسی نفت و گاز استاد دانشگاه کرتین استرالیا و مولف بیش از 120 مقاله علمی معتبر هستند. کتاب اصول مخازن شیل گازی با پوشش کامل مباحث مربوط به اکتشاف، توسعه و بهینه سازی این نوع مخازن برای دانشجویان که موضوعات مربوط به منابع غیرمتعارف را مطالعه می کنند پیشنهاد شده است. پیش بینی می شود این کتاب به یکی از منابع اصلی درس مخازن غیرمتعارف در دانشگاه ها تبدیل شود. 

 سال انتشار 2015
400 صفحه
حجم فایل 52 MB


 

مهندسی نفت رشته‌ای وسیع و گستره است که تنوع موضوعات در آن منجر به پیدایش گرایش‌های مختلفی از جمله حفاری، مخزن و اکتشاف در این رشته شده است. به دلیل این گستردگی کمتر شاهد کتاب‌هایی جامع با عناوین عام و کلی «مهندسی نفت» در بازار نشر تخصصی هستیم. امروز اما قصد داریم کتابی را معرفی کنیم که از معدود استثناها در این قاعده است. کتاب «مهندسی نفت، اصول و روش‌ها» تألیف آرچر و وال یک منبع متناسب و مفید برای مهندسان نفت است. کتاب با معرفی مخازن هیدروکربوری شروع می‌شود، مختصری در خصوص حفاری چاه‌ها بحث می‌کند و سپس وارد خواص سیالات مخزن می‌شود. خواص سنگ، مباحث ترشوندگی و فشار موئینگی و همچنین تراوایی نسبی، مباحث تخمین مخازن و متریال بالانس، چاه‌آزمایی، موضوعات EOR و IOR و حتی مقدمه‌ای بر شبیه‌سازی مخازن هیدروکربوری کتاب را به متریالی همه‌جانبه برای مهندس نفت تبدیل کرده است. البته با توجه به حجم محدود کتاب نباید توقع بسط و گسترش مباحث را داشت و نویسنده بسیاری از مطالب را به طرز مختصری بیان و از روی آن عبور کرده است. اما در کل به عنوان یک تکست‌بوک مفید که مروری همه‌جانبه به مباحث مهم مهندسی نفت دارد کتابی قابل اعتناست

سال انتشار 1994
373 صفحه
حجم فایل 18.5 MB

کتاب Satter و Iqbal با هدف آموزش اصول شبیه سازی و مدلینگ مخزن، موضوعات مختلف مرتبط با مهندسی مخزن مانند مشخصه ها و خواص سنگ و سیال مخزن، اصول جریان سیال در محیط متخلخل و چاه آزمایی را توضیح داده و به تدریج وارد بحث های پیشرفته تر مثل شبیه سازی مخزن و ازدیاد برداشت می شود. به علاوه کتاب با رویکرد آموزشی و آکادمیک تمرین های متنوع و حتی پروژه کلاسی ارائه کرده که در کنار مثال های حل شده به درک بهتر مطلب کمک می کند. در فصول پایانی بحث های جانبی دیگر مثل اقتصاد و آنالیز ریسک و عدم قطعیت و همچنین مشکلات مدیریت و توسعه مخازن مورد بحث قرار می گیرد. 

 سال انتشار 2008
688 صفحه
حجم فایل 71.8 MB

از زمانی که حفاری چاه‌های نفت و گاز تبدیل به رشته‌ای علمی شد و دیدگاه مهندسی در آن بروز و ظهور پیدا کرد، مشکلاتی مثل باقی ماندن ابزارآلات در ته چاه و انسدادهای ناشی از سقوط عدوات حفاری و مانند آن در چاه، تبدیل به یک دلمشغولی حاد برای مهندسان شد. رفته رفته این مشکلات به شکل زیرشاخه‌ای مهم و اجتناب‌ناپذیر از مهندسی بهره‌برداری تشخص پیدا کرد و کامل شد که به آن اصطلاحا عملیات Fishing گفته می‌شود. فیشینگ همان ماهیگیری است اما اینجا به جای قزل‌آلا و ماهی‌سفید، مته و لوله حفاری و استبیلایزر صید می‌کنیم! فیشینگ شاید بیشتر یک هنر و فن باشد تا یک دانش اما با همه این‌ها در طی سال‌ها پیشرفت دانش حفاری چاه، به تدریج انبوهی از تجربه و تکنولوژی‌ عملیات فیشینگ روی هم انباشته شده که اکنون در قالب دستورالعمل‌هایی مکتوب در دسترس صنعتگران است. کتاب حاضر ویراست دوم اثر جو دگی‌یر با عنوان «راهنمای عملیات فیشینگ چاه‌های نفتی؛ ابزار، تکنیک‌ها و قواعد سرانگشتی» است که اخیرا چاپ شده است. کتاب منبعی درجه یک و مجموعه‌ای بسیار خواندنی‌ست. دستورالعمل‌های پایه در این کتاب جمع‌آوری و آموزش داده شده است. ابزارهای فیشینگ به تفکیک معرفی شده و قواعد سرانگشتی در عملیات فیشینگ همراه با مثال‌هایی مطرح شده است.

 سال انتشار 2015
203 صفحه
حجم فایل 41.2 MB

پی‌نوشت: لطفا قول بدهید Fishingرا مانده‌یابی ترجمه نکنید! کلا از این کارها نکنید.

یکی از شناخته شده ترین منابع مکانیک سنگ کتاب Jaeger است که بین محققین به  "bible of rock mechanics" معروف  است. در ویرایش چهارم کتاب رابرت زیمرمن آپدیت های جدیدی به محتوای اولیه کتاب افزوده که مطالب را تا حد زیادی بروز رسانی کرده است. انتشار موج، تنش زیرسطحی و poroelasticity از مباحث جدید کتاب محسوب می شوند. فصول مربوط به شکست سنگ و مدل های micromechanical نیز کاملاً بروز شده اند. تئوری های پایه ای مثل بحث تنش و کرنش مشابه ویرایش های قبلی مطرح شده و بنظر برای مخاطب ناآشنا به اصول مکانیک سنگ کفایت می کند. 

سال انتشار 2007
475 صفحه
حجم فایل 3.6 MB

زمین‌شناسی ساختمانی شاخه‌ای از علم زمین‌شناسی است که به بررسی ساختار‌های زمین و چگونگی تشکیل آنها و نیروهای مؤثر در تشکیل آنها می‌پردازد. کتاب‌های نوشته شده در این زمینه از شمارش خارج است و هر نویسنده‌ای بنا به دیدگاه خود به مباحث ورود کرده است. کتاب پیش رو یکی از تألیفات عمیق در این حوزه است که توسط پلارد و فلچر تحت عنوان پایه‌های زمین‌شناسی ساختمانی نوشته شده است. رویکرد جالب این کتاب واکاوی ریشه‌های زمین‌شناسی ساختمانی با عمقی بیشتر از حد معمول است. بررسی روش‌های نقشه‌برداری زمین‌شناسی ساختمانی، هندسه دیفرانسیلی برای توصیف ساخت‌ها، جریان‌های تغییر شکل دهنده ساخت‌های زمین، نیرو‌ها و استرس‌ها و تغییر شکل پلاستیک و مکانیک شکست با زبانی عمیق‌تر این کتاب را به منبعی مناسب برای پژوهشگران عرصه زمین‌شناسی ساختمانی تبدیل کرده است. برای دانشجویان مهندسی نفت این کتاب می‌تواند به عنوان رفرنسی برای مراجعات موردی بسیار مفید فایده باشد. 

سال انتشار 2005
516 صفحه
حجم فایل 26 MB

اکونومایدز با کتاب "سیستم های مهندسی بهره برداری" برای اغلب مهندسین بهره برداری شناخته شده است. کتاب تحریک چاه وی نیز اثر ارزشمند دیگری است که به عنوان منبع اصلی درس "تحریک و تکمیل چاه" در مقطع کارشناسی ارشد استفاده می شود. کتاب به تفصیل در مورد مباحث مختلف تحریک (stimulation) شامل اسیدکاری، شکاف زنی هیدرولیکی و آسیب سازند بحث می کند. شاید نقطه ضعف کتاب در قیاس با کتاب "سیستم های بهره برداری" فقدان مثال های تشریحی و کاربردی متعددی است که می توانست به فهم بهتر مطلب کمک کند. در هر صورت مطالعه این کتاب برای دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی بهره برداری ضرورت داشته و برای دانشجویان مقطع کارشناسی نیز با توجه به توضیحات تفصیلی و در عین حال ساده و روان اکونومایدز، می تواند مفید باشد.

سال انتشار 2000
856 صفحه
حجم فایل 9.79 MB

 

استاد چینگ یو از دانشگاه تگزاس آستین چندی پیش در سال ۱۹۹۷ کتابی مهم منتشر کرد که در زمینه مکانیک شکاف‌زنی هیدرولیکی نقطه عطفی گردید و به سرعت رفرنس شد. مراکز پژوهشی و دانشگاه‌های مهندسی نفت جهان و به دنبال آنها ایران این کتاب را تهیه کردند و در کتابخانه‌های خود گذاشتند. به تازگی در سال ۲۰۱۵ و به دنبال پیشرفت‌های سریع در زمینه هایدرولیک فرکچرینگ ویرایش جدید این کتاب نیز با همکاری دکتر یو و دکتر ونگ از شلمبرژه منتشر شد. شکاف‌زنی هیدرولیکی روشی برای پشت سر گذاشتن ناحیه اسکینی اطراف چاه و افزایش بهره‌دهی آن است که ۵۰ سالی از عمر آن می‌گذرد. در دو دهه اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه صورت گرفته که دکتر یو و ونگ را بر آن داشت ویرایش جدید مکانیک شکاف‌زنی هیدرولیکی را منتشر کنند. در این کتاب رویکرد اصلی مکانیک ایجاد و گسترش شکاف‌های هیدرولیکی در اطراف چاه است که در اثر تزریق سیال سنگین به درون چاه پدید می‌آید. این کتاب دروازه ورود تخصصی به مبحث هایدرولیک فرکچر است و وامدار منابع و مقالات ارزشمندی ست که در جای جای کتاب به آنها رفرنس داده است. مدل‌های دوبعدی و سه‌بعدی شکاف، انتقال پروپانت‌ها درون شکاف، شکاف‌زنی هیدرولیکی در چاه‌های غیر عمودی، شکاف‌زنی هیدرولیکی در مخازن فرکچر طبیعی و جالب‌تر از همه مطالعات آزمایشگاهی شکاف‌زنی هیدرولیکی مباحثی هستند که این کتاب را به رفرنسی جامع و البته جمع و جور تبدیل کرده‌اند. اگر می‌خواهید در زمینه هایدرولیک فرکچرینگ خبره شوید بی‌شک این کتاب برای شماست.

سال انتشار 2015
237 صفحه
حجم فایل 15.8 MB

کتاب "مکانیک سنگ نفت" شامل مباحث پایه ای مکانیک سنگ و کاربردهای آن در عملیات حفاری، طراحی و تکمیل چاه است. کتاب با معرفی مبانی مکانیک جامدات شروع شده و در ادامه به تشریح کاربرد این مفاهیم تئوری در مهندسی نفت می پردازد. مباحث مختلف از جمله پایداری چاه، تنش و کرنش، تئوری الاستیسیته، اندازه گیری های آزمایشگاهی و غیره با مثال های متنوع و کاربردی توضیح داده می شود. به دلیل تنوع موضوعی و طیف گسترده مطالب از سطح مبتدی تا پیشرفته، مطالعه این کتاب هم برای دانشجویان ناآشنا با این حوزه و هم مهندسین نفت با تجربه توصیه شده است.

سال انتشار 2011
350 صفحه
حجم فایل 9.10 MB

یکی از نقاط تلاقی محیط زیست و مهندسی نفت(!) بحث جالب ذخیره‌سازی کربن‌دی‌اکسید (CO2) در زیر زمین درون مخازن متخلخل یا به عبارت علمی آن مبحث CO2 Sequestration است که این روزها باب نسبتا جدیدی برای پژوهش‌های مرتبط با مهندسی نفت برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی نفت گردیده است. موضوع ذخیره‌سازی یا در حقیقت دفن علمی دی‌اکسید کربن درون مخازن متخلخل زیرزمینی با پدیده‌های مختلف فیزیکی و شیمیایی مرتبط است و به طور ویژه مباحث انتقال جرم و در حالت کلی‌تر آن پدیده‌های انتقال در ارتباط تنگاتنگ با این مبحث قرار دارند. کتابی که اخیرا در باب ذخیره‌سازی دی‌اکسید کربن در سال ۲۰۱۶ با عنوان Geologic Carbon Sequestration, Understandingg Reservoir Behaviour توسط ویشال و سینگ منتشر شد کلیه مباحث مرتبط مخزنی در خصوص این فرآیند را مورد بحث و بررسی دقیق قرار داده است. مباحث پایه و زیربنایی در این تکست بوک و انبوهی از رفرنس‌های مفید مطروحه در این کتاب، آن را به مرجعی در این حوزه تبدیل کرده است و مملو از نوآوری‌ها و دستاوردهای علمی تازه در حیطه ذخیره‌سازی دی‌اکسید کربن است.

سال انتشار 2016
336 صفحه
حجم فایل 9.18 MB

حفاری زیرتعادلی روشی پرکاربرد در عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز است که بسته به شرایط زمین‌شناختی میدان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش حفاری که در آن از سیالات حفاری سبک‌تر از سیال هیدروکربوری مخزن که عمدتا هوا یا گاز هستند استفاده می‌شود مزایای بسیاری دارد که یکی از مهمترین آنها به جای گذاشتن کمترین میزان آسیب سازند یا formation damage است. قبلا کتاب حفاری فروتعادلی را در مرکز دانلود نفت آکادمی معرفی کرده بودیم امروز هم قصد داریم در این زمینه کتاب حفاری با هوا یا گاز تألیف ویلیام لیونز را معرفی نماییم. این کتاب دانش پایه در این زمینه حفاری فروتعادلی را به طور کامل پوشش داده و با مثال‌ها و آموزش‌های تصویری متعددی مطلب را برای مهندسان و زمین‌شناسان جا می‌اندازد.

سال انتشار 2001
752 صفحه
حجم فایل 10.4 MB

عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز به تعبیری جنگ با طبیعت است و در این جنگ بسیار اتفاق می‌افتد که طبیعت، انسان را مغلوب کند. اما از آنجا که گفته‌اند «دانش قدرت است!» می‌توان با سلاح علم و دانش در این جنگ نابرابر پیروز شد. علم کنترل چاه یکی از زیرشاخه‌های مهم مهندسی حفاری است که به کنترل چاه‌ها در حین عملیات حفاری و جلوگیری از فوران آنها می‌پردازد. رابرت گریس از بزرگان well control دنیا در کتاب خود استراتژی‌های مختلف کنترل چاه را مطرح کرده و تصمیمات مناسب که لازم است در شرایط متفاوت برای پیشگیری فوران چاه اتخاذ شوند و نیز رویکردهای صحیح در هنگام فوران و پس از فوران چاه را مورد بررسی قرار داده است. 

سال انتشار 2003
480 صفحه
حجم فایل 49.4 MB

به طور کلی مفهموم فرکتال به الگوهای هندسی اطلاق می شود که هر بخش آن در هر مقیاسی مشخصه های آماری مشابهی دارند. از این مفهموم در مدل سازی ساختارهایی استفاده می شود که هندسی کلاسیک توانایی توصیف آن را ندارد. کتاب فراکتال ها در مهندسی مخزن با ارائه اصول تئوری و ریاضیات fractal کاربرد آن را در مهندسی مخزن نشان می دهد. کاربردهای مدل های فراکتال به خواص مخزنی محدود نشده و به خصوص برای توصیف عددی ساختار زمین شناسی نیز قابل استفاده است. 

سال انتشار 1994
359 صفحه
حجم فایل 34.7 MB