مرکز دانلود نفت آکادمی

یکی از مشکلات بارز در تولید نفت از مخازن سست (unconsolidated) تولید شن و ماسه به همراه هیدروکربورهاست. از این رو مدیریت و کنترل تولید ماسه از چنین مخازنی همواره جزء بخش‌های مهم در عملیات بهره‌برداری بوده است. معمولا در کتاب‌های مهندسی بهره‌برداری در ذیل یک یا چند فصل و به شکلی مجمل به این موضوع مهم پرداخته می‌شود. در سال‌های اخیر اما تعدادی کتاب با پرداختن به این مضمون منتشر شده است که کتاب ژو و سان یکی از آن‌هاست. این کتاب با عنوان مدیریت تولید ماسه برای مخازن ماسه‌سنگی سست منتشر شده است و به شکلی متمرکز به موضوع sand production در مخازن می‌پردازد. مکانیسم‌های تولید ماسه و تغییر خواص سنگ، روش‌های تکمیل چاه با رویکرد مدیریت تولید ماسه و اصلاح تأسیسات سطح‌الارضی در راستای کنترل تولید ماسه از مهمترین مباحث مطروحه در این کتاب است. 

سال انتشار 2016
182 صفحه
حجم فایل 13.3 MB

پیش از این ویرایش دوم کتاب شبیه سازی مخزن فانچی را معرفی کرده بودیم. در ویرایش جدید کتاب بخش های جدیدی در مورد مدل سازی coalbed methane، CO2 sequestration و تزریق CO2 اضافه شده که به همراه مدل های پتروفیزیکی پیشرفته ارائه شده محتوای کتاب را کاملا به روز کرده است. نرم افزار مورد استفاده برای انجام محاسبات نیز آپدیت شده و از ابزار WINB4D دیگر استفاده نمی شود. شبیه ساز مورد استفاده (ILFO) تمام قابلیت های شبیه سازهای تجاری مطرح را دارا بوده و کسانی که نسخه اصلی کتاب (حدود 100 دلار) را تهیه کنند این ابزار را نیز دریافت می کنند که با توجه به قیمت بالای شبیه سازهای تجاری مطرح در این حوزه به صرفه است.

سال انتشار 2006
511 صفحه
حجم فایل 4.33 MB

اختصاصی نفت آکادمی

کتاب جدیدی که در سال ۲۰۱۶ توسط «ساتر و اقبال» تحت عنوان «مهندسی مخزن؛ مبانی، شبیه‌سازی و مدیریت مخازن متعارف و نامتعارف» منتشر شد، منبعی به روز و نسبتا غنی از مهمترین مباحث مهندسی مخزن را در خود دارد. هرچند اصرار اساتید دانشگاه برای کورس مهندسی مخزن بر استفاده از کتاب‌های کلاسیکی مانند کتاب امیکس، کتاب دیک، کتاب اسلیپ اسلایدر، طارق احمد و کتاب کرفت است با این حال بد نیست اساتید و دانشجویان به منابع به روز هم نیم نگاهی داشته باشند و کتاب‌هایی از این دست را در سبد مطالعاتی خود قرار دهند. مخصوصا با توجه به اهمیت روز افزون مخازن نامتعارف (unconventional reservoirs) در مهندسی نفت، مطالعه این کتاب که حاوی مطالبی بسیار مفید در این زمینه است مغتنم خواهد بود.

سال انتشار 2016
462 صفحه
حجم فایل 22.2 MB

پروفسور جان لی استاد بازنشسته دانشگاه تگزاس ای‌اند‌ام در دنیای مهندسی نفت چهره‌های کاملا شناخته شده است. از کتاب‌های مشهور او می‌توان به کتاب چاه‌آزمایی و کتاب تست گذرای فشار که در حقیقت چاه‌آزمایی پیشرفته محسوب می‌شود، اشاره کرد. امروز اما کتاب دیگری از این استاد بزرگ تدارک دیده‌ایم؛ مهندسی مخازن گازی. محتویات کتاب مهندسی مخازن گازی تألیف جان لی و رابرت واتن‌بارگر شامل خواص سیالات مخازن گازی، مبانی جریان گاز در لوله‌ها، چگونگی اندازه‌گیری دبی جریانی گاز، مبانی جریان گاز در محیط‌های متخلخل، طراحی، آنالیز و تفسیر چاه آزمایی مخازن گازی، متریال بالانس در مخازن گازی و در نهایت مقدمه‌ای بر شبیه‌سازی مخازن گازی است. مانند دیگر آثار این نویسنده، جان لی این دفعه هم اپندیکس‌های بسیار قوی‌ای برای کتابش اضافه کرده که کمک بسیاری به فهم و درک عمیق‌تر موضوع می‌کند و در بسیاری از جنبه‌های پژوهشی نیز راه‌گشاست.

سال انتشار 1996
360 صفحه
حجم فایل 9.58 MB

کتاب "شیمی سطح و ژئوشیمی شکافت هیدرولیکی" با توجه به موضوع مورد بحث خود منحصر به فرد قلمداد می شود. کتاب به نکات خاصی در مورد پدیده های سطحی با دید ترمودینامیکی در عملیات شکاف زنی هیدرولیکی اشاره می کند که پیش از این در هیچ منبع دیگری به این دقت به آن پرداخته نشده بود. مطالعه این کتاب برای کسانی که به طور تخصصی در زمینه شکاف زنی هیدرولیکی مطالعه و فعالیت دارند توصیه می شود.

سال انتشار 2017
182 صفحه
حجم فایل 7.87 MB

کتاب های شبیه سازی فانچی در هر ویرایش با بروزرسانی مسائل محاسباتی، بحث شبیه سازی که از موضوعات پرکاربرد در مهندسی مخزن محسوب می شود را پوشش می دهد. امروزه ابزارهای مختلفی برای انجام این نوع شبیه سازی در دسترس است که در کتاب فانچی (ویرایش دوم) از شبیه سازی به نام WINB4D برای پیشبرد بحث های مربوط به محاسبات شبیه سازی استفاده می شود. در نسخه قبلی کتاب از شبیه ساز دیگر تحت عنوان BOAST4D استفاده شده بود و در نسخه جدیدتر کتاب (ادیشن سوم) از نرم افزار IFLO استفاده می شود. کتاب به گونه ای تدوین شده که حتی برای افرادی که از شاخه های زمین شناسی و ژئوفیزیک و سایر علوم مرتبط مهندسی نفت وارد بحث شبیه سازی مخزن می شوند مناسب باشد. بخش اول کتاب با نام Reservoir Engineering Primer شامل هشت فصل دقیقا با همین هدف تدوین شده است.

سال انتشار 2001
355 صفحه
حجم فایل 25.8 MB

اختصاصی نفت آکادمی

کتاب انقلابی مکانیک سیالات دوفازی شوهام یا به عبارت دقیق‌تر «مدل‌سازی مکانیستی جریان دوفازی گاز-مایع درون لوله‌ها» تألیف اُوادیا شوهام بدون شک مهمترین رفرنس نوشته شده در باب مکانیک سیالات دوفازی بعد از کتاب مشهور بگز و بریل است. پروفسور شوهام استاد مهندسی نفت دانشگاه تولسا و از بزرگترین محققان حال حاضر دنیا در حیطه مهندسی بهره‌برداری با رویکرد مدل‌سازی جریان دوفازی در چاه و خطوط لوله است. کتاب تأثیرگذار او که بعد مدت‌ها به حکمرانی مطلق کتاب بگز و بریل در مکانیک سیالات دوفازی پایان داد مرجعی عالی و به روز برای مکانیک سیالات دوفازی است. واقعیت این است که مکانیک سیالات دوفازی شوهام را هم اکنون باید مرجع اصلی درس مکانیک سیالات دوفازی به حساب بیاوریم به جهت اینکه در بسیاری از بخش‌ها رویکردهای انقلابی و جدید جایگزین نگاه قدیمی به حیطه مکانیک سیالات دوفازی شده است و کتاب مملؤ از نتایج تحقیقات جدید در باب مکانیک سیالات دوفازی است. با وجود اینکه این کتاب در سال ۲۰۰۶ منتشر شد، مدت‌ها نسخه‌ PDF آن در دسترس نبود و با توجه به اینکه امکان تهیه چنین کتاب‌های به روزی برای دانشجویان در ایران فراهم نیست و علت آن هم تحریم‌های ظالمانه‌ای است که حتی ساحت علم هم از گزندش محفوظ نبوده، لذا بر آن شدیم تا در نفت آکادمی نسخه‌ای باکیفیت از این کتاب ارزشمند تهیه کرده در اختیار مخاطب پیگیر قرار دهیم. امید است مورد استفاده صحیح قرار بگیرد.

سال انتشار 2006
310 صفحه
حجم فایل 8.33 MB

پروفسور سید رضا شادی‌زاده در بین جامعه مهندسی نفت کشور چهره‌ای کاملا شناخته شده و معتبر است. ایشان در طی سالیان متمادی تدریس در دانشگاه‌ها تقریبا تمام درس‌های تخصصی مهندسی نفت را تدریس کرده‌اند. اخیرا جزوه‌ای از درس مخازن شکاف‌دار ایشان به دستمان رسید که استاد در دوره ارشد مهندسی نفت تدریس کرده بودند. توصیه می‌کنیم این جزوه زیبا را از دست ندهید

81 صفحه
حجم فایل 6.69 MB 

اختصاصی نفت آکادمی

خواص سنگ‌های مخزن نفت از مهمترین درس‌های زیربنایی رشته مهندسی نفت است. همانند دیگر درس‌های مهندسی نفت (و شاید بیشتر از بقیه درس‌ها) این درس نیز به شدت مبتنی بر آزمایش بوده و جنبه‌های عملی و پرکتیکال دارد. اغلب تکست بوک‌های موجود در زمینه خواص سنگ بیشتر به ابعاد تئوری پرداخته و اشاره‌های سربسته‌ای به جنبه‌های عملی و آزمایشگاهی خواص سنگ دارند. کتاب خواص سنگ امیکس شاید از معدود منابع کلاسیک باشد که تا حد مطلوبی به موضوعات آزمایشگاهی خواص سنگ پرداخته است. امروز اما در نفت آکادمی قصد داریم کتاب ارزشمند دیگری را به شما معرفی کنیم که به طور خاص روی موضوع آنالیز مغزه (Core Analysis) تمرکز کرده و به خوبی انواع آزمایش‌های مرتبط با خواص سنگ‌ مخزن را کاور کرده است. این کتاب می‌تواند به عنوان منبع کاملی برای واحد آزمایشگاه خواص سنگ مخزن مورد استفاده قرار گیرد. شایان ذکر اینکه نسخه با کیفیت این کتاب ارزشمند به طور اختصاصی از طریق سایت نفت آکادمی در دسترس شما عزیزان قرار می‌گیرد.

سال انتشار 1980
175 صفحه
حجم فایل 15.1 MB

دکتر ریاض خراط به عنوان کسی که هم متخصص مهندسی نفت است و هم متخصص ریاضی، مباحث شبیه‌سازی مخزن را در سطحی بهتر و کامل‌تر از اساتید دیگر تدریس می‌کنند. این درسنامه در حجمی مفصل و مبسوط به منظور ارائه در کلاس‌های شبیه‌سازی مخزن ارائه می‌شود که شامل بیش از ۷۰۰ اسلاید آموزشی است و اغلب منابع اصلی در تدوین آن به کار گرفته شده‌اند. هرچند تجربه کلاس درس پروفسور خراط چیز دیگری است در هر صورت استفاده از جزوات ایشان مخاطب را با حال و هوای فکری و موارد پراهمیت از دید او آشنا می‌سازد.

705 اسلاید
حجم فایل 18.4 MB

جریان چندفازی در مهندسی نفت نقش ویژه ای دارد و در عملیات حفاری برای تعیین پارامترهای هیدرولیک و الگوهای جریان اهمیت دارد. کتاب "جریان چندفازی در حفاری" با تاکید بر نقش جریان چندفازی در حوزه هیدرولیک حفاری و کنترل چاه در 7 فصل تدوین شده است. مباحث کتاب با مبانی پایه ای جریان چندفازی و الگوهای جریان در فصول اول و دوم اغاز شده تا بحث های پیشرفته تر مثل محاسبات و مدل های جریان چندفازی در کنترل چاه و حفاری فروتعادلی (underbalanced drilling) ادامه می یابد. 

سال انتشار 2016
210 صفحه
حجم فایل 6.32 MB

اختصاصی نفت آکادمی

استارت اکتشاف علمی نفت با رشد دانش زمین‌شناسی نفت در اوایل سده بیستم میلادی کلید خورد. این دانش به مرور زمان در قرن گذشته تکمیل شد و هم اکنون به بالندگی رسیده است. کتاب زیبای «عناصر زمین‌شناسی نفت» تألیف ریچارد سلی که از نخستین انتشار آن در سال ۱۹۸۵ بیش از ۳۰ سال می‌گذرد از آن دست کتاب‌هایی‌ست که در گذر زمان ارزش و جایگاه خود را حفظ کرده و در بین اهل فن اعتبار پیدا کرده است. در نخستین ویرایش این کتاب هدف معرفی مهمترین عناصر علم زمین‌شناسی نفت بود. کتاب با شروع رسوبگذاری و بلوغ سنگ منشأ به بحث وارد شده بود و در ادامه آن مهاجرت نفت از سنگ منشأ به سمت سنگ‌های متخلخل مخزن و به تله افتادن آنها پشت سنگ‌های نفوذناپذیر را مورد بررسی قرار می‌داد. ویرایش سوم این کتاب که در سال ۲۰۱۵ پابلیش شده علاوه بر مطالب قبلی، دانش و تکنولوژی اکتشاف و تولید نفت از نخستین سنجش‌های ژئوفیزیکی تا آخرین بخش‌های ازدیاد برداشت را مورد بحث و بررسی و مداقه قرار داده است. امروزه که به لطف تکنولوژی‌های جدید دیگر معطل "زمان‌های دیوانه‌کننده زمین‌شناسی" برای مهاجرت نفت از سنگ منشأ به سمت مخزن نیستیم و مستقیما نفت را از سنگ‌های منشأ (مخازن آنکانونشنال) برداشت می‌کنیم بیشتر به اهمیت این مخازن نامتعارف پی‌برده‌ایم. لذا سعی شده است مطالب مرتبط با زمین‌شناسی نفت در این مخازن نیز مورد بررسی قرار گیرد.
(عکس زیر از صفحه اول کتاب و مربوط به نخستین اقدامات در راستای اکتشاف نفت در ایران در اوایل ۱۹۰۰ است)

سال انتشار 2015
515 صفحه
حجم فایل 100 MB

کتاب اصول پتروفیزیک یانگ مطابق سرفصل های آموزشی کتب کلاسیک این حوزه مثل هندبوک تارق احمد و کتاب دندکار تدوین شده و مباحث خواص سنگ های مخزن و خواص سیالات را پوشش می دهد. ساختار کتاب مناسب دوره های لیسانس بوده و بیشتر بر بیان مبانی و مفاهیم پایه ای تمرکز دارد. مطالعه کتابی جدید (سال انتشار: 2017) در حوزه پتروفیزیک با مثال ها و عکس های تازه و به روز می تواند برای افرادی که سال هاست با منابع کلاسیک کار می کنند جالب باشد.


سال انتشار 2017
502 صفحه
حجم فایل 22.6 MB

دکتر سیاوش عاشوری (آشوری) سال‌ها در دانشگاه نفت اهواز مخزن ۲ تدریس کرده است و جزوه مخزن ۲ دکتر عاشوری مدت‌هاست به عنوان یکی از منابع مهم این درس برای کنکور کارشناسی ارشد مورد توجه است. امروز در نفت آکادمی تصمیم گرفتیم نسخه‌های مختلف موجود از این جزوه خواندنی را در دانلود سنتر نفت آکادمی قرار دهیم. از این رو سه ورژن مختلف از جزوه مخزن ۲ عاشوری تهیه شده و برای دانلود در اختیار می‌باشد. ورژن دوم جزوه مخزن ۲ عاشوری نگارش مهندس احسان شیخی است که یادداشت‌های خود را جا‌به‌جا در جزوه دکتر عاشوری اضافه کرده است. توصیه می‌کنیم بدون معطلی این کامل‌ترین مجموعه جزوات مخزن۲ دکتر عاشوری را دانلود کنید.

ورژن یک: 94 صفحه / ورژن دو (نگارش مهندس احسان شیخی): 115 صفحه / ورژن سه: 87 صفحه
حجم فایل 53.8 MB

کتاب لاگ جیمز بروک از بهترین منابع پایه‌ای برای درس چاه‌پیمایی محسوب می‌شود. این کتاب بعد از کتاب لاگ سرا بهترین منبع فاندامنتال برای درس نمودارگیری از چاه می‌باشد. دیدگاه کاربردی، اگزمپل‌های به جا، اپندیکس‌های مفصل و مهم‌تر از همه پوشش پایه‌ای‌ترین مطالب درس لاگ این کتاب را به منبعی بالینی برای دانشجویان مهندسی نفت تبدیل کرده است. اگر به عنوان دانشجو قصد دارید در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی نفت شرکت کنید این کتاب یکی از منابع اساسی برای این درس است.


سال انتشار 1986
289 صفحه
حجم فایل 9.88 MB

الک لرزان یا شیل شیکر مهمترین ابزار جداسازی جامدات از گل حفاری محسوب می شود. کتاب راهنمای Shale Shaker با بهره گیری از اطلاعات عملیاتی ابعاد مختلف طراحی و بکارگیری الک لرزان را توصیف می کند. کتاب همجین در مورد مشکلات و کنترل جامدات به تفصیل توضیح می دهد.

سال انتشار 1999
335 صفحه
حجم فایل 12.9 MB

تفسیر داده های لرزه نگاری سه بعدی روش های مخصوص به خود را داشته که طبیعتاً احتیاج به شناخت اصول ژئوفیزیک و زمین شناسی دارد. امروزه تکنولوژی لرزه نگاری 3 بعدی در اکتشاف هیدروکربن به طور گسترده به کار برده شده و کتاب تفسیر لرزه نگاری سه بعدی تالیف Alistair Brown همان طور که از عنوانش مشخص است تمرکز ویژه بر تفسیر این نوع داده ها دارد.

سال انتشار 2004
534 صفحه
حجم فایل 96 MB

اختصاصی نفت آکادمی

نام پروفسور فاروک کی‌وان استاد دانشکده نفت و مهندسی زمین‌شناسی دانشگاه اوکلاهما با formation damage گره خورده است چرا که این چهره بدون شک شناخته‌شده‌ترین دانشمند حوزه آسیب سازند دنیاست. از سال ۲۰۰۰ که اولین نسخه از کتاب مشهور و انقلابی آسیب سازند مخزن نوشته دکتر کی‌وان منتشر شد تا کنون این کتاب سه مرتبه ویرایش شده است. ویراست سوم این کتاب ارزشمند در سال ۲۰۱۵ پابلیش شد و هم اکنون برای دانلود در مرکز دانلود نفت‌آکادمی قرار گرفته است.

سال انتشار 2015
993 صفحه
حجم فایل 48.7 MB

دکتر شهاب گرامی در بین جامعه دانشگاهی و صنعتی مهندسی نفت کشور چهره‌ای کاملا شناخته شده است. یکی از زمینه‌های تخصصی ایشان مبحث مخازن شکاف‌دار است که سالیان متمادی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نفت به تدریس آن مشغول بوده‌اند. مخازن ترکدار یا شکاف‌دار بخش مهمی از مهندسی مخزن است که حیطه‌ای کاملا تخصصی و البته پرچالش است و افراد اندکی در دنیا هستند که در این زمینه صاحب‌نظر می‌باشند. ایران کشوری دارای منابع هیدروکربوری در مخازنی اکثرا کربناته و ترکدار است از همین رو از قدیم دانشمندان ایرانی زیادی از جمله پروفسور عباس فیروزآبادی و پروفسور حسین کاظمی در این زمینه صاحب‌نظر بوده‌اند. امروز در نفت آکادمی جزوه مخازن ترکدار دکتر شهاب گرامی را برای شما مخاطب عزیز آماده کرده‌ایم. این جزوه اکثر مطالب اساسی و فاندامنتال مخازن شکافدار را شامل می‌شود. بخش مربوط به چاه‌آزمایی مخازن شکاف‌دار اما خاص خود دکتر گرامی است که تجربیات و تسلط ایشان را در این زمینه منعکس می‌کند.

سال انتشار 2010
209 صفحه
حجم فایل 11 MB

 اُمبرتو سرا یکی از مشهورترین نویسنده های کتاب های حوزه چاه پیمایی و نمودارگیری از چاه محسوب می شود. پیش تر کتاب های نمودارگیری چاه و ارزیابی مخزن، اصول تفسیر نمودارهای چاه و هندبوک نمودارگیری از چاه را از این نویسنده معرفی کرده بودیم. در کتاب نمودارگیری از چاه و زمین شناسی تاکید این بار بروی مباحث زمین شناسی و پروسه های موثر بر تشکیل و تجمع هیدروکربن است. از ویژگی های کتاب حجم بالای دیاگرام ها و تصاویر رنگی است که مطالعه آن را آسان می کند.

سال انتشار 2003
423 صفحه
حجم فایل 91.2 MB